1. týždeň tehotenstva

redakcia 0

Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov a desať lunárnych mesiacov a zhruba 9 kalendárnych mesiacov.

@ Možno hľadáte článok: 10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná »»»

1. týždeň tehotenstva video

Prvý týždeň tehotenstva – prvý deň menštruácie

Tehotnosť počítame už od začiatku menštruačného cyklu, v ktorom prišlo k oplodneniu vajíčka, teda už od začiatku „života vajíčka“, ktoré zhruba dva týždne dozrieva vo folikule na vaječníku.

Po ovulácii – uvoľnení vajíčka z folikulu je oplodnené spermiou a cez vajíčkovod sa dostáva do maternice, kde začína svoj vývoj a rast.

Hoci sa teda tehotenstvo počíta od prvého dňa poslednej menštruácie, v skutočnosti žena ešte dva až tri týždne z prvého lunárneho mesiaca vôbec nemusí byť tehotná.

 

Kedy je žena plodná?

Normálny cyklus delíme z hľadiska počatia na tri časti:

 1. I. fáza – obdobie predovulačnej neplodnosti. Začína sa prvým dňom menštruácie a trvá do nástupu prvých príznakov hlienu krčka maternice. V ženskom organizme nie je prítomné vajíčko schopné oplodnenia.

 2. II. fáza – plodné obdobie. Trvá niekoľko dní, bezprostredná plodnosť trvá sedem dní. Tieto dni sú limitované dvoma parametrami: životnosťou spermií, ktoré dokážu prežiť tri až päť dní a tiež životnosťou vajíčka – čo je do 24 hodín. V rámci týchto siedmich dní sa počíta aj s možnosťou dvoch ovulácií, ktoré zvyknú prebehnúť buď súčasne, alebo len s veľmi malým časovým odstupom – max. do 24 hodín.

 3. Tretia fáza začína niekoľko dní po ovulácii, keď je už vajíčko v štádiu rozkladu a preto ho nie je možné oplodniť.

 4. I. fáza – obdobie predovulačnej neplodnosti. Začína sa prvým dňom menštruácie a trvá do nástupu prvých príznakov hlienu krčka maternice. V ženskom organizme nie je prítomné vajíčko schopné oplodnenia.

  II. fáza – plodné obdobie. Trvá niekoľko dní, bezprostredná plodnosť trvá sedem dní. Tieto dni sú limitované dvoma parametrami: životnosťou spermií, ktoré dokážu prežiť tri až päť dní a tiež životnosťou vajíčka – čo je do 24 hodín. V rámci týchto siedmich dní sa počíta aj s možnosťou dvoch ovulácií, ktoré zvyknú prebehnúť buď súčasne, alebo len s veľmi malým časovým odstupom – max. do 24 hodín.

  Tretia fáza začína niekoľko dní po ovulácii, keď je už vajíčko v štádiu rozkladu a preto ho nie je možné oplodniť.

  Mohlo by vás zaujímať: Čo všetko treba k úspešnému otehotneniu?

  Chceme otehotnieť

  Predpokladom na otehotnenie je:

 • prítomnosť ovulačných cyklov – dozrievanie vajíčok,
 • normálna funkcia žltého telieska,
 • ľahký prechod spremií hlienom krčku maternice,
 • možnosť prechodu spermií do vajíčkovodu,
 • oplodnenie vajíčka, jeho prechod a výživa vajíčkovodom a napokon jeho uhniezdenie v správne pripravenej sliznici maternice.

V článku Plodnosť ženy sa dočítate, čo môžete urobiť pre úspešné splodenie dieťaťa.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo môžete otehotnieť aj pri prerušovanej súloži?

»»» Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...