RodímeMuž pri pôrode

Tri typy budúcich otcov

 Mgr. Hana Celušáková   19.12.2016   0

Evidujeme niekoľko základných typov " budúceho otca"  s charakteristickými príznakmi a schémami správania sa: 

1/ Tehotný otec

S pozitívnym výsledkom tehotenského testu sa váš partner teší z vášho tehotenstva snáť ešte o kúsok viac ako vy sama, nežne vám utiera pot z čela a nosí do záchoda vankúšik, aby ste si mali kde pokľačať pri ranných nevoľnostiach.

iStock

 

Kým on s neskaleným apetítom kladie na tanier slaninku s voľským okom a biely chlieb, bude vám zasvätene prednášať o nevyhnutnosti prísunu kyseliny listovej v začiatkoch tehotenstva.

Predpôrodný kurz dostanete od neho pri príležitosti vypísania materskej knižky, na kurze samotnom prekvapí i lektorku fundovanosťou svojich otázok pri posudzovaní koincidencie varixov a cisárskeho rezu.

V pôrodnici vás skúsenou rukou diriguje do úľavových polôh vhodných pre postup bábätka a zasvätene diskutuje s pôrodnými asistentkami o voľbe vhodných analgetík.  V druhej dobe vás nezabudne upozorniť na nutnosť správne tlačiť a po narodení strihá pupočník.

Bedlivým okom skontroluje porodenie placenty a trvá na ponechaní bábätka na hrudníku. S ľútosťou akceptuje, že nemôže ponúknuť bábätku vlastný prsník, tak sa uspokojí aspoň s tým vašim. Všetko to zvládol. Pardon, ste to zvládli.

iStock

 

2/ Otec - dieťa

Tehotenský test príjme so zle maskovanou hrôzou, že už nie je vaše jediné dieťa! Ranné nevoľnosti si proste nemôžete dovoliť, pretože vaša drahá polovička pravideľne v danom čase zomiera na migrénu, chrípku či iné smrteľne vážne ochorenie.

Každý nákup výbavičky skončí v oddelení pánskeho spodného prádla, alebo v kaderníctve, kde mu ochotné kaderníčky chápavo farbia prvý šedivý vlas. Kým vy sa valíte na intenzívny tehotenský kurz (predsa vás nemôže stratiť na osem večerov za sebou?), on cestuje do Rakúska na rýchlokurz golfu.

Nepokúšate sa mu vysvetliť, ktorým smerom sa nachádza vaša pôrodnica, len mu zabezpečíte ohrev predmrazenej stravy na každý deň vašej neprítomnosti v pôrodnici. Optimálne na toto obdobie privediete domov jeho matku. Zlyhala ste, nemáte ho na prvom mieste, však ona mu to vynahradí.

Po príchode z pôrodnice varíte fľašku sunaru a feniklový čaj jemu, dieťa odbijete prsníkom a prechádzky trávite zásadne pod horolezeckou stenou, v bufete na hrádzi alebo na pódiu zimného štadióna. Už len tri roky a tí dvaja sa spolu dobre zabavia.

iStock

 

3/ Otec, dokumentarista

Dve čiarky na tehotenskom teste sú preňho impulzom konečne si kúpiť vytúžený Canon EOS 5D Mark II telo (21,1 megapixelová full-frame zrkadlovka). V čase, keď vy surfujete stránky o tehotenstve, on potrebuje akútne net, pretože sa rozhodol naučiť css aby mohol vytvoriť webstránky pre vaše dieťa. 

Na kurz predpôrodnej prípravy vám po zakúpeni fotografickej výbavy proste nezostanú finančné zdroje a k študovaniu dýchania v prvej dobe pôrodnej sa dostávate len pokútne, tesne pred odchodom do pôrodnice, vaša polovička práve dokumentuje aj počasie v deň, keď sa to malé narodí.

Počas pôrodu sa na vás usmieva spoza objektívu, máte dobré svetlo a dostatok nehy i potu na tvári. Až keď mu novorodenecká sestra dá do rúk perinku, je nútený zložiť foťák a začať cítiť - tešiť sa i prestať sa báť. Nevadí, že už nemáte žiadne fotky mini-pidi bábätka.

A to nie je koniec...

Ja viem, dalo by sa písať donekonečna o otcovi ultrazvukárovi, ktorého vydesí, že to dieťa je v skutočnosti ružové; o matematikovi, ktorý uspáva dietko rozpravou o diferenciálnom počte; o automobilistovi, ktorý si konečne môže kúpiť jediné-bezpečné-dostatočne-priestranné SUV; o programátorovi, ktorý bude márne na dieťati hľadať button s otáznikom, F1, či skúšať kombináciu CTRL ALT DEL...

Máte aj vy doma nový, ešte nerozpoznaný typ?

Napíšte mi, rada doplním.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised