Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

Tehotenský denník

 Katie   16.04.2015   0

Možno ste to už istý čas plánovali, možno to prišlo nečakane, ale hurá, stalo sa: Ste tehotná! Gratulujeme!

Tehotenstvo je veľmi vzrušujúce dobrodružstvo, a hoci trvá deväť mesiacov, môže utiecť ako voda.

Ak je to vaše prvé tehotenstvo, určite ste citovo i fyzicky napätá. Ak ste tehotná už druhý či tretíkrát, viete, čo môžete očakávať.

Keďže je to jedinečné obdobie v živote každej nastávajúcej mamičky, oplatí sa zaznamenať si to najdôležitejšie.

 

Začnite si písať denník 

Vo Vašom denníku môžete zaznamenávať všetko, z čoho sa tešíte i čoho sa obávate. Môžete písať tak často, ako vám to bude vyhovovať, možno každý deň alebo sa v ňom objavia len niektoré najdôležitejšie udalosti:

kedy začne rásť bruško, kedy pocítite prvé pohyby bábätka, či sú všetky výsledky v poriadku, čo treba drobčekovi kúpiť, ako prežíva tehotenstvo nastávajúci otecko či blízka rodina.

 

Tehotenský denník: ako na to.

  • Vždy si vyhraďte na písanie čas.
  • Buďte tajnostkárka.
  • Vypnite mobil, usaďte sa pohodlne na gauči.
  • Premýšľajte pri šálke dobrého čaju.
  • Netreba sa na to pripravovať dlhé hodiny, niekedy aj desať minút stačí na zaznamenanie tých najtajnejších pocitov.
  • Neplánujte, čo budete písať. Namiesto toho verte svojim myšlienkam a pocitom a všetky si ich napíšte.

 

Ženy väčšinou píšu o strachu z pôrodu, rodičovstve, premýšľajú, ako skĺbia materstvo s prácou. Mnohé si zaznamenávajú svoje sny, priania, ktoré majú pre svoje dieťa a tiež svoje radosti a vzrušenie, ktoré tehotenstvo prináša.

Napíšte vášmu ešte nenarodenému bábätku list

 

Zavrite oči a predstavte si ho vo vašom brušku. Napíšte prvý list ľudskej bytosti, ktorá vo vás rastie. Píšte mu každý mesiac alebo aj častejšie. Či už písaním vyjadrujete šťastie, radosť alebo obavu, vážte si puto a vzťah, ktorý si aj touto formou vytvárate.

Dajte zbohom strachu

Mnoho žien sa pôrodu a materstva bojí. Obávajú sa bolesti pri pôrode, viac ako iné nastávajúce mamičky ich zamestnávajú myšlienky, ako to všetko prebehne, či bude všetko v poriadku. Obávajú sa, či zvládnu starostlivosť o dieťa, porozumejú jeho plaču, budú môcť dojčiť, či spoznajú, čo práve potrebuje, ako zvládnu rodičovstvo. Napíšte aj o svojom strachu! Ak to urobíte, je to prvý krok k jeho zvládnutiu.

Budúcnosť

Predstavte si seba a vaše dieťa, keď bude mať jeden rok. Všímajte si vo svojej predstave okolie, farby a predmety vôkol seba. Čo máte oblečené vy a čo dieťa? Aký zvuk vydáva dieťa a čo robí? Potom si predstavte dieťa, ako ide prvýkrát do školy. Ako asi vyzerá jeho tvár? Čo hovorí? Všimnite si vône, svetlo, zvuky a všetky ostatné detaily. Ako sa cítite? Neprestávajte. Predstavujte si seba a vaše dieťatko vo veku desať, dvadsať a tridsať rokov. Všetko si zapíšte.

 

Načo to všetko?

Budúce mamičky, ktoré si píšu denníky, tvrdia, že na sebe pozorovali, ako vnútorne rástli až do pôrodu. Keď si spätne čítali, čo napísali, často objavili myšlienky a názory, o ktorých ani netušili, že by mohli v ich mysli existovať.

Tehotenstvo je jedinečné. Je jedno, či je bezproblémové alebo nie. Je to obdobie očakávania a rôznych emócií. Len vy jediná viete, ako sa práve cítite. Hoci si možno myslíte, že budete mať takéto pocity po celý život, nie je to pravda. Po čase opadnú, zovšednejú. Na mnohé človek zabudne.

A preto bude mať váš denník význam nielen pre vás. Po niekoľkých rokoch, keď si ho budete čítať – možno len pre seba, možno deťom, manželovi alebo dokonca vnúčatám - obohatia vaše myšlienky a pocity nielen vás, ale aj druhých.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised