Výhody geriatrického tehotenstva po 35-ke

Kika Kováčiková 1

Vzhľadom na váš vek“ je veta, s ktorou sa na Slovensku stretne každá tehotná žena, ktorá má 35 plus.

Len čo pokoríte hranicu pre tzv. „vyšší“ vek, neviete, či chodíte na tehotenské poradne alebo či máte výmenný lístok na geriatriu. Nedajte sa však pomýliť. Geriatrické tehotenstvo má aj svoje výhody.

Shutterstock

Špeciálna starostlivosť

Pomôžme si príkladom zo života: aj krémy na tvár sú rozdelené podľa vekových kategórií 25 +, 35 +, … 60 +.

Hneváme sa na výrobcov kozmetiky, že nám ošklivo pripomínajú, kam patríme na základe dátumu narodenia? Spravidla nie. Ešte si povieme, že si takú náležitú opateru zaslúžime, lebo naše vrásky za to stoja. Tak sa o seba pekne staráme!

Nuž, prečo by sme si nemali užívať aj špeciálnu starostlivosť o svoje zdravie?

Mali by sme sa tešiť, že sú skríningové vyšetrenia kvôli vyššiemu veku nastavené zásadne proti nám, že nás zúfalé štatistiky odsúdia na ďalšie a ďalšie vyšetrenia a konzultácie u špecialistov, že im skrátka stojíme za pozornosť.

Predsa len sme vo veku, kedy po nás pomaly ani pes neštekne a zrazu koľká ustaranosť, že potrebujeme toto alebo ono… Konečne si nás všímajú viac ako nejaké „dvaciny.“

Úcta k starším

Vzhľadom na náš „vyšší vek“ je aj vyššia pravdepodobnosť, že budeme rozumieť tomu, čo vo svojom živote a tehotenstve považujeme za potrebné a dôležité a čo ani nie.

Odmietnuť môžeme každé vyšetrenie, ktoré nám ponúknu – alebo ktoré nám podľa vekových tabuliek musia ponúknuť. Spravidla však, vzhľadom na nejakú tú úctu k starším – a nielen v mesiaci október, ale tak všeobecne, nebudú naše rozhodnutia až tak spochybňovať a zhadzovať nás, čo už len o tom môžeme vedieť!

Keď som bola v pôrodnici s prvorodeným, mala som 25 a personál si medzi sebou prehodil: „Aha, aké deti nám sem posielajú rodiť.“ Neviem si predstaviť, že by sa nahlas pozastavovali napríklad nad tým, že „Aha, aké stareny nám sem posielajú rodiť.“ Jednoducho si len tak nedovolia.

 

Nie ste drzé decko, ale pochabá ako mladica

Takisto sa nehodí, aby vám nadávali, že ste drzá. Stará a drzá? To sa ani nehodí. Pochybujem, že by mi to dnes niekto povedal, ako vtedy, keď som bola druhorodička a dovolila som si vyrušiť pána doktora otázkou, prečo by som mala ísť na nejaké pečeňové testy, ktoré mu radila jeho sestrička.

Neváhajúc využiť svoje šediny a autoritu, začal menovať všetky testy, ktoré sú na Slovensku v tehotenstve povinné, mávajúc pri tom do vzduchu tehotenskou knižkou. Zabudol síce dodať, že povinné sú len pre neho – aby mi ich ponúkol a ja mám právo každé jedno vyšetrenie odmietnuť, ale to je len detail.

Keby som sa ho rovnakú otázku spýtala dnes, keď mám takmer 40, možno by ma blahosklonne vyhrešil, že som v takom veku nezodpovedná, čo by bol vlastne kompliment, narážka na to, že rozmýšľam ako nejaká pochabá mladica.

Vo vyššom veku je skrátka oveľa väčšia šanca, že vám nepovedia nič dehonestujúce a berú vás viac vážne. Druhá vec je, že vzhľadom na váš vyšší vek môžu byť postarší doktori pokojne po smrti a mladší si od vás radšej nechajú poradiť.

Okolie vás obdivuje

Ak niekto točí jednu materskú za druhou alebo má náročného jedináčika, otázku reprodukcie má raz a navždy uzavretú. O deťoch nechce už ani počuť, dokonca dúfa, že vnúčatá bude mať ideálne najskôr za 30 rokov, keď sa fyzicky a psychicky zotaví z rozhodnutia mať deti.

Zistenie, že niekto z jeho okolia do toho ešte išiel – a v takom zúfalom vysokom veku – ho bude mátať dosť dlhú dobu. Nebude vedieť, či vás má obdivovať za odvahu alebo ľutovať vaše očividné pominutie zmyslov.

Najčastejšou reakciou okolia na vaše tehotenstvo bude preto ochota nejako vám v týchto nastávajúcich krutých časoch pomôcť. Napríklad vám všetci veľmi hrmotne začnú posúvať oblečenie pre bábätká po deťoch, pretože si vďaka vám uvedomia, že ich naozaj, ale naozaj nechcú mať doma. Že ich nechcú ani omylom vrátiť.

A vy sa z toho budete len tešiť, ako na staré kolená ušetríte. Že nebudete pred dôchodkom rozšafne rozhadzovať na nepotrebnosti. Jednoducho sa to tehotenstvo vo vyššom veku naozaj oplatí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Komentáre k článku

  1. Kika, taketo tehotenstvo ma nielen svoje vyhody, ale aj svoje caro.

    Ano, niektori styridsiatnicky obdivuju, ini lutuju, cuduju sa, mudruju,… nech, ty si ho vychutnaj :⁠-⁠)

    Vsetko dobre zelam:⁠-⁠)

Pridaj komentár