Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Predpôrodná príprava- nevyhnutnosť či zbytočná investícia?

 Marcela Beňová   06.09.2018   0

Keď mi kamarátka Zuzka prezradila, že pri prvom tehotenstve absolvovala predpôrodnú prípravu, a to naozaj poctivo, bola som prekvapená.

Predpôrodný kurz, kde sa mamičky učia všetky záležitosti súvisiace s pôrodom ako správna je technika dýchanie, celý priebeh pôrodu a na čo sa mamičky majú pripraviť v šestonedelí, je v našich končinách stále tak trochu novinka.

shutterstock

 

Pritom sa tam ženy dozvedia aj veľa dôležitých vecí- napríklad o dojčení, kúpaní a starostlivosti o bábätká. Niektoré hodiny kurzov predpôrodnej prípravy sú otvorené aj pre oteckov, ktorí chcú sprevádzať budúce mamičky pri pôrode, alebo sú len zvedaví, čo ich pri starostlivosti o novorodencov čaká.

Cvičenie na chrbát a menej stresu

Dvojnásobná mamička Zuzka, ktorá navštevovala predpôrodnú prípravu pri prvom tehotenstve, si kurz veľmi chváli:

„Kurz mi odporúčali všetky kamarátky s tým, že im to pri pôrode veľmi pomohlo. Vďaka nemu som vedela, čo ma čaká, keďže sme si na príprave pôrod prešli. Na jednej hodine bol aj gynekológ, ktorý nám povedal, ako to v pôrodnici v Banskej Bystrici prebieha. On ma nakoniec aj prijímal, čo bolo skvelé, keďže syn sa narodil predčasne,“

Súčasťou prípravy boli aj cvičenia na fyzickú kondíciu, ktoré pomáhajú predchádzať bolestiam chrbta. 

„30 minút sa vždy cvičilo. Tým sme začínali. A samozrejme, dýchacie cvičenia. Dýchali sme na jednotku,“ smeje sa mamička Zuzka.

shutterstock

 

Noví ľudia, nové zážitky

S predpôrodným kurzom má skúsenosti aj mamička Sabína. Tú viac ako samotná predpríprava motivovala snaha nájsť v novom meste kamarátky na kočíkovanie a spoznať „zákulisie“ materstva.

„Keď som otehotnela, presťahovali sme sa s mužom do nového mesta. Pre mňa strašná zmena, nikoho som nepoznala a podľa sestry s tromi deťmi som tušila, že na materskej sa s nikým ani veľmi nezoznámim. Preto som sa zapísala na predpôrodnú prípravu.

Pre mňa osobne to bola možnosť ísť na chvíľu z domu, nakoľko som aj pracovala cez home office. Našla som si známe, ktoré rodili v tom čase ako ja. Takže sme sa dohadovali na spoločné kávičkovanie a prechádzky.

Mali sme aj prednášky na tradičné témy ako dojčenie a kúpanie, ale to ma až tak nebralo. Zato ma skvelo prekvapila prednáška o zdravom stravovaní, kde nám lekár perfektne vysvetlil, ako sebe aj dieťaťu nastaviť jedálniček, aby sme boli zdraví a aby som si udržala postavu. Doteraz sa tých rád držím,“

shutterstock

 

Pôrod (nie) je veda

Podľa mamičky Janky, ktorá má prípravu na pôrod za sebou, si tieto kurzy vyhľadávajú predovšetkým mamičky, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, prvorodičky a chcú zvládnuť nástup do rodičovskej úlohy na jednotku. 

„Na príprave stretnete predovšetkým mamy, ktoré po dieťati vyslovene túžili, ktoré sa na rodičovstvo tešia a berú ho nanajvýš zodpovedne. Mamičky, ktoré chcú aj popri tehotenstve a deťoch zostať cool a netúžia sa premeniť na takú tradičnú bio-eko-raw maminku, sa podľa mňa prihlásia skôr na kurz angličtiny.

Mňa na predprípravu nahovorila kamoška, bola som tam trikrát. Nakoniec som presedlala na tú anglinu a týždeň pred pôrodom si urobila štátnicu. Mám troch mladších súrodencov, kúpala som sestru ako desaťročná a dnes tak populárne dojčenie som mala pred očami stále.

Podľa mňa sa na rodičovstvo nedá pripraviť vďaka kurzu. Jednoducho tým musíte prejsť a učiť sa za pochodu,“

shutterstock

 

Chýba nám prirodzená komunita

Mnohé mamičky sa  v otázke pôrodu a rodičovstva cítia nesvoje. Psychológovia upozorňujú, že na príčine je okrem iného zabudnutá „intuícia“, ktorá by ženám napovedala, čo je v danom momente potrebné urobiť.

To do veľkej miery súvisí s tým, že dnešné matky vyrástli v izolovaných rodinách, kde nebola možnosť vnímať materstvo ako bežnú súčasť života, alebo kde nemali možnosť porovnávať svoju matku s inými rodičkami.

Ak teda mamičky fungovali v rodinách, kde boli malé deti, kúpanie a prebaľovanie bežnou súčasťou života, majú šťastie. Ten najlepší predpôrodný kurz už majú za sebou.

Prvorodičky, pre ktoré sú všetky záležitosti okolo rodičovstva trinástou komnatou sa nemusia cítiť nepríjemne, ak hľadajú pomoc a podporu. Možno aj vďaka predpôrodnej príprave nájdete okruh žien, ktoré vám pomôžu vaše materinské začiatky zvládnuť.

Tie boli v minulosti celkom bežné a aj vďaka nim naše babky a prababky takéto kurzy nepotrebovali. V dnešnej dobe je naopak dôležité takúto partiu vyhľadať, aby sme sa ako mamy necítili izolované a samy.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised