Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

V ktorom týždni tehotenstva najskôr zistíme pohlavie dieťaťa?

 Anna Veselá   29.11.2021   0

Bude to chlapček alebo dievčatko? Máloktorá mamička vydrží čakať na odpoveď až do pôrodu. Aj keď väčšina rodičov hovorí frázu, že najdôležitejšie je, aby bolo bábätko zdravé a je jedno, či to bude dievča alebo chlapec.

Chlapec alebo dievča
Unsplash

 

Kedy vieme určiť, či je to chlapec alebo dievča

Pri súčasnom vývoji mimoriadne presnej a pokročilej ultrazvukovej technológii môžeme vidieť detaily vyvíjajúceho sa plodu už v ranom tehotenstve.

Preto je možné pri kvalitnom ultrazvuku s 95-99 percentnou spoľahlivosťou zistiť pohlavie dieťaťa už od 11. týždňa tehotenstva, a to podľa uhla, resp. smeru tzv. pohlavného hrbolčeka. Ten nám napovedá, či sa ďalej bude vyvíjať penis alebo klitoris (samotné pohlavie v tomto čase ešte nie je zreteľné).

U chlapcov je uhol medzi genitálnym hrbolčekom a spodnou časťou chrbtice väčší ako 30° (orientácia nahor), zatiaľ čo u dievčat je uhol menší ako 30° (smer hrbolčeka je rovnobežný s chrbticou).

Je však dôležité, aby sa odhad urobil správne, čo závisí aj od skúseností lekára, inak môže prísť k nesprávnej interpretácii.

Na menej kvalitnom ultrazvuku ešte veľmi pravdepodobne neuvidíte, či čakáte chlapca alebo dievča. Presnejšie sa to bude dať určiť najskôr v 15.-16. týždni.

 

Určenie pohlavia bábätka z krvi matky

Ďalšou možnosťou, ako zistiť pohlavie bábätka čo najskôr (niekedy už v 10. týždni tehotenstva, spravidla však od 12+ tehotenského týždňa), je neinvazívna metóda, ktorá vychádza z analýzy fetálnej DNA z krvi matky.

To znamená, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre matku alebo dieťa, na rozdiel napríklad od amniocentézy, ktorá môže byť spojená s rizikom potratu.

Spravidla sa takýto skríningový prenatálny test používa na odhalenie chromozomálnych chýb, napríklad Downovho syndrómu. Ale zároveň slúži aj na identifikáciu pohlavia bábätka.

Nevýhodou týchto testov je, že sú pomerne nákladné, takže nič nepokazíte, ak ešte zopár týždňov s odpoveďou počkáte. A ktovie, možno sa vám to čakanie nakoniec zapáči tak, že vydržíte čakať až celkom do veľkého finále a necháte si prekvapenie až na pôrod. Aj to je možnosť.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Chlapec alebo dievča? Vysneného potomka si môžete naplánovať.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised