Neplodnosť u mužov: čo odhalí spermiogram

Alexandra Húsková 1

Postav dom, zasaď strom, sploď syna. Takéto bolo poradie životných priorít v nedávnej minulosti. Časy sa zmenili a priority tiež. Sadenie stromov je dnes síce aktuálna téma, ale dať si postaviť dom je pre mnoho mužov neraz oveľa menší problém, než počať dieťa.

Podľa údajov WHO pripadá asi 40 % prípadov neplodnosti na plecia ženy a rovnakých 40 % na mužské ramená (či iné časti tela). Vo zvyšných 20 % ide buď o problém na oboch stranách, alebo o neznámu príčinu.

Shutterstock

Neplodnosť u žien aj u mužov

Mýtus o „ženskom probléme“ by mal v modernej spoločnosti patriť minulosti a keď sa páru rok nedarí počať – mimochodom, tento časový úsek stanovila tiež WHO na základe nespočetných výskumov –, na vyšetrenia by nemala zamieriť len žena, ale rovnako tak muž.

Veď čas letí, nie je na čo čakať. A do úvahy treba brať aj závažnú informáciu, podľa ktorej sa mužská neplodnosť, resp. znížená schopnosť počať potomka, šíri ako chrípka – zasahuje čoraz viac mužov.

Prečo je neplodných čoraz viac mužov?

Lekári zatiaľ nevedia jednoznačne odpovedať na otázku, čím to je.

Životným štýlom? Potravinami, liekmi, športom, oblečením, technologickými výdobytkami? Alebo to tak zariadila matka príroda, lebo nás je tu jednoducho priveľa? Všetky tieto možnosti sú v hre.

Vždy je potrebné vyšetriť ženu aj muža. A to aj v prípadoch, keď sa páru otehotnieť podarí, ale tehotenstvo sa skončí spontánnym potratom,“ upozorňuje genetička RNDr. Iveta Černáková, PhD. z genetického laboratória ReproGen.

Každý problém sa lepšie rieši, keď je presne pomenovaný a zadefinovaný.

Shutterstock

Vyšetrenie mužskej neplodnosti

Testy sú bez bolesti a bez podmienky vyzliekať sa pred cudzími ľuďmi.

Muž všetko vyrieši sám v malej miestnosti, niektoré laboratóriá umožňujú urobiť „ručnú prácu“ doma a jej výsledok potom v sterilnej nádobke, akú dostať v každej lekárni, do hodiny doručiť do laboratória.

Čo sa deje ďalej?

Spermie sa zafarbia, aby sa pod mikroskopom dali čo najlepšie odlíšiť normálne vyzerajúce spermie od ich patologických foriem.

Skúma sa pritom mnoho vecí od počtu spermií, ich pohyblivosti, vzhľadu hlavičiek, krčkov a bičíkov, cez objem, viskozitu až po kyslosť alebo zásaditosť.

„Povedala by som, že spermiogram je úplne základné vyšetrenie, ktoré môže veľa vecí odhaliť, no zároveň nepovie všetko. Až dvadsať percent neplodných mužov má spermiogram v poriadku, napriek tomu sa páru nedarí počať,“ hovorí RNDr. I. Černáková.

„Preto robíme aj ďalšie testy a podrobnejšie vyšetrenia, ktoré pomôžu odhaliť príčinu neúspechu, a potom sa dá aj liečba nastaviť tak, aby bolo počatie úspešné a narodilo sa zdravé dieťa,“ hovorí I. Černáková.

Shutterstock

Nízky počet spermií – ďalšie testy

Prvým znakom, ktorý si žiada ďalšie podrobnejšie testy, je nízky počet pohyblivých spermií v ejakuláte.

„Pri klasickom vyšetrení spermiogramu nemáme možnosť rozlíšiť, či sú nepohyblivé spermie živé, alebo mŕtve, treba urobiť test na ich vitalitu. Vysoký výskyt neživých spermií – nekrozoospermia – je príčinou ťažkej formy mužskej neplodnosti,“ vysvetľuje genetička.

