Kto nemôže ísť na materskú?

Kristína Kováčiková 0

Podnikáte? Pracujete na dohodu? Ste nezamestnaná? Študujete? Nárok na materskú dovolenku podľa Zákonníka práce nemáte. Ani otcovia nemajú nárok na materskú dovolenku, ale rodičovskú dovolenku. Prečo je tomu tak?

Materská dovolenka je ospravedlnené pracovné voľno zo zamestnania, ktoré podľa Zákonníka práce poskytuje zamestnávateľ zamestnankyni v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa. Trvá v zásade 34 týždňov (osamelé matky, prípadne matky dvojičiek môžu byť na materskej dlhšie).

O materskej dovolenke však môžeme hovoriť iba v prípade žien, ktoré sú v pracovnom pomere, prípadne v obdobnom pracovnoprávnom vzťahu.

Kto nárok na materskú dovolenku podľa Zákonníka práce nemá?

Dohodárky

Na ženy, ktoré sú zamestnané na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t. j. dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov, sa ustanovenia Zákonníka práce o materskej dovolenke nevzťahujú – to znamená, že tzv. dohodárky nemajú nárok na materskú dovolenku.

Ženy mimo pracovnoprávnych predpisov

Na materskej dovolenke nemôže byť ani študentka, ani osoba, ktorá je vedená ako nezamestnaná na úrade práce, ani SZČO (podnikateľka), a to z jediného dôvodu: nemá zamestnávateľa, nemá jej kto toto voľno poskytnúť. Môže si ho dať jedine sama:)

Otcovia nemôžu byť na materskej

V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa – nie však materská dovolenka, ale rodičovská dovolenka, a to v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

V prípade muža Zákonník práce nepoužíva termín „materská“ dovolenka, ale nazýva toto voľno z práce „rodičovskou“ dovolenkou, čo je zbytočne mätúci termín.

Treba totiž odlišovať rodičovskú dovolenku za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa, o ktorú môže požiadať žena po uplynutí materskej dovolenky (muž po uplynutí „rodičovskej“ dovolenky). Má odlišný právny režim ako materská dovolenka a spájajú sa s ňou iné právne následky, napríklad prerušenie povinného nemocenského poistenia/povinného poistenia v nezamestnanosti. Tých rozdielov naozaj nie je málo, všetky pohromade môžete nájsť v článku Materská a rodičovská dovolenka: v čom je rozdiel?

Možno by nebolo na škodu, keby v budúcnosti zákonodarcovia reflektovali na odlíšenie týchto dvoch rôznych inštitútov, a tak ako v prípade materskej dovolenky u žien, prišli s rovnako výstižným názvom tohto pracovného voľna pre mužov, napríklad „otcovská dovolenka.“

Nemýľte si materskú dovolenku a materské (peňažná dávka)!

Materskú dovolenku (voľno z práce) si netreba zamieňať s pojmom materské – dávka nemocenského poistenia, ktoré sa poskytuje z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o dieťa. Vypláca ho Sociálna poisťovňa.

Nárok na materské má každá poistenkyňa – nielen zamestnaná, ale aj SZČO, študentka, aj nezamestnaná, a takisto aj poistenec, otec dieťaťa, ak splní podmienky nároku na vznik materského, podmienky na výplatu materského a uplatní si nárok na materské podaním žiadosti v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (Povinnosti voči Sociálnej poisťovni pri narodení bábätka).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár