ŠestonedelieNovorodenec

Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život

 Marcela Beňová   18.10.2018   0

Túžite po krásnej spomienke na šestonedelie? Máločo aj po rokoch teší mamičky tak ako pohľad na fotografiu novorodenca. 

Vanda Golianová

 

Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.

Minimalizmus aj rozprávky

V čase nášho detstva sa bábätka fotili najmä v domácom prostredí – fotky z kúpania či v pekných šatočkách máme v albume takmer všetky. Dnešné novorodenecké fotografovanie si však rodičia predstavujú inak. 

„Ak má rodič konkrétnu predstavu, ako by jeho bábätko malo byť nafotené, je potrebné, aby o nej s fotografom komunikoval vopred a opýtal sa na možnosti realizácie.

Niektorí fotografi preferujú skôr minimalizmus, jemné farby, minimum rekvizít a jednoduché oblečenie u bábätka,“ vysvetľuje fotografka Vanda.

„Na druhej strane sú však stále trendové aj tematické fotenia, keď sa bábätkám dáva napríklad rozprávkové oblečenie – macko, zajačik a podobne.

Často sa fotí aj lifestyle, kedy sa bábätko nebalí, neprezlieka, ale fotí sa v náručí rodičov či súrodencov. Čoraz viac sa najmä v zahraničí používajú digitálne pozadia v počítači.“

Takýmto spôsobom sa fotia napríklad obľúbené fotografie v štýle Anne Geddes, ktoré viac ako desaťročie obdivujú mamičky po celom svete. V čase Vianoc či rôznych sviatkov sa nemusíte báť využiť sviatočnú tematiku.

Vanda Golianová

 

Aj na novorodenecké fotenie sa treba pripraviť

Čo má rodič svojmu bábätku priniesť na fotenie a ako by sa mala rodina obliecť?

„Ja osobne mám na fotenie novorodenca všetko potrebné,“ hovorí Vanda, „oblečenie, hračky, rekvizity či košíky. Rodičia teda nemusia chystať nič.

Ak chcú spoločné fotky s bábätkom, jediné, čo musia prichystať, je jednoduché oblečenie pre seba v jemných pastelových farbách. Odporúčala by som bielu, béžovú, svetlé odtiene modrej či sivú.

Na novorodenecké fotenie sa však musia rodičia pripraviť predovšetkým psychicky. Niekedy trvá aj tri hodiny.

Hlavne maminky by mali byť v psychickej pohode, lebo bábätko všetko vycíti. Keď je v nepohode maminka, je v nepohode aj novorodeniatko. Veľa pomôže, ak bábätká fotím doma, v prirodzenom prostredí.“

Aby bolo bábätko na fotkách krásne a veselé, nezabudnite na pár detailov.

„Bábätku treba zmyť nápisy na telíčku, ktoré dostalo v pôrodnici a v deň fotenia nepoužívajte napríklad krémy zadoček, ktoré zafarbujú.

Deň pred fotením by dojčiace mamičky nemali konzumovať nič ťažké na žalúdok, prípadne sa musia vyhnúť niektorým nevhodným čajom. Inak by sa mohlo stať, že bábätko bude mať problémy s bruškom práve v deň fotenia,“ odporúča fotografka Vanda.

 

Pomoc, moje dieťa nespolupracuje!

Mnoho rodičov má obavy, že prvé fotenie s bábätkom bude nápor na ich trpezlivosť. Čo ak sa bábätko rozplače, alebo jednoducho odmietne spolupracovať?

Vanda, ktorá má s novorodeneckým fotením skúsenosti, už pozná všetky dôležité triky.

„Novorodeniatka sa snažíme pred fotením uspať. Ak to však nevyjde, nerobím z toho stresy. Bábätká sú krásne fotogenické aj s otvorenými očami. Ak sú spokojné, nie je dôvod fotenie prerušiť.

Niekedy ma tie ich „ksichtíky“ dostanú do kolien viac, ako keď sú uspinkané. Ak nechce byť bábätko balené a košíčkované, nafotíme lifestyle fotografie spolu s maminkou. Sú veľmi populárne a mne osobne sa páčia najviac.

Väčšie bábätká sa snažím „ukecať“. Zabávame sa s hračkami, spievame, robíme opičky, pustíme si hudbu. Snažím sa nájsť niečo, čo ich zaujme. Väčšinou som to ja, alebo hračka,“ dodáva fotografka s úsmevom.  

Vanda Golianová

 

Na fotenie sa prihláste v predstihu

Ak túžite no novorodeneckom fotení, na objednanie u profesionálneho fotografa myslite už pred pôrodom. Dohodnúť termín si nemusíte napevno, je však dobré, aby ste mali v kalendári zakrúžkovaný približný týždeň, kedy by fotenie mohlo prebehnúť.

Fotografka Vanda odporúča fotenie bábätka v čo najskoršom termíne.

„Rodičom odporúčam vybrať si správneho fotografa, ktorý má s novorodeniatkami skúsenosti. Nielenže bude manipulovať s ich uzlíkom šťastia, ale takéto fotenie je neopakovateľné a fotí sa len cca do 14 dní od narodenia.

Preto ak rodičia nebudú spokojní, majú smolu, lebo novorodeniatko im už nik neprefotí. Na novorodenecké fotenie je potrebné prihlásiť sa už v tehotenstve.“

A čo s množstvom krásnych fotografií, ktoré nám po návšteve ateliéru zostanú?

„Dnes sú populárne fotoknihy, tie majú naozaj WOW efekt a nezabudnuteľné čaro. Mamičky sa nimi rady chvália pred návštevou.

Mne sa páči aj nápad zavesiť fotografie na šnúru a prichytiť ich svietiacimi štipcami. Takto sa fotka čiastočne osvetlí a púta pozornosť hneď pri vstupe do miestnosti,“ radí fotografka Vanda mamičkám.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised