Šestonedelie je obdobím šiestich týždňov, počas ktorého postupne miznú zmeny organizmu súvisiace s tehotnosťou a pôrodom. Maternica, ktorá na konci tehotnosti váži približne 1000g, sa postupne zmenšuje a na konci šestonedelia nadobudne svoju pôvodnú veľkosť a váži priemerne 80g.
Shutterstock
Miesto, kde na stenu maternice naliehala placenta, postupne regeneruje, pokrýva sa, tak ako aj ostatná plocha dutiny maternice, novou výstelkou /endometriom/.
Z maternice počas týchto regeneračných dejov odchádzajú tzv. očistky, odborne lochie. Prvé 3-4 dni sú očistky červené, postupne sa stávajú hnedými, s prevahou leukocytov /bielych krviniek/ ich farba prechádza do žltej, neskôr obsahujú najmä hlien a sú belavé.
Postupne sa zmenšuje prekrvenie vonkajších rodidiel, mizne pigmentácia, prípadné varixy sa zmenšujú, až úplne vymiznú. Svaly panvového dna a svaly brušnej steny získavajú znovu svoju pevnosť.
Trhlinky v podkoží – tehotenské strie postupne blednú, farba sa mení z ružovej na striebristú, šedú.
Dojčenie
Mliečna žľaza sa na laktáciu pripravuje už počas tehotnosti vplyvom hormónov estrogénu a progesteronu, ale aj ďalších, ktoré spolu tvoria takzvaný laktogénny hormonálny komplex.
Po pôrode dochádza k poklesu hladiny estrogénu a progesteronu a zároveň sa v hypofýze začína tvoriť prolaktín. To sú hlavné stimuly k zahájeniu laktácie – dojčenia. Nemenej dôležitým impulzom je samotné dojčenie.
Pri saní novorodenca sa ďalej zvyšuje tvorba prolaktínu a tým sa zvyšuje intenzita tvorby mlieka. Ďalej sa pri dojčení z hypofýzy uvoľňuje látka oxytocín, a to napomáha sekrécii mlieka z prsnej žľazy.
V prvých dňoch po pôrode je mlieko husté, obsahuje viac bielkovín, najdôležitejšie sú imunoglobulíny, obsahuje viac minerálnych látok, najmä horčíka, obsahuje tukové bunky, imunologicky kompetentné bunky /fagocyty/.
Toto mlieko, odborne označované ako kolostrum, je nepostrádateľné pre prvé dni života novorodenca a svojím zložením presne zodpovedá jeho potrebám. Materské mlieko je najdokonalejšou potravou pre novorodenca, má optimálne zloženie, teplotu.
Treba povedať, že neustále zdôrazňovanie potreby dojčenia, podporovaného systémom starostlivosti rooming in v pôrodniciach má svoje nespochybniteľné opodstatnenie.
Poznatky o dôležitosti dojčenia dieťaťa, praktické rady súvisiace s dojčením sú mamičkám a budúcim mamičkám prezentované v rámci prednášok jednak počas prípravy na pôrod a tiež počas pobytu na oddelení šestonedelia.
Loading...
Dojcim svoje polrocne dietatko. Mozem ist obcas do sauny? Moze hoci aj jednorazova navsteva sauny negaivne ovplyvnit tvorbu a kvalitu materskeho mlieka?