Väčšina bábätiek sa zvykne pretočiť do polohy hlavičkou dolu do 36. týždňa tehotenstva. Asi 3-4 % bábätiek sa v termíne pôrodu ešte stále nachádzajú v polohe koncom panvovým a nepretočili sa hlavičkou dolu.
Väčšinou je to v dôsledku anatomických pomerov v maternici (dĺžka pupočnej šnúry, jej obtočenie okolo bábätka, umiestnenie placenty).
Komentáre k článku
Dcérku som mala otočenú koncom panvovym, moja gynekologička nevidela problém v tom, že by som nemohla porodiť prirodzene (uprednostňovala som takú možnosť, ale mala som rešpekt).
Našťastie ma upozornila aj na možnosť, že je možné malú vyskúšať otočiť, že u nich v pôrodnici s tým majú dobre skúsenosti (Koch BA). Po párdňovom zvažovaní som sa pre to rozhodla, po pár minútach bola malá správne otočená a zažila som pekný prirodzený pôrod.
Za mňa odporúčam sa o to pokúsiť. A aj štvrtýkrát chcem rodiť v Kochu (už by nám ale mohli dať mnozstevnú zľavu
dobry den …prosim chcem sa spytat …rodila niektora z vas v zilinskej nemocnici koncom panvovym?
Ja nemam malu otocenu som na zaciatku 38 tyzdna a este ma nikto neposlal ani na predoperacne vysetrenia ohladom sekcie …takze vobec neviem co mam cakat …gynekolog mi povedal ze mi vysetrenia netreba ze to nech si urobia tam na meste ale ja sa obavam ze to ani nemusia stihnut pretoze vselico sa moze stat …prosim poradte ake mate skusenosti dakujem
Dnes velmi malo lekarov ma odvahu ist do prirodzeneho sposobu porodu KP, ja sa ani necudujem, je to velka zodpovednost za ludsky zivot. Nehovorim, ze sa to neda, je to suhra lekara a rodicky, dobry zdravotny stav a celkovo psychicka pohoda a veeeelka dovera.
Tiez celkom nesuhlasim s tvrdenim, ze je v tom podmieneny strach, ano v mnohzch prípadoch ano, a tiez si myslím, ze tehotenstvo, porod a nasledna vychova babataka je o psychickej vyzretosti a opat o sulade mysle a tela, ale v mnohych pripadoch je to dane aj fyziologicky, aspon v mojom pripade to tak bolo, prvy porod KP sekcia, bol to prvy porod a maximalne som doverovala personalu, druhy porod takmer s odstupom deviatich rokov opat KP, opat sekcia, uzka panva a nevhodna fyzicka predispozicia, a to som sa pripravovala na prirodzeny porod, nemyslim si, ze som padavka a urcite by som to dala javascript:dosmilie(‘‘) a moje motto je ze nerada idem proti prirode, ale niekedy sa veci deju z nejakeho dovodu a nie je potrebne ist silou mocou proti tomu . Prave naopak, chcem podporit mamicky, ktore rodili KP sekciou, ze nie su menejcenne ani neschopne, a ze si zasluzia podporu a taktiez aj mamicky, ktore sa rozhodnu rodit prirodzene KP. Je to osobne zodpovednost kazdej z nas a kazda mamicka ma moj respekt. Jedine, co neuznavam je planovany porod, dietatko vie,kedy sa ma narodit a toto som aj ja nechala na prirodu :-). Drzim prsty vsetkym mamickam je to velka ve, velka obeta a sebazaprenie a kazdy sa da nahradit iba mama nie.
Ja mám za sebou tri pôrody, prvý pôrod super prirodzenou cestou, druhý pôrod KP (následky pre dieťa- nehybná ručička), tretí pôrod tiež KP ale sekciou. Tak ako ste vy za prirodzený pôrod KP, ja som sa naháňala kde mi urobia sekciu.. Cvičenie vojtovej metody po pôrode ma ubíjalo, stres v ambulancii, ked lekári su nepríjemní, nechápaví. Absolvovanie elektroliečby s niekoľkodovým bábätkom mi za môj komfort naozaj nestojí. A to všetko sa stalo len preto, že som lekárom dôverovala, že vedia čo robia. Bohužiaľ, ja som natrafila na takého doktora , ktorý si chcel dokázať, že je odborník a dokáže to ľavou zadnou. Ale nedokázal to on, ale dokázala som to ja, porodiť dieťa. On nemá ani šajnu o tom, aké je to náročné. Nezabudnem nikdy na to, že sa ani len neunúval mi prísť povedať, že niečo nie je v poriadku. Čakali, či si to ja všimnem. Áno, dobre čítate, nikto mi nepovedal, že dieťatko nehýbe ručičkou. A to bolo presne to, čo mi bránilo v pohode prijať ďalší pôrod KP.
Chápem, Veronika. Je to otrasná skúsenosť, ktorá ohrozila zdravie dieťatka. Mne pri pôrode asistoval aj primár a našťastie to dopadlo ok. Každý prípad je individuálny a hlavne všetko je v rukách odborníkov, aby zhodnotili, či nie je dieťatko v nebezpečí.
Dcérka sa tiež v poslednom trimestri otočila späť KP. Skúšala som cvičiť, vduchu prosila bábätko, ale nepomohlo. Po odtečení pl. vody som v nemocnici dostala možnosť rodiť klasicky a lekár bol nadšený, že som ochotná to skúsiť a ja tiež, že sú ochotní oni odrodiť ma KP. Od vyvolania pôrodu trvalo zhruba 4 hodinky a malá bola na svete 😉 Určite pomohlo, že mala 2800g a bola som už druhorodička. Preto chcem podporiť maminky, pokiaľ sú zdravotne v pohode, nemusia sa báť (ako som sa bála ja), dá sa tak krásne vyhnúť sekcii a porodiť dieťatko riťkou bez ujmy 🙂
Dcérka sa tiež v poslednom trimestri otočila späť KP. Skúšala som cvičiť, vduchu prosila bábätko, ale nepomohlo. Po odtečení pl. vody som v nemocnici dostala možnosť rodiť klasicky a lekár bol nadšený, že som ochotná to skúsiť a ja tiež, že sú ochotní oni odrodiť ma KP. Od vyvolania pôrodu trvalo zhruba 4 hodinky a malá bola na svete 😉 Určite pomohlo, že mala 2800g a bola som už druhorodička. Preto chcem podporiť maminky, pokiaľ sú zdravotne v pohode, nemusia sa báť (ako som sa bála ja), dá sa tak krásne vyhnúť sekcii a porodiť dieťatko riťkou bez ujmy 🙂
Súhlasím s tým, že to môže byť psychické. Ale súvislosť som si uvedomila až po prečítaní tej vety. Pred prvým pôrodom som mala hrozný stres z toho. Všade som sa vtedy dočítala iba negatívne skúsenosti. Nikto mi nepovedal ani jedno pozitívne slovko. A totálne mi odľahlo keď som sa dozvedela o polohe KP. Po tých bolestiach po cisárskom som už počula zrazu aj pozitíva na prirodzený pôrod, dokonca až čosi o orgazme pri pôrode a celkovo som bola naladená na druhý prirodzene. Musela som si ho až do poslednej chvíle vydupavat, ale bolo to správne. Bolesť nebola až taká hrozná ako by som očakávala.
Ja som rodila v Anglicku moju prvu dceru to som mala 33 rokov,tiez bola otocena KP, tu nechcu takto rodit lebo je vysoke riziko pre matku aj dieta, ja som chodila na pripravu prirodneho porodu,kde som sa naucila dychat a relaxovat, pochopit co porod je. V nemocnici navrhovali otocenie dietata a cisarky rez. Ja som nakoniec rodila den pred objednanim terminom to je 35 tyzdem ak 6 dni prirodzene ale to sa cela nemocnica bola na pozerat ze ako vyzeram ked som dokazala porodit bez akychkolvek tlmicov bolesti iba tym dychamin dieta KP. porod trval 69 min, strata krvi 250ml ako darca som davala 400ml, a nemala som ziadne bolesti pred, pocas a po porode, takisto ma nastrihli kvoli hlavicke a pomahali kliestami vybrat bezpecne, ale mna nic nebolelo. Je to komplikovany porod ale ak zena je pripravena a rozumie co sa deje s jej telom tak sa to da zvladnut. Mozno som 1 zo 100 000 zien ktore takto rodili za poslednych 10 rokov. V nasej nemocnici sa rodi 6000 babetok rocne, co je 15-20 babetok denne. Ide to ako na pase. Tam nikto na vas nema cas preto musite byt zodpovedna vy sama za seba.
Myslim, ze porod KP je sposobeny aj dedicnostou… manzel isiel KP, nas syn prvorodeny isiel KP…
o polohe KP, napiek poctivym navstevam lekarky v zavode… bolo to ovsem uz davno… som sa dozvedela az v porodnici, kam som prisla 10 dni pred terminom po odteceni plodovej vody – zial, mimo miesta trvaleho bydliska, tym padom mi sestricky vycitali, ze do ich nemocnice ani nepatrim a to vycitali kazdy raz… aj ked nik pocas mojho cakania na porod nerodil… …. Teda, dozvedela som sa to takto od zdravotnej sestry… “No, to si pockate na to, ved dieta mate koncom panvovym” a so smiechom odisla. Nevedela som o tom nic, len, ze je to narocne… trvalo to 12 hodin… lekar ale bol vyborny, kym sestricky v danej nemocnici… no… rodila som prirodzenym sposobom pod vedenim stareho pana lekara… syn sa narodil zdravy… neskor sa ma pytali, ked som cakala druhe dieta – dcerku – isla hlavickou… ze ked prve dieta bolo KP, tak islo o cisarsky rez.. boli prekvapeny, ze nie a ze oni by to riesili len cisarskym rezom… takze taka je moja skusenost. V prvej faze tehotenstva mi iny lekar hovoril, ze mam maternicu otocenu dozadu a ze ako som vobec otehotnela takto… a pokusal sa mi ju fyzicky otocit… nepodarilo sa, len ma aspon 2 tyzdne vsetko bolelo od toho pokusu…
Naozaj ide aj o lekara, jeho pristup i odbornost a aj o starostlivost zdravotneho personalu (aby nebol rutinny, aj ked chapem, ze porody su ich dennou “zalezitostou”) , ako sa aj rodicka pri porode a v case “cakania” citi…. ak ide o nevsimavost, neochotu, ci dokonca ironiu a ine… mudrovanie… je to narocne… vtedy ani manzelia pri porode nemohli byt, co by bolo dobre keby boli, lebo predsa by mohol riesit niektore nevhodne veci…
Ja som prveho syna mala panvovym koncom. Bola som v troch nemocniciach a nikde neboli ochotni odrodit ho spontanne. A ja som nemala dost odvahy cakat az do poslednej chvile a nedat im inu moznost. Takze planovana sekcia…
ja mam veru tiez skusenost s tym, ze ak nie je ziaden viditelny fyzicky problem u zeny ci dietatka (potvrdene po porode), tak strach je pomerne casty u zien, ktore maju babatko KP. taky ten INY strach…
ja som rodila KP -kovu dcerku normalne, ako prvorodicka, asi 12 hodin, o zivot, ale dnes som stastna, ze vsetko dobre dopadlo a o rok a pol som mohla rodit druhu dcerku, ne-KP, klasicky. Doktor bol super a dnes som mu vdacna za obe moje deti.
Ja si tiež myslím, že nie všetky prípady nepretočenia bábätka sú spôsobené strachom. Presne to som zažila a môj synček sa od polovice tehotenstva udržiaval len v polohe KP. Aj keď som sa na radu lekárky snažila o to, aby sa otočil, vôbec sa nám to nedarilo a malý bol veľmi nespokojný. Po prečítaní mojej správy o pôrode, teda cisárskom reze som zistila, že mal pupočnú šnúru okolo krku. Vtedy mi vošli slzy do očí a bola som vďačná, že sa mu nepodarilo otočiť, bola som šťastná, že to skončilo všetko dobre a teraz sa z neho (huncútika) môžeme tešiť Takže si myslím, že nič nie je dobré robiť nasilu.
myslim si, ze nie je strach ako STRACH. Strach z neznameho, pochybnosti, ci to zvladnem su pomerne caste. Vacsinu tehotnych zien, co som stretla vsak ten strach nezaplavuje tak, ze si absolutne nevedia rady. Par, ktroe pocitovali HROZU z porodu som vsak stretla a vtedy moze byt aj toto jeden z dovodov, preco je babetko neotocene. Somaticky sa to moze prejavovat ako stiahnutie panvy, neschopnost sa uvolnit, nocne mory… Proste mam inu skusenost. Tehotna zena nie je len somaticky objekt. Ma aj psychologicku rovinu a celostny pohlad na tehotnu sa osvedcuje nie len pocas tehotenstva, ale hlavne pri porode. Vela zo zivotneho pribehu zeny sa pocas porodu ukaze. Hold, vidim to inak. Asi som len ten laik.
Celkom dobrý laický článok, až na ten “šplech” o psychickej podpore.Keby polohu bábätka koncom panvovým spôsoboval podvedomý strach matky z prirodzeného pôrodu, tak to by bolo 99,9% bábätiek otočených koncom panvovým.
Juliana, keď si to už tak zhodnotila, celkom by ma zaujímalo, z akej pozície, keďže si autorku poslala do laických vôd, čo je dosť dobrý. ale nepodarený vtip. Si lekárka? Dula? Pôrodná asistentka? Alebo čo? Lebo moje skúsenosti so stretávaní sa so ženami tiež hovoria o tom, že mnoho žien má pôrod – jedno či pred alebo po – zafixovaný ako jednu hrôzostrašnú udalosť. Normálne by bolo zaujímavé o tom urobiť nejakú štúdiu, lebo počet takýchto žien narastá. A somatika je celkom zaujímavá záležitosť, ktorá dáva na mnohé orázniky odpoveď…
Dcérku som mala otočenú koncom panvovym, moja gynekologička nevidela problém v tom, že by som nemohla porodiť prirodzene (uprednostňovala som takú možnosť, ale mala som rešpekt).
Našťastie ma upozornila aj na možnosť, že je možné malú vyskúšať otočiť, že u nich v pôrodnici s tým majú dobre skúsenosti (Koch BA). Po párdňovom zvažovaní som sa pre to rozhodla, po pár minútach bola malá správne otočená a zažila som pekný prirodzený pôrod.
Za mňa odporúčam sa o to pokúsiť. A aj štvrtýkrát chcem rodiť v Kochu (už by nám ale mohli dať mnozstevnú zľavu
dobry den …prosim chcem sa spytat …rodila niektora z vas v zilinskej nemocnici koncom panvovym?
Ja nemam malu otocenu som na zaciatku 38 tyzdna a este ma nikto neposlal ani na predoperacne vysetrenia ohladom sekcie …takze vobec neviem co mam cakat …gynekolog mi povedal ze mi vysetrenia netreba ze to nech si urobia tam na meste ale ja sa obavam ze to ani nemusia stihnut pretoze vselico sa moze stat …prosim poradte ake mate skusenosti dakujem
Dnes velmi malo lekarov ma odvahu ist do prirodzeneho sposobu porodu KP, ja sa ani necudujem, je to velka zodpovednost za ludsky zivot. Nehovorim, ze sa to neda, je to suhra lekara a rodicky, dobry zdravotny stav a celkovo psychicka pohoda a veeeelka dovera.
Tiez celkom nesuhlasim s tvrdenim, ze je v tom podmieneny strach, ano v mnohzch prípadoch ano, a tiez si myslím, ze tehotenstvo, porod a nasledna vychova babataka je o psychickej vyzretosti a opat o sulade mysle a tela, ale v mnohych pripadoch je to dane aj fyziologicky, aspon v mojom pripade to tak bolo, prvy porod KP sekcia, bol to prvy porod a maximalne som doverovala personalu, druhy porod takmer s odstupom deviatich rokov opat KP, opat sekcia, uzka panva a nevhodna fyzicka predispozicia, a to som sa pripravovala na prirodzeny porod, nemyslim si, ze som padavka a urcite by som to dala javascript:dosmilie(‘‘) a moje motto je ze nerada idem proti prirode, ale niekedy sa veci deju z nejakeho dovodu a nie je potrebne ist silou mocou proti tomu . Prave naopak, chcem podporit mamicky, ktore rodili KP sekciou, ze nie su menejcenne ani neschopne, a ze si zasluzia podporu a taktiez aj mamicky, ktore sa rozhodnu rodit prirodzene KP. Je to osobne zodpovednost kazdej z nas a kazda mamicka ma moj respekt. Jedine, co neuznavam je planovany porod, dietatko vie,kedy sa ma narodit a toto som aj ja nechala na prirodu :-). Drzim prsty vsetkym mamickam je to velka ve, velka obeta a sebazaprenie a kazdy sa da nahradit iba mama nie.
Ja mám za sebou tri pôrody, prvý pôrod super prirodzenou cestou, druhý pôrod KP (následky pre dieťa- nehybná ručička), tretí pôrod tiež KP ale sekciou. Tak ako ste vy za prirodzený pôrod KP, ja som sa naháňala kde mi urobia sekciu.. Cvičenie vojtovej metody po pôrode ma ubíjalo, stres v ambulancii, ked lekári su nepríjemní, nechápaví. Absolvovanie elektroliečby s niekoľkodovým bábätkom mi za môj komfort naozaj nestojí. A to všetko sa stalo len preto, že som lekárom dôverovala, že vedia čo robia. Bohužiaľ, ja som natrafila na takého doktora , ktorý si chcel dokázať, že je odborník a dokáže to ľavou zadnou. Ale nedokázal to on, ale dokázala som to ja, porodiť dieťa. On nemá ani šajnu o tom, aké je to náročné. Nezabudnem nikdy na to, že sa ani len neunúval mi prísť povedať, že niečo nie je v poriadku. Čakali, či si to ja všimnem. Áno, dobre čítate, nikto mi nepovedal, že dieťatko nehýbe ručičkou. A to bolo presne to, čo mi bránilo v pohode prijať ďalší pôrod KP.
Chápem, Veronika. Je to otrasná skúsenosť, ktorá ohrozila zdravie dieťatka. Mne pri pôrode asistoval aj primár a našťastie to dopadlo ok. Každý prípad je individuálny a hlavne všetko je v rukách odborníkov, aby zhodnotili, či nie je dieťatko v nebezpečí.
Dcérka sa tiež v poslednom trimestri otočila späť KP. Skúšala som cvičiť, vduchu prosila bábätko, ale nepomohlo. Po odtečení pl. vody som v nemocnici dostala možnosť rodiť klasicky a lekár bol nadšený, že som ochotná to skúsiť a ja tiež, že sú ochotní oni odrodiť ma KP. Od vyvolania pôrodu trvalo zhruba 4 hodinky a malá bola na svete 😉 Určite pomohlo, že mala 2800g a bola som už druhorodička. Preto chcem podporiť maminky, pokiaľ sú zdravotne v pohode, nemusia sa báť (ako som sa bála ja), dá sa tak krásne vyhnúť sekcii a porodiť dieťatko riťkou bez ujmy 🙂
Dcérka sa tiež v poslednom trimestri otočila späť KP. Skúšala som cvičiť, vduchu prosila bábätko, ale nepomohlo. Po odtečení pl. vody som v nemocnici dostala možnosť rodiť klasicky a lekár bol nadšený, že som ochotná to skúsiť a ja tiež, že sú ochotní oni odrodiť ma KP. Od vyvolania pôrodu trvalo zhruba 4 hodinky a malá bola na svete 😉 Určite pomohlo, že mala 2800g a bola som už druhorodička. Preto chcem podporiť maminky, pokiaľ sú zdravotne v pohode, nemusia sa báť (ako som sa bála ja), dá sa tak krásne vyhnúť sekcii a porodiť dieťatko riťkou bez ujmy 🙂
Súhlasím s tým, že to môže byť psychické. Ale súvislosť som si uvedomila až po prečítaní tej vety. Pred prvým pôrodom som mala hrozný stres z toho. Všade som sa vtedy dočítala iba negatívne skúsenosti. Nikto mi nepovedal ani jedno pozitívne slovko. A totálne mi odľahlo keď som sa dozvedela o polohe KP. Po tých bolestiach po cisárskom som už počula zrazu aj pozitíva na prirodzený pôrod, dokonca až čosi o orgazme pri pôrode a celkovo som bola naladená na druhý prirodzene. Musela som si ho až do poslednej chvíle vydupavat, ale bolo to správne. Bolesť nebola až taká hrozná ako by som očakávala.
Ja som rodila v Anglicku moju prvu dceru to som mala 33 rokov,tiez bola otocena KP, tu nechcu takto rodit lebo je vysoke riziko pre matku aj dieta, ja som chodila na pripravu prirodneho porodu,kde som sa naucila dychat a relaxovat, pochopit co porod je. V nemocnici navrhovali otocenie dietata a cisarky rez. Ja som nakoniec rodila den pred objednanim terminom to je 35 tyzdem ak 6 dni prirodzene ale to sa cela nemocnica bola na pozerat ze ako vyzeram ked som dokazala porodit bez akychkolvek tlmicov bolesti iba tym dychamin dieta KP. porod trval 69 min, strata krvi 250ml ako darca som davala 400ml, a nemala som ziadne bolesti pred, pocas a po porode, takisto ma nastrihli kvoli hlavicke a pomahali kliestami vybrat bezpecne, ale mna nic nebolelo. Je to komplikovany porod ale ak zena je pripravena a rozumie co sa deje s jej telom tak sa to da zvladnut. Mozno som 1 zo 100 000 zien ktore takto rodili za poslednych 10 rokov. V nasej nemocnici sa rodi 6000 babetok rocne, co je 15-20 babetok denne. Ide to ako na pase. Tam nikto na vas nema cas preto musite byt zodpovedna vy sama za seba.
Myslim, ze porod KP je sposobeny aj dedicnostou… manzel isiel KP, nas syn prvorodeny isiel KP…
o polohe KP, napiek poctivym navstevam lekarky v zavode… bolo to ovsem uz davno… som sa dozvedela az v porodnici, kam som prisla 10 dni pred terminom po odteceni plodovej vody – zial, mimo miesta trvaleho bydliska, tym padom mi sestricky vycitali, ze do ich nemocnice ani nepatrim a to vycitali kazdy raz… aj ked nik pocas mojho cakania na porod nerodil… …. Teda, dozvedela som sa to takto od zdravotnej sestry… “No, to si pockate na to, ved dieta mate koncom panvovym” a so smiechom odisla. Nevedela som o tom nic, len, ze je to narocne… trvalo to 12 hodin… lekar ale bol vyborny, kym sestricky v danej nemocnici… no… rodila som prirodzenym sposobom pod vedenim stareho pana lekara… syn sa narodil zdravy… neskor sa ma pytali, ked som cakala druhe dieta – dcerku – isla hlavickou… ze ked prve dieta bolo KP, tak islo o cisarsky rez.. boli prekvapeny, ze nie a ze oni by to riesili len cisarskym rezom… takze taka je moja skusenost. V prvej faze tehotenstva mi iny lekar hovoril, ze mam maternicu otocenu dozadu a ze ako som vobec otehotnela takto… a pokusal sa mi ju fyzicky otocit… nepodarilo sa, len ma aspon 2 tyzdne vsetko bolelo od toho pokusu…
Naozaj ide aj o lekara, jeho pristup i odbornost a aj o starostlivost zdravotneho personalu (aby nebol rutinny, aj ked chapem, ze porody su ich dennou “zalezitostou”) , ako sa aj rodicka pri porode a v case “cakania” citi…. ak ide o nevsimavost, neochotu, ci dokonca ironiu a ine… mudrovanie… je to narocne… vtedy ani manzelia pri porode nemohli byt, co by bolo dobre keby boli, lebo predsa by mohol riesit niektore nevhodne veci…
Ja som prveho syna mala panvovym koncom. Bola som v troch nemocniciach a nikde neboli ochotni odrodit ho spontanne. A ja som nemala dost odvahy cakat az do poslednej chvile a nedat im inu moznost. Takze planovana sekcia…
ja mam veru tiez skusenost s tym, ze ak nie je ziaden viditelny fyzicky problem u zeny ci dietatka (potvrdene po porode), tak strach je pomerne casty u zien, ktore maju babatko KP. taky ten INY strach…
ja som rodila KP -kovu dcerku normalne, ako prvorodicka, asi 12 hodin, o zivot, ale dnes som stastna, ze vsetko dobre dopadlo a o rok a pol som mohla rodit druhu dcerku, ne-KP, klasicky. Doktor bol super a dnes som mu vdacna za obe moje deti.
Ja si tiež myslím, že nie všetky prípady nepretočenia bábätka sú spôsobené strachom. Presne to som zažila a môj synček sa od polovice tehotenstva udržiaval len v polohe KP. Aj keď som sa na radu lekárky snažila o to, aby sa otočil, vôbec sa nám to nedarilo a malý bol veľmi nespokojný. Po prečítaní mojej správy o pôrode, teda cisárskom reze som zistila, že mal pupočnú šnúru okolo krku. Vtedy mi vošli slzy do očí a bola som vďačná, že sa mu nepodarilo otočiť, bola som šťastná, že to skončilo všetko dobre a teraz sa z neho (huncútika) môžeme tešiť Takže si myslím, že nič nie je dobré robiť nasilu.
Juliana,
myslim si, ze nie je strach ako STRACH. Strach z neznameho, pochybnosti, ci to zvladnem su pomerne caste. Vacsinu tehotnych zien, co som stretla vsak ten strach nezaplavuje tak, ze si absolutne nevedia rady. Par, ktroe pocitovali HROZU z porodu som vsak stretla a vtedy moze byt aj toto jeden z dovodov, preco je babetko neotocene. Somaticky sa to moze prejavovat ako stiahnutie panvy, neschopnost sa uvolnit, nocne mory… Proste mam inu skusenost. Tehotna zena nie je len somaticky objekt. Ma aj psychologicku rovinu a celostny pohlad na tehotnu sa osvedcuje nie len pocas tehotenstva, ale hlavne pri porode. Vela zo zivotneho pribehu zeny sa pocas porodu ukaze. Hold, vidim to inak. Asi som len ten laik.
Celkom dobrý laický článok, až na ten “šplech” o psychickej podpore.Keby polohu bábätka koncom panvovým spôsoboval podvedomý strach matky z prirodzeného pôrodu, tak to by bolo 99,9% bábätiek otočených koncom panvovým.
ale ved ber to tak, ze to pisala psychologicka
Juliana, keď si to už tak zhodnotila, celkom by ma zaujímalo, z akej pozície, keďže si autorku poslala do laických vôd, čo je dosť dobrý. ale nepodarený vtip. Si lekárka? Dula? Pôrodná asistentka? Alebo čo? Lebo moje skúsenosti so stretávaní sa so ženami tiež hovoria o tom, že mnoho žien má pôrod – jedno či pred alebo po – zafixovaný ako jednu hrôzostrašnú udalosť. Normálne by bolo zaujímavé o tom urobiť nejakú štúdiu, lebo počet takýchto žien narastá. A somatika je celkom zaujímavá záležitosť, ktorá dáva na mnohé orázniky odpoveď…