RodímeDuly a pôrodné asistentky

Rodiť len s pôrodnou asistentkou

 Mgr. Zuzana Lafférsová   05.05.2017   9

Na Slovensku existuje aj zákonná možnosť rodiť iba s pôrodnou asistentkou.

Shutterstock

 

Mnohé budúce mamičky pred pôrodom rozmýšľajú, ktorú pôrodnicu si vyberú a zvažujú, že si zazmluvnia pôrodníka alebo pôrodníčku. Často však nevedia, že sa pri pôrode nemusia spoliehať len na lekárov či lekárky. Na detaily sme sa spýtali Mgr. Ivety Kuckovej, členky rady Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek:

Kto je pôrodná asistentka, koľko ich je na Slovensku a kde ich budúca mamička nájde?

Už z definície vyplýva, že pôrodná asistentka je autonómne povolanie.  Pôrodná asistentka pracuje v rámci svojich kompetencíí v nemocničnom zariadení i mimo neho. Čo všetko môžu  pôrodné asistentky vykonávať špecifikuje v rámci pôrodnej asistencie Vyhláška 364/2005, ktorá určuje rozsah praxe pôrodnej asistencie poskytovanej pôrodnou asistentkou samostatne, na indikáciu lekára a v spolupráci s lekárom. Na základe vyhlášky MZ SR č. 470/2006 môže pôrodná asistentka samostatne odvádzať fyziologický pôrod, vrátane pôrodu, pri ktorom sa vyžaduje epizotómia.

Pôrodné asistentky s licenciou na samostatnú prax mamička nájde na webovej stránke SK SaPA www.sksapa.sk  a samozrejme v pôrodniciach, kde  pôrodné asistentky poskytujú ošetrovateľskú starostlivosť v rámci nemocničného zariadenia.

Vedia rodičky o tom, že sa na Slovensku dá rodiť aj len s pôrodnou asistentkou?

Nevedia, lebo žiadne zdravotnícke zariadenie na území SR vo svojich službách slobodný výber pôrodnej asistentky vedome neumožňuje, umožňuje iba výber lekára. Moja skúsenosť je taká, že v mojom okolí so zaradením takejto služby do ponuky oddelenia nesúhlasí žiaden primár oddelenia ani prednosta kliniky, na druhej strane s možnosťou výberu lekára súhlasia.

shutterstock

 

Aká je realita v Slovenských pôrodniciach? Sú pôrody len s pôrodnou asistentkou časté?

Realita vo väčšine zdravotníckych zariadení je taká, že všetky pôrody odvádza lekár gynekológ -pôrodník, ktorý je volaný k pôrodu, pôrodná asistentka  výnimočne, len keď lekár nestihne.

Ako má mamička postupovať, ak chce rodiť v nemocnici len s pôrodnou asistentkou?

Určite o to musí požiadať vedenie – teda primára oddelenia alebo prednostu kliniky a dohodnúť sa na podmienkach odvádzania pôrodu pôrodnou asistentkou, ako aj na riešení možných komplikácií.

Čo sa stane, ak pri pôrode s pôrodnou asistentkou nastanú náhle komplikácie?

Pôrodná asistentka, ktorá odvádza pôrod mimo nemocničného zariadenia, musí mať zmluvu so zdravotníckym zariadením, ktoré by ju prijalo pri vzniku patológie. Ja takú pôrodnú asistentku na Slovensku nepoznám.

A teda, ak by došlo k odvádzaniu fyziologického pôrodu pôrodnou asistentkou, vždy je to so súhlasom vedenia oddelenia alebo kliniky. Pôrodná asistentka môže odvádzať len fyziologický pôrod a nie patologický. Musí vedieť odlíšiť fyziológiu od patológie. Ak sa vyskytne patológia, pôrodná asistentka má povinnosť volať lekára pôrodníka/lekárku pôrodníčku, pretože patológia patrí výlučne do kompetencií lekára či lekárky.

Ďakujeme za rozhovor.

shutterstock

 

Mamička Martinu Gregušovú, ktorá porodila dve deti iba s pôrodnou asistentkou v pôrodnici Bratislava Antolská nám odpovedala na niekoľko otázok:

Svoje druhé a tretie dieťa ste porodili v pôrodnici len s pôrodnou asistentkou. Ako ste si ju "vybavili"? Čo na to hovorili lekári v pôrodnici?

Vopred som v tomto smere nevybavovala nič, len som vedela, že aj takáto možnosť pôrodu v pôrodnici existuje. Pri druhom pôrode mi spontánne padla do oka pôrodná asistentka práve nastupujúca do služby a spýtala som sa jej, či by súhlasila, keby mi pomáhala len ona. Súhlasila a službukonajúca pôrodníčka nenamietala. Možno v tom bol aj kúsok šťastia, pretože ma pôrodníčka trochu poznala a vedela, aký "druh rodičky" som. V konečnom dôsledku sme takto lekárku aspoň trochu odbremenili, pretože tá služba bola veľmi perná, ako mi neskôr lekárka sama povedala. Pri treťom pôrode bola náhodou v službe zase tá istá pôrodníčka a už akosi automaticky mi "pridelila osobnú pôrodnú asistentku", že tá sa bude o mňa starať, a keby bolo treba, tak nech ju – lekárku – zavoláme.

Prvé dieťa ste rodili s lekárom, viete teda porovnať pôrod s pôrodnou asistentkou a pôrod s pôrodníkom. V čom ste cítili najväčší rozdiel?

Najväčší rozdiel som cítila v tom, že starostlivosť pôrodnej asistentky bola prirodzenejšia, osobnejšia až priateľská, by sa dalo povedať. Pôrodná asistentka mi pri pôrode pomáhala, rešpektovala moje tempo, intenzitu, individuálne požiadavky a tak ďalej, nesnažila sa môj pôrod riadiť a usmerňovať.

Lekári majú skôr tendencie pôrod riadiť, nejako riešiť, usmerňovať. Sú príliš orientovaní na možné patológie a snažia sa preventívne zasahovať, mať veci príliš pod kontrolou.

Mám skúsenosti nielen z pôrodov, že častým problémom je aj určitá stavovská hrdosť lekárov, či ako by sa to dalo nazvať. Na otvorené prejavy individuálnych názorov rodičky, či pacienta reagujú často dotknuto a podráždene, akoby to bolo znevažovanie ich odborných kvalít a nie len obyčajná túžba po naplnení vlastných potrieb. Nedá sa úplne zovšeobecňovať, keďže v tom veľkú úlohu zohrávajú osobnostné kvality všetkých strán, ale základnú podstatu to, podľa mňa, vystihuje.

Ďakujeme za rozhovor.

Na záver dodám, že v zahraničí, ako napríklad v Nemecku, Holandsku, Nórsku, Švédsku, Veľkej Británii, ale aj v susednom Rakúsku, je pôrod v pôrodnici len s pôrodnou asistentkou bežná prax a narodí sa tam takto veľké percento detí. Lekár/ka sa volá ku komplikáciám.

Aj ja mám osobnú skúsenosť s pôrodom v Nórsku, kde sa o mňa – tak, ako o všetky bezrizikové rodičky – v pôrodnici počas celého pôrodu starala pôrodná asistentka a lekára som ani nestretla.

Ešte aj izby boli upravené tak, aby evokovali skôr domáce prostredie ako to nemocničné. Lekári aj všetky potrebné prístroje však boli doslova „hneď za rohom“ a v prípade akýchkoľvek komplikácií boli k dispozícií.

Tým sa skĺbili dve veci také dôležité pri pôrode – bezpečnosť a zároveň pocit, že pôrod je “normálna“, pokojná a radostná rodinná udalosť, ktorá nemusí byť spojená so stresom a hroziacimi hororovými scénami.

Nie je na čase, aby sa prax zmenila aj na Slovensku?

Ako sme zistili, zákonne to možné je. Teraz ide o to, čo si prajú samotné rodičky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
martina napísané 12.09.2012 21:16

Ja som rodila v Banskej Stiavnici, BFH a pred porodom som sa pytala porodnej asistnentky ci by to nemohla odrodit so mnou len ona, ale povedala mi, ze bohuzial ona nesmie...takze co potom v normalnych neBFH nemocniciach...

Magdalena napísané 15.05.2012 14:57

Beseda s porodnou asistentkou v Ziline 26.5.2012, info najdete tu:

www.dary-zivota.sk/dary-zivota/5-Podujatia

Lesná žienka napísané 27.01.2012 18:07

Podľa môjho názoru sú pôrody s pôrodnými asistentkami potrebné ako soľ. Je na zamyslenie fakt, že takmer každá rodička skončí s obrovskou reznou ranou t. j. s nástrihom alebo s cisárskym rezom. A to napriek tomu, že podľa WHO je 90 % pôrodov fyziologických.

 

Bude to tým, že pôrodníci sú vlastne chirurgovia a založili svoju kariéru na počte nástrihov a sekcií. Možno dostávajú za to aj bonusy.

 

Nuž vyberte si ženy, s kým chcete rodiť, s chirurgom, ktorý Vás rozreže, alebo s pôrodnou asistentkou, ktorá Vám bude pri pôrode pomáhať, aby ste porodili bez poranení ?

magdalena napísané 12.01.2012 10:26

kto má záujem o besedy s PA v Ba, tam sa chystá už druhé stretnutie, môže napísať na môj mail magdalenkad1@gmail.com

 

prepošlem potom organizátorkám

 

osobne chcem ak bude záujem môže spraviť stretnutie s PA v ZA,

prípadne BB, TN.

schamka napísané 10.01.2012 15:19

ano, takychto clankov treba viac, pretoze ludia o tejto moznosti nevedia, alebo sa jej boja. a prave ten strach ma privadza k mojim nasledujucim dvom poznamkam:

1. takto trosku mam pocit, ze pri otazke o tom, co v pripade komplikacii, je odpoved mierne mimo - cely clanok je predsa o nemocnicnom porode a zrazu v tejto odpovedi vyskoci porod mimo zdravotnicke zariadenie. obavam sa toho, ze vdaka tomuto moze nastat mylny nazor, ze porod s porodnou asistentkou (PA) = porod doma. to samozrejme nie je pravda, porod s PA sa moze odohravat aj v nemocnicnom zariadeni. (aj ked ja osobne proti domacim porodom nic nemam, mala by to byt standardna moznost pre bezproblemove porody)

2. tiez nemam moc v laske vyraz "nahle komplikacie", kedze drviva vacsina komplikacii neprichadza nahle bez akehokolvek predosleho "varovania". prave preto je dobre mat pri porode PA, pretoze ta presne vie tieto varovania rozoznat a privolat k porodu lekara. lekar sa naopak nesustreduje na rozpoznanie tychto varovani, lekar rovno riesi, castokrat riesi, aj ked nie je co, presne ako povedala Martina Gregusova.

dufam, ze veci sa budu v porodniciach aj nadalej menit a ze prirodzeny nekomplikovany porod (ale vlastne cele tehotenstvo) bude postupom casu standardne prebiehat s asistenciou PA (mimochodom, porod s PA sa stava beznou praxou uz aj v CR)

hana@redakcia napísané 12.01.2012 10:49

schamka, ty si ocividne nic nepochopila.

www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2009-18/

odporucam mytus 7.

„Ženy se bojí rodit v nemocnici, žádají lidský přístup.“

Je nepochybně pravda, že nemocnice není nejpříjemnější místo k životu. Je to ovšem místo, kde

dokáží život zachránit, je-li to zapotřebí. Je rovněž pravda, že těhotná žena se porodu bojí – to je

opakovaně prokázáno velmi sofistikovanými metodami, kterými disponuje psychodiagnostika.

Dnešní cíl předporodní přípravy těhotných je jednoznačný – snížit úzkost a strach těhotné a

připravit ji na vše, co se může během porodu stát, včetně komplikací a operačních porodů. Pokud

máme zkušenosti s ženami připravovanými na porod v domácnosti, jejich úzkost je předporodní

přípravou naopak zvyšována, je posilován jejich strach z nemocnice, chtějí-li přesto rodit v ústavu,

jsou vyzývány ke konfliktům se zdravotnickým personálem porodnic, protože „jsou to jejich práva

a ta si musí vydobýt“. Tyto ženy jsou vedeny k přesvědčení, že pokud se budou chovat správně a

naslouchat svému tělu, vše prostě musí dopadnout dobře. To je přístup k předporodní přípravě, který

stál v jejích počátcích v době před druhou světovou válkou a který už v 70. létech minulého stoletíbyl kritizován a dnes je dávno odmítnut – protože neproběhne-li porod úspěšně (a skončí např.

císařským řezem), žena to vnímá jako své selhání a pocity viny ji mohou provázet roky.

Dostáváme se tak k tomu, že předporodní příprava, jak je vedena porodními asistentkami u žen před

porodem v domácnosti, je prováděna non lege artis a že následky na psychiku ženy mohou být

dlouhodobé. O tom, jaký dopad má prezentace těchto postupů v hromadných sdělovacích

prostředcích na ženskou populaci můžeme jen spekulovat, o tom žádný seriózní výzkum neexistuje.

defacto aj tento web draumatizuje celu jednu generaciu zien Cool lebo im nahovara, ze vedia rodit.

schamka napísané 18.01.2012 15:44

tak mytus c.7 nechapem uz duplom Mr. Green

Zuzana Laffersova napísané 12.01.2012 16:57

Okrem porodu v nemocnici a doma je aj hypoteticka moznost porodu v porodnom dome (na Slovensku zatial neexistuje), preto ta odpoved. Je pravda, ze komplikacie zvycajne nebyvaju nahle, ale je to tak casto rodickam prezentovane a preto chcu vediet, co v pripade "nahlych komplikacii".

anička napísané 05.01.2012 16:59

v tomnto prípade je jasné, že na Slovensku je všetko len vec náhody...akého lekára rodička dostane a či náhodou neskončí so sekciou, aj ked je zdravá a nemala žiadne problémy. pôrod len s p.a. je vlastne scifi a este dlho bude. vacsina zien si mysli ze bez MUDr to proste nepreziju

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
martina napísané 12.09.2012 21:16

Ja som rodila v Banskej Stiavnici, BFH a pred porodom som sa pytala porodnej asistnentky ci by to nemohla odrodit so mnou len ona, ale povedala mi, ze bohuzial ona nesmie...takze co potom v normalnych neBFH nemocniciach...

Magdalena napísané 15.05.2012 14:57

Beseda s porodnou asistentkou v Ziline 26.5.2012, info najdete tu:

www.dary-zivota.sk/dary-zivota/5-Podujatia

Lesná žienka napísané 27.01.2012 18:07

Podľa môjho názoru sú pôrody s pôrodnými asistentkami potrebné ako soľ. Je na zamyslenie fakt, že takmer každá rodička skončí s obrovskou reznou ranou t. j. s nástrihom alebo s cisárskym rezom. A to napriek tomu, že podľa WHO je 90 % pôrodov fyziologických.

 

Bude to tým, že pôrodníci sú vlastne chirurgovia a založili svoju kariéru na počte nástrihov a sekcií. Možno dostávajú za to aj bonusy.

 

Nuž vyberte si ženy, s kým chcete rodiť, s chirurgom, ktorý Vás rozreže, alebo s pôrodnou asistentkou, ktorá Vám bude pri pôrode pomáhať, aby ste porodili bez poranení ?

magdalena napísané 12.01.2012 10:26

kto má záujem o besedy s PA v Ba, tam sa chystá už druhé stretnutie, môže napísať na môj mail magdalenkad1@gmail.com

 

prepošlem potom organizátorkám

 

osobne chcem ak bude záujem môže spraviť stretnutie s PA v ZA,

prípadne BB, TN.

schamka napísané 10.01.2012 15:19

ano, takychto clankov treba viac, pretoze ludia o tejto moznosti nevedia, alebo sa jej boja. a prave ten strach ma privadza k mojim nasledujucim dvom poznamkam:

1. takto trosku mam pocit, ze pri otazke o tom, co v pripade komplikacii, je odpoved mierne mimo - cely clanok je predsa o nemocnicnom porode a zrazu v tejto odpovedi vyskoci porod mimo zdravotnicke zariadenie. obavam sa toho, ze vdaka tomuto moze nastat mylny nazor, ze porod s porodnou asistentkou (PA) = porod doma. to samozrejme nie je pravda, porod s PA sa moze odohravat aj v nemocnicnom zariadeni. (aj ked ja osobne proti domacim porodom nic nemam, mala by to byt standardna moznost pre bezproblemove porody)

2. tiez nemam moc v laske vyraz "nahle komplikacie", kedze drviva vacsina komplikacii neprichadza nahle bez akehokolvek predosleho "varovania". prave preto je dobre mat pri porode PA, pretoze ta presne vie tieto varovania rozoznat a privolat k porodu lekara. lekar sa naopak nesustreduje na rozpoznanie tychto varovani, lekar rovno riesi, castokrat riesi, aj ked nie je co, presne ako povedala Martina Gregusova.

dufam, ze veci sa budu v porodniciach aj nadalej menit a ze prirodzeny nekomplikovany porod (ale vlastne cele tehotenstvo) bude postupom casu standardne prebiehat s asistenciou PA (mimochodom, porod s PA sa stava beznou praxou uz aj v CR)

hana@redakcia napísané 12.01.2012 10:49

schamka, ty si ocividne nic nepochopila.

www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2009-18/

odporucam mytus 7.

„Ženy se bojí rodit v nemocnici, žádají lidský