Mohol to byť celkom iný pôrod, stačilo prísť o dva dni neskôr, po skončení karantény, povedal mi kamarát gynekológ, keď sme sa rozprávali o pôrode rodičky pozitívne testovanej na COVID-19.
Shutterstock Strachy a nepríjemnosti V malom pôrodnom boxe, ktorý vyčlenili v jednej z bratislavských pôrodníc pre pacientky s koronavírusom, by sa už napríklad vôbec nezmestila sprevádzajúca osoba, bez ohľadu na to, či by otecko mal negatívny test na koronavírus.
Ale prehnaný záujem vojsť do miestnosti, kde je rodička s covidom, hoci celkom bezpríznaková, nemajú ani tí, ktorí by tam mali byť. Dnu sa nehrnú sestričky z neonatológie, čakajú do poslednej chvíle obďaleč, na zdvihnuté obočie pôrodníka nereagujú.
Boja sa nákazy. Pochopiteľne. Obliekať sa do „trojkového“ mundúru, keď mám ísť dnu a potom niekoľkokrát zopakovať túto procedúru, je únavné.
Čo robíte, keď ste preťažení a ešte je tu aj hrozba, že v práci ochoriete a spolu s vami celá vaša rodina? Zvolíte si najľahšiu možnú cestu – odstrihnete všetko, čo nemusíte.
Apgar skóre novorodenca sa určí hoci vo dverách. Niekto sa obetuje, aby ho zobral preč, na iné oddelenie. Ale ani päť minút, nieto nejakú predpísanú hodinu – dve, aby ste boli pri matke, ktorá práve porodila dieťa a mala by ho mať na prsiach.
Tá, možno preto, že je ubolená po ťažkom pôrode, možno preto, že sama má strach, aby dieťa nenakazila, so všetkým súhlasí, zmieruje sa so situáciou, keď presviedča nahlas samu seba: „Asi to tak bude lepšie.“
Vydiskutovali si to s ňou cez telefón na pôrodný box, nie z očí do očí. Minimalizovali riziko. Vybavené.
Novorodencov oddeľujú od matiek, lebo je s tým najmenej práce „Novorodenec matky pozitívne testovanej na ochorenie COVID-19 sa považuje za pacienta s podozrením na infekciu, a preto musí byť izolovaný a ošetrovaný oddelene od ostatných zdravých novorodencov,“ píše sa v tzv. Klinickom protokole starostlivosti o novorodenca s covid-19.
Od ostatných zdravých novorodencov, ale v drvivej väčšine prípadov je oddelený aj od vlastnej matky. A to napriek tomu, že sa v protokole píše aj nasledovné:
„Rozhodnutie o tom, či v prípade, keď je matka podozrivá z infekcie alebo má potvrdenú infekciu COVID-19,bude dieťa ponechané s matkou alebo bude po narodení ošetrované oddelene, je potrebné urobiť prísne individuálne, na základe vzájomnej dohody medzi matkou a ošetrujúcim personálom a podľa možností zdravotníckeho zariadenia.
Matka má byť pred svojím rozhodnutím podrobne informovaná o všetkých výhodách ako i rizikách spoločného ošetrovania s dieťaťom, ako aj o výhodách dojčenia. O tejto skutočnosti je potrebné vyhotoviť písomný záznam.“
V rámci poskytovania starostlivosti novorodencovi sú navrhnuté 3 možné prístupy od možnosti A, ktorá podporuje bonding , aj za cenu rizika nákazy nielen pre dieťa, ale aj pre ošetrujúci personál, až po možnosť C , kde je riziko prenosu nákazy eliminované, ale za túto cenu:
žiaden kontakt dieťaťa a matky koža na kožu, dieťa je po celý čas oddelené od matky, nie je dojčené, ale kŕmené umelým mliekom. A či bude niekedy vôbec dojčené, je veľmi otázne:
„Matka si môže mlieko odsávať a skladovať v prípade, že bude bez klinických príznakov ochorenia a bude mať 1 negatívny výsledok testu na SARS-CoV-2 (antigénový alebo PCR), alebo bude po absolvovaní karantény trvajúcej najmenej 10 dní.“
Pre možnosť C sú takto nastavené parametre návštevy novorodenca a prepustenia domov:
dieťa nemôže navštíviť matka ani iní rodinní príslušníci, a to až do času vymiznutia príznakov ochorenia u matky a uplynutia karantény v trvaní najmenej 10 dní. ak príznaky pretrvávajú dlhšie (8 a viac dní), návšteva je možná najskôr o 3 dni po ich vymiznutí; možnosť návštevy prostredníctvom videoprenosu o novorodenca sa stará zdravý ošetrujúci personál/opatrovateľka až do času, kým je matka 3 dni bez príznakov ochorenia, pričom absolvuje karanténu v trvaní najmenej 10 dní. Aká je možnosť A? rodičia a ošetrujúci personál uprednostňujú akceptáciu rizika prenosu infekcie a podporujú bonding. Matka má na tvári rúško, po umytí rúk a prsníkov mydlom a vodou dieťa dojčí. Zachovávajú sa podľa možnosti náležité odstupy. Kontakt matky s dieťaťom predstavuje riziko nákazy nielen pre dieťa, ale aj pre ošetrujúci zdravotnícky personál. Aká je možnosť B? rodičia a ošetrujúci personál preferujú zníženie rizika prenosu nákazy a podporujú bonding matky a dieťaťa. Matka si odstriekava mlieko za dodržania prísnych hygienických pravidiel, používa svoju vlastnú odsávačku. Zdravý člen rodiny alebo zdravotná sestra môže nakŕmiť dieťa odstriekaným materským mliekom v oddelenej miestnosti. Tento prístup pokračuje až do času, kedy matka bude zdravá. Ideálny stav: vlastný algoritmus „Každé pracovisko si môže kombinovať opatrenia z možností A, B, C a vytvoriť tak vlastný algoritmus,“ píše sa v Protokole, ktorý samozrejme nezabúda pomenovať, že popri želaniach matky tu ešte stoja aj možnosti tej ktorej pôrodnice, materiálne a personálne zabezpečenie pôrodnice, lôžková kapacita a pod.
Inak povedané, ak máte pôrodnicu, ktorá ešte pred pandémiou mala pre rodičky k dispozícii napríklad len jednu toaletu na celom oddelení, pôrodnicu, kde je bežné nechať ženy s rozbehnutým pôrodom predýchavať kontrakcie na chodbe, nemôžete očakávať, že práve tu vám vytvoria na mieru šité idylické podmienky na pôrod ešte aj s pozitívnym covid testom.
Sú, samozrejme, aj pôrodnice, ktoré sa snažia o možnosť A.
Napríklad v Košickej nemocnici L. Pasteura, ktorá sa dostala do nepríjemného povedomia kvôli vyhrotenej situácii s mladou rodičkou, ktorá odmietala absolvovať test na koronavírus, sa narodilo do decembra šesť detí pozitívnym matkám, ktoré mali bezpríznakové ochorenie. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi.
„COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v 97,5% prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa,“ hovorí košický neonatológ Peter Krcho, ktorý sa odvoláva na poznatky WHO), CDC a ďalšie dáta zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).
„Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár Krcho.
Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti COVID matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva, všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“
Rodili ste v roku 2020? Ako pandémia ovplyvnila pôrody na Slovensku v roku 2020? Podeľte sa s nami s Vašou skúsenosťou v novom – 10. ročníku hodnotenia pôrodníc – Sprievodca pôrodnicami.
Ohodnoťte Vašu pôrodnicu tu.
Loading...
Ked dieťatko vyjde z maminy- ako ho može nakaziť??To skor preto aby si oddychla- mama- niektoré su unavené a pozrieť musia babo- to bolo vždy- oni vedia ako to maju tam…..Podla čoho to autorka članku vie.
brutalne s tym odoberanim deti