Už v roku 1975 napísal Leboyer svoju prelomovú publikáciu Pôrod bez násilia. V čase môjho štúdia psychológie sme ju mali ako povinnú literatúru.
Keď som však prežila svoj prvý pôrod a videla poriadne svoje dieťa prvýkrát až po šiestich hodinách, uvedomila som si, že od povinnej literatúry k praxi vedie dlhá cesta.
V súčasnosti sa pôrod podobá skôr chirurgickému zákroku, všetko prebieha profesionálne, účelne. Zároveň ale matka, ktorá deväť mesiacov čaká na svoje dieťa, ho v okamžiku pôrodu vidí pár sekúnd – minút a je odnášané preč na ošetrenie, váženie, umývanie a obliekanie.
Dochádza akoby k „partus interruptus“ – prerušenému pôrodu v dôsledku príliš výkonných profesionálov.
Pôrod ale nie je chirurgický zákrok,
je to udalosť nesmierneho biologického významu, a preto by, pokiaľ matku ani dieťa neohrozujú zdravotné komplikácie, mali zdravotníci na chvíľu ustúpiť do pozadia a dať čas novorodenej matke a jej dieťaťu.
Je to pre nich oboch okamžik pokoja a odpočinku po namáhavej práci, okamih prvého dotyku, pohľadu a spoznávania.
Prečítajte si tiež: Šok z narodenia – musí novorodenec plakať?
Dieťa patrí matke
Na začiatku stačí dieťa otrieť (vlhkým povrchom tela by strácalo príliš veľa tepla) a všetky ďalšie vyšetrenia už môžu prebiehať v matkinej náruči. Alebo ich môžeme odložiť po vzájomnom zoznámení sa. Aj potom by sme dieťa mali vrátiť matke čo najskôr.
Dĺžka pupočnej šnúry umožňuje, nie náhodou, uchopiť ihneď dieťa do náručia, matka si ho môže dôkladne pozrieť, objímať a ponúknuť prsník.
Dieťa, ktorého pohľad najlepšie zaostruje na 15-30 cm (vzdialenosť prsník – tvár matky), tak má ideálnu možnosť zapamätať si tvár matky a jej vôňu. Jej hlas pozná už z maternice, môže dokonca rozoznávať aj hlas svojho otca.
Zoznámme sa, prosím
Matka a dieťa sa navzájom pozerajú do očí, vysoká hladina oxytocínu, rozširujúca zreničky, im dáva signál o vzájomnej náklonnosti, nastáva vytváranie vzájomnej – primárnej väzby, kde sa toto konkrétne dieťa a táto konkrétna matka pre seba navzájom stávajú nenahraditeľnými.
Obaja, ak pôrod nebol obzvlášť namáhavý, budú najbližšiu hodinu bdelí, tešiaci a spoznávajúci sa. Novorodenec bude v matkinej náruči pokojnejší, jeho popôrodná adaptácia bude prebiehať s menšou mierou stresu (Mydlilová uvádza lepšiu stabilitu telesnej teploty a hladiny glukózy v krvi).
Matka získava skúsenosť, že vie dieťa utíšiť a nasýtiť, čím sa stáva sebavedomejšia a kompetentnejšia do ďalších dní a ako dokazujú výskumy, môže prežívať materstvo uspokojivejšie, má väčšiu tendenciu k intimite a ochraniteľskému správaniu, ťažšie zveruje dieťa do opatery inej osobe.
Aká bola vaša skúsenosť v pôrodnici?
Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite na obrázok a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!
Fascinujúce video: bábätká sa ihneď po pôrode samé prisajú na mamin prsník