ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

V Trebišovskej pôrodnici nahradia pôrodnú sálu - pôrodné izby

 ts   23.03.2018   0

V nemocnici Svet zdravia Trebišov sa počas minulého roku uskutočnilo 679 pôrodov. Dievčat sa v Trebišove narodilo viac ako chlapcov a päť mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

shutterstock

Pôrodnosť sa v trebišovskej nemocnici postupne zvyšuje, za posledné dva roky nemocnica zaznamenala medziročný nárast pôrodov o vyše 40. Pôrodnicu začali vyhľadávať aj rodičky z iných okresov, mimo spádovej oblasti nemocnice.

„Zavedením viacerých inovácií, ľudským a individualizovaným prístupom i možnosťou alternatívnych spôsobov pôrodu sme zaznamenali nárast záujmu rodičiek zo Starej Ľubovne, Bardejova či Prešova,“ hovorí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v trebišovskej pôrodnici MUDr. Oto Szilagyi.

Dievčatá vlani tvorili 52 percent novorodencov a rodičia im dávali najčastejšie mená Ema, Sofia a Nela. Medzi chlapcami zase dominovali Samuel, Jozef a Lukáš.

Alternatívne polohy pri pôrode

Trebišovská nemocnica rodičkám poskytuje možnosť využiť pri pôrode alternatívne polohy. Môžu napríklad rodiť do vody, na pôrodníckej stoličke, na žinenke, v polohe na boku či v podrepe, pomôcť si pôrodným lanom, rebrinami alebo fitloptou.

Za posledný polrok, odkedy pôrodnica poskytuje aj možnosť vytvoriť si individuálny pôrodný plán, sa v nemocnici uskutočnilo 18 alternatívnych pôrodov. „Tieto mamičky prichádzajú do pôrodnice pripravené, vedia čo od pôrodu i personálu očakávajú, chcú poznať detaily a svoje predstavy konzultujú. Aj vďaka tomu prebiehajú alternatívne pôrody bez zbytočného stresu,“ podotýka primár.

Zaujímavý pôrod

Hoci je každý pôrod v trebišovskej nemocnici pre zdravotnícky tím niečím výnimočný, na jeden vlaňajší si spomínajú obzvlášť radi. Nadránom do pôrodnice prišla mamička v sprievode manžela a duly. Jej predstava bola porodiť dieťa v polohe „na štyroch“.

„Pôrod prebehol hladko a v príjemnej atmosfére napriek tomu, že pôrodník počas neho takmer ležal pri nohách mamičky. Dieťatko zostalo v kontakte s mamičkou až do porodenia placenty a krásne sa prisalo k prsníku, všetko pod dohľadom pediatra. Bol to naozaj emočne silný pohľad aj pre profesionálov, ktorí odviedli už mnoho pôrodov,“ priblížil Szilagyi.

Pôrodnú sálu nahradia pôrodné izby

Gynekologicko-pôrodnícke a neonatologické oddelenie čaká tento rok komplexná rekonštrukcia. Pre rodičky vzniknú v nemocnici štyri nové komfortné pôrodné izby hotelového štandardu, kde bude prebiehať celý pôrod a ktoré nahradia pôrodné sály. Budúce mamičky sa tak už nebudú musieť presúvať a pôrodná izba im ponúkne dostatok súkromia aj komfortu.

Modernizácia taktiež vytvorí podmienky pre zavedenie nových postupov v pôrodníctve, ako je bonding či skin-to-skin. „Veríme, že ponukou moderných priestorov, pôrodných izieb a novým vybavením ešte zvýšime atraktivitu pracoviska a s tým súvisiacu pôrodnosť,“ dodáva primár.

zdroj: procare.sk

Ako ste boli spokojné so svojou pôrodnicou vy?

Rodili ste v priebehu posledného roka? Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor  vyplnením dotazníku a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach.

Ohodnoťte svoju pôrodnicu.  Ďakujeme!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised