20. týždeň tehotenstva
Milá mamička
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 20 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 18 týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 20. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva .
Tehotenstvo trvá 40 týždňov/ desať lunárnych mesiacov/ zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
Gratulujeme! Práve ste sa dostali do polovičky:)
Ako rastie vaše bábätko
Vaše bábätko má 25 cm a váži približne 300 - 350 gramov. Je veľké asi ako banán. A jeho srdiečko bije rýchlosťou 140 úderov za minútu.
Už skúša dýchať, ale jeho pľúca ešte nie sú úplne vyvinuté. Mimo vašej maternice by sa mu to samostatne ešte nepodarilo.
Hoci je ešte veľmi maličké, vyzerá tak, ako sa narodí. Vaše dieťatko je živý tvor. Pravdepodobne už cítite slabé mrvenie v brušku, ak to je vaše prvé tehotenstvo.
Niektoré mamky to opisujú ako bublinky v brušku, ďalšie ako dotyk motýlích krídelok. Onedlho to už celkom presne rozoznáte. Sú to jeho prvé pohyby, ktoré môžete cítiť a zaplaví vás pocit nekonečného šťastia.
Telesné príznaky
Ste v polovici tehotenstva a viacerí ľudia si to už všimli.
V tomto období môžete priberať každý týždeň okolo 500 g. Ak ste mali vyššiu váhu na začiatku tehotenstva, vaše priberanie bude zrejme pomalšie.
Ideálne je, ak priberáte postupne: jeden až dva kilogramy počas prvého trimestra, neskôr pol kila každý týždeň až po konečných 12-16 kg za celé tehotenstvo. V prípade, že matka čaká dvojičky, jej prírastok na váhe bude o čosi väčší, v priemere od 15 do 20 kg za celé tehotenstvo.
Udržať si prijateľnú váhu je dôležité z telesnej aj psychickej stránky, pretože priveľká nadváha po pôrode ženu stresuje. Nikdy si však nepomáhajte udržať si váhu fajčením. Fámy typu „ radšej si zapáliť jednu cigaretu ako byť celý deň nervózna“ je pre deti neprijateľná.
Ak žena počas tehotenstva fajčí (a to i malé množstvá), bábätku hrozí fetálny tabakový syndróm, v preklade – spomalenie telesného vývoja, spojené so spomalením vývoja pľúc a mozgu. Hrozí:
- ⇒ trojnásobne vyššie riziko náhleho úmrtia novorodenca
- ⇒ väčší výskyt hyperaktivity u detí
- ⇒ horšie výsledky pamäte a s tým spojené i horšie výsledky v škole
- ⇒ vyššie riziko závažných psychiatrických ochorení
- ⇒ riziko väčšieho vývoja závislosti na nikotíne v neskoršom veku
- ⇒ viac problémov s dyslexiou, dysgrafiou a pod.
Aké sú vaše pocity
Možno sa už zamýšľate nad tým, ako bude vyzerať váš život s bábätkom. Na veľa otázok vám môže dať odpoveď aj dobrý predpôrodný kurz, kde sa mamičky učia všetky záležitosti súvisiace s pôrodom, aj to, na čo sa pripraviť v šestonedelí.
Na kurze sa tehotné mamy dozvedia veľa dôležitých vecí, napríklad o kúpaní, starostlivosti o bábätká a dojčení. Spoliehať sa na to, že vám to ukážu v pôrodnici, sa nemusí vyplatiť. Skúsenosti mamičiek ukazujú, že na veľa vecí v pôrodnici jednoducho nebol čas.
My sa vás budeme snažiť dopredu aspoň trochu viac "edukovať" o dojčení. Je dobré, ak viete, že na niektoré veci sa môžete v predstihu pripraviť. Posilňuje to neskôr vaše kompetencie.
Aby ste pochopili aký nesmierny význam má materské mlieko pre vaše dieťa, je potrebné vedieť, že jeho zloženie sa neustále mení. Úplne najzákladnejšie je delenie na kolostrum, prechodné mlieko a zrelé mlieko.
- Na konci tehotenstva a na začiatku šestonedelia sa v prsiach tvorí kolostrum = mledzivo = počiatočné mlieko. Jeho množstvo je malé, ale veľmi podstatné. Kolostrum je akoby koncentrované. Je „hustejšie“. Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, vitamínov a bielkovín. Má vyšší obsah protilátok ako zrelé materské mlieko. Žltkastá farby mledziva je spôsobená vysokým obsahom vitamínu A. Mledzivo má preháňavé účinky. To je veľmi potrebné, lebo smolka by sa mala vylúčiť z tela dieťatka do troch, maximálne štyroch dní. Ak má dieťa i naďalej tuhú a tmavú stolicu, treba viac dojčiť! Mledzivo pomáha pri novorodeneckej žltačke,
- Kolostrum sa približne v druhom – treťom týždni od pôrodu mení postupne na zrelé mlieko. Tomuto mliečku „medzi tým“ hovoríme prechodné mlieko.
- Zrelé mlieko – jeho farba už nie je smotanovo biela ani žltá. Je skôr namodralé, čo občas neznalé mamičky vyľaká. Je to v poriadku. Je to jeho prirodzená farba. Zloženie mlieka je absolútne prispôsobené detskému organizmu. Cez detské sliny sa dokonca do tela matky dostávajú „informácie“ o zdravotnom stave dieťatka a telo matky okamžite reaguje a vytvára potrebné protilátky, ktoré potom špuntovi podá v materskom mlieku.
@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»
Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
Tento alebo najneskôr na budúci týždeň absolvujete druhé ultrazvukové vyšetrenie. Sledujú sa pri ňom všetky orgánové systémy plodu (nervový systém, močový, tráviaci systém...), končatiny a ich pohyb a dĺžka.
Lekár vám povie, či sa jedná o normálny nález, alebo či je tu pravdepodobnosť odchýlky od normy vývoja. V tom prípade vás pošle na podrobnejšie vyšetrenia.
Prečítajte si vaic o genetickom ultrazvuku, ako vyzerá ultrazvukové vyšetrenie plodu, pozrite si činnosť srdiečka bábätka na 3D ultrazvuku.
Zaujímavé linky na webe:
Prvé pohyby bábätka v brušku
Predpôrodná depresia
Ako sa pripraviť na pôrod?
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
Sprievodca pôrodnicami
UŽITOČNÝ TIP
Počuli ste už o možnosti uchovať bábätku pri narodení jeho pupočníkovú krv, tkanivo pupočníka a placentu? Bunky týchto perinatálnych tkanív majú veľký potenciál pri liečbe mnohých ochorení. Tkanivá môžu byť uchované desiatky rokov a ich bunky je možné využiť pri liečbe v detstve aj v dospelosti. Pre viac informácií si pozrite krátke video o tom, čo je pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenta, prečo je dobré zvážiť ich odber a ako prebieha ich odber a uchovanie.