V ejakuláte je však skrytých odpovedí oveľa viac!

Imunologický test môže napríklad odhaliť, že na pohľad zdravé spermie sú pokryté protilátkami, ktoré im bránia v oplodnení ženského vajíčka.

Príčina, prečo sa nedarí otehotnieť, môže tkvieť aj vo fragmentácii DNA, teda akomsi poškodení DNA v spermiách.

„Celistvosť DNA spermií ovplyvňuje množstvo faktorov, ako sú fajčenie, vek muža, tepelný stres, infekcie urogenitálneho traktu, liečba antibiotikami aj niektorými ďalšími liekmi, chemoterapia a rádioterapia, ale aj nutrične nevyvážená strava či iné faktory životného prostredia a životného štýlu,“ hovorí I. Černáková.

Aké môžu byť príčiny poškodených spermií?

Mužské pohlavné bunky sú náchylnejšie na vonkajšie vplyvy ako ženské pohlavné bunky.

Exogénne faktory, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť sú:

  • exhaláty
  • chemizácia – herbicídy, pesticídy, insekticídy
  • žiarenie – rádioaktívne, mikrovlnové, mobily i počítače – nosenie mobilu vo vrecku nohavíc či položený počítač v lone môže rovnako nepriaznivo ovplyvniť mužskú plodnosť
  • priemyselná záťaž – ťažké kovy, teplárne
  • životný štýl – nikotín, alkohol, obezita, častý pobyt v termálnych kúpeľoch či saune (spermie totiž „nemajú radi teplo“), vyhrievané sedadlá, obtiahnuté spodné prádlo, ale aj profesionálna cyklistika
  • choroby a liečba – zápalové ochorenia, rádio/chemoterapia
Shutterstock

Poškodená spermia – ako ovplyvní tehotenstvo

„Spermia s poškodenou DNA je síce schopná pohybovať sa a oplodniť vajíčko, ale táto porucha sa prejaví zastavením vývoja embrya, spontánnym potratom alebo narodením dieťaťa s genetickou poruchou na molekulárnej úrovni.

Vyšetrujeme aj množstvo leukocytov v ejakuláte. Keď ich je priveľa, umožňujú, aby sa vo zvýšenej miere tvorili voľné kyslíkové radikály, ktoré spôsobujú už spomínanú fragmentáciu DNA. Jednoducho, všetko so všetkým súvisí,“ dodáva I. Černáková.

 

Zdravá spermia

Pre vyššiu pravdepodobnosť narodenia zdravého dieťatka sa u mužov vyšetrujú aj chromozómy v spermiách a leukocyty v ejakuláte.

„Zdravá spermia v sebe nesenie genetickú informáciu uloženú na 23 chromozómoch. Ak je ich počet iný, embryo sa nebude vyvíjať normálne, jeho vývoj sa môže zastaviť, čo sa prejaví buď ako neplodnosť, alebo spontánny potrat. Vylúčené, samozrejme, nie je ani donosenie dieťaťa, ktoré sa však môže narodiť postihnuté,“ ozrejmuje genetička z ReproGenu.

Ak ste sa dočítali až sem, môžete mať dojem, že počať a porodiť zdravé dieťa je takmer nadľudská námaha. Nedajte sa zmiasť ani odradiť, určite nie je. No je dobre, že zároveň so znižovaním schopnosti ľudstva privádzať na svet deti prichádzajú aj medicínske riešenia problémov.

Chce to pokoj, nohy v teple (pri sebe byť celkom nemusia) a hlavne to chce nezatvárať si oči pred realitou. Ak je problém, treba zistiť jeho príčinu, a potom riešiť tak, ako sa dá. A ak problém nie je, netreba si ho zbytočne vyrábať.

Zdroj:reprogen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň

    Chcem sa spýtať mam priateľa snažíme sa o babo, no len sa nám to nedarí ja mam deti teraz som s priateľom skoro sme už spolu rok

    Ďakujem

Pridaj komentár