Plánujeme dieťaPočatie

Chlapček či dievčatko? Vysneného potomka si (vraj) môžete naplánovať

 Gréta Čierna   05.03.2019   1

Aj vo vašom okolí by sa určite našla viac než jedna rodinka, ktorá túži po ideálnej kombinácii najprv chlapec, potom dievča.

Alebo už dve slečny či dvoch chalanov majú doma a dúfajú, že sa k tomu pridá tretie, ktoré sily v rodine vyrovná. Podaktorí veria, že pri správnom čase a spôsobe sa to naozaj môže podariť. 

Nakoniec, aj v minulosti sa ženy pokúšali ovplyvniť pohlavie svojho dieťaťa, a to napríklad stravou.

shutterstock

 

Ak si chceli naše prababky zaručiť dievča, mali napríklad jesť veľa rýb, ak chlapca, viac mäsa. Ťažko povedať, či to pomohlo, predsa len je šanca 50 na 50.

Avšak ak by ste to chceli skúsiť, alebo vám popri troch chalanoch doma iné nezostáva, existujú dve metódy, ktorým sa venovali aj odborníci.

Shettles metóda

Najznámejšia metóda ovplyvňovania splodenia chlapca či dievčatka, ktorá prešla aj diskusiami vo vedeckých kruhoch. V 60. rokoch sa na pultoch kníhkupectiev objavila publikácia od biológa Landruma B. Shettlesa Ako ovplyvniť pohlavie svojho dieťaťa.

Biológ Shettles, podľa ktorého je táto metóda pomenovaná, v nej tvrdí, že každý pár si môže pohlavie dieťatka naplánovať. Stačí dobre poznať  ženský ovulačný cyklus a držať sa troch základných pravidiel. 

 

Tým prvým je, že spermie, ktoré nesú mužské pohlavie (Y) sú rýchlejšie ako tie, ktoré nesú ženské pohlavie (X), avšak aj slabšie.

Druhým pravidlom je, že musíte poznať čas ovulácie. Pokiaľ plánujete dievčatko, ideálny čas na pohlavný styk je dva až tri dni pred začatím ovulácie. Naopak, ak snívate o synovi, počkajte, až kým ovulácia nezačne. 

Tretím pravidlom, ktoré vstupuje ho hry, je kyslosť prostredia. Čím bližšie ku krčku maternice sa spermie ocitnú, tým je prostredie menej kyslé, a teda vhodnejšie pre mužské spermie, ktorým práve kyslosť prostredia škodí. 

Je tu reálna šanca?

Ak zladíte všetky tri pravidlá, je vraj veľmi pravdepodobné, že sa vám podarí počať mužského dediča, respektíve vysnívané dievčatko. Aká je pravdepodobnosť? Nuž, Shettles nebol v oblasti biológie žiaden amatér, práve naopak.

shutterstock

 

Je priekopníkom v oblasti umelého oplodnenia a zástancovia jeho metódy tvrdia, že pravdepodobnosť úspechu sa pohybuje okolo 75%.

Faktom však zostáva, že sa mu ju v skutočnosti nikdy nepodarilo potvrdiť relevantným výskumom a všetky „úspechy“ zostávajú len tvrdením samotných rodičov.

Okrem toho, tvrdenie Shettlesovej metódy vyvracia úplne iný lekársky výskum.

Whelan metóda 

V roku 1977 publikovala Elizabeth Whelan, ktorá sa angažovala v oblasti verejného zdravia, príručku, v ktorej predstavila metódu, ktorá sa stavala k otázke splodenia chlapca a dievčaťa úplne inak.

Metóda bola založená na poznaní biochemických procesoch, ktoré prebiehajú v tele každej ženy. Podľa Whelanovej neboli rozhodujúce spermie, ale naopak to, v akom čase cyklu sa žena nachádza.

Pokiaľ sa pár rozhodne pre dievčatko, Whelan metóda odporúča pokúšať sa oň dva až tri dni pred ovuláciou. Naopak, ak partneri snívajú chlapca, mali by si naplánovať štyri až šesť dní pred ovuláciou.

shutterstock

 

Kritici tejto metódy upozorňujú, že taký čas je pre prežitie spermií dlhý, avšak Whelan metóda odporúča spoliehať sa na ženskú biochémiu, ktorá v určitom období uprednostňuje buď ženské alebo mužské spermie.  

Kto má pravdu?

Pozornému oku neunikne, že jednotlivé metódy sa navzájom vylučujú. Zástancovia Whelan metódy uvádzajú, že pravdepodobnosť úspechu v prípade plánovania chlapca je 68%, v prípade dievčatka 57%.

Upozorňujú tiež na to, že Shettles metóda vychádza z údajov, ktoré vznikli pri štúdiách umelého oplodnenia, ktoré sa od toho prirodzeného odlišuje. Dopátrať sa výsledkov je naozaj ťažké.

Veľké zistenia nepriniesli ani diskusné fóra, kde si ženy vymieňali skúsenosti s jednotlivými metódami. Napriek množstve skepsy sa medzi nimi objavila mamička Daisy, ktorá tvrdí, že metóda Shettles funguje.

„Mám dvoch chlapcov a dvoch synovcov, takže do tretice sme si veľmi priali dievčatko. Naštudovala som si komplexne metódu, poctivo sledovala cyklus, a keď mi doktorka oznámila, že to bude dievča, neverila som.

Naozaj však máme doma dcéru a metódu som odporučila dvom párom, jedny mali doma dvoch synov, druhý troch. A obom sa podarilo dievča.“

Dalo by sa dievčatko čo vysnívaný syn takto naplánovať? Nie je to isté. Ostáva len vyskúšať a uvidíte.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Klaudia napísané 16.04.2019 11:05

s manželom planujeme naše prve babatko. INtenzivne na tom pracujeme 3 mesiace, no nedari sa. Lekarka mi poradila Ogestan. Mate s nim skusenosti? Po akej dobe pri uživani ste otehotneli?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Klaudia napísané 16.04.2019 11:05

s manželom planujeme naše prve babatko. INtenzivne na tom pracujeme 3 mesiace, no nedari sa. Lekarka mi poradila Ogestan. Mate s nim skusenosti? Po akej dobe pri uživani ste otehotneli?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised