Tri populárne mýty o pôrodoch. Neplatí ani jeden

Anna Veselá 0

BBC Future si zobral na mušku niektoré tradične rozšírené a „zaručené“ pravdy o rodení a zistil, že ich vôbec nemusíte brať vážne. Vážne treba brať iba váš pôrod a nie každý mýtus, ktorý ide okolo.

Shutterstock

Prvorodené bábätká si dávajú načas

Vedeli ste, že len asi 4 % detí sa rodí presne na termín a drvivá väčšina – 96 % – pred alebo po termíne?

Podľa dát, ktoré skúmal Allen Downey z roku 2002, teoreticky platí, že prvorodené deti majú väčšiu šancu, že sa narodia po termíne a druhorodené zase o niečo skôr, ako je stanovený dátum pôrodu. Avšak podľa jeho porovnávaní sa prvorodení rodia neskôr len o niekoľko hodín – v priemere 16 – rozhodne sa nedá hovoriť o tom, že by sa pýtali na svet o týždeň, či dva neskôr.

Nakoniec ani žena, ktorá má plánovaný indukovaný pôrod 2 týždne po termíne, nemusí nevyhnutne „prenášať“ a jej pôrod môže byť v termíne. Dátum pôrodu sa stanovuje podľa poslednej menštruácie a tú si mnoho žien na deň presne nepamätá. Ďalšia vec, ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, ale každé jedno tehotenstvo je skôr osobité ako ideálne.

Preto by možno bolo dobré, keby sme namiesto presného termínu pôrodu hovorili skôr o období, v ktorom môžeme očakávať narodenie dieťaťa. Potom by 96 % párov bolo zbavených úzkosti a obáv z predčasného, či meškajúceho pôrodu. 

Prečítajte si aj: Ako sa vypočíta termín pôrodu

Korenisté jedlá spustia kontrakcie

Mýtus o deťoch narodených na čas nevyhnutne spúšťa ďalšie babské povedačky. Samozrejme o tom, ako naštartovať pôrod.

Viac ako polovička žien po termíne sa snaží situáciu zobrať do svojich rúk a skúšajú „overené“ recepty, napríklad so štipľavým jedlom, ktoré vraj môže spustiť kontrakcie. Tak si doprajú riadnu dávku curry alebo čili papričiek.

V teoretickej rovine korenené jedlá môžu rozhýbať peristaltiku a následne sa môžu spamätať aj svaly maternice a kontrakcie sú na svete. Akurát, že tomuto výskumu sa zatiaľ systematicky nikto nevenoval a to, či by táto metóda bola účinná, by záviselo od toho, ako ktorá tehotná znáša štipľavé potraviny.

Prečítajte si aj: 10 prirodzených metód, ako naštartovať pôrod

Plodová voda vždy ako jedna veľká dráma

Vo filmoch sme zvyknutí na tehotné ženy, ktorým absolútne šokujúco, bez akéhokoľvek upozornenia, praskne plodová voda, následne sa začnú chytať v šialených kontrakciách za brucho a kričať, aby ich taxík odviezol do najbližšej nemocnice, lebo rodia.

V skutočnosti sa film s realitou skôr rozchádza. Kontrakcie spravidla začínajú ešte pred tým, ako žene odtečie plodová voda. Niekedy plodový obal nepraskne sám, ale gynekológ urobí žene tzv. amniotómiu, prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Amniotómia sa robí na vyvolanie alebo urýchlenie pôrodnej činnosti.

V minulosti, keď sa do pôrodu týmto spôsobom nezasahovalo, plodové obaly sa samé pretrhli až v závere prvej doby pôrodnej, či pri samotnom tlačení. Ak dieťatku ostal na hlávke kúsok obalov, hovorilo sa, že narodilo v čepčeku.

Tiež treba povedať, že namiesto dramatickej záplavy môže plodová voda iba pomaličky odtekať. Prečítajte si viac: odtok plodovej vody.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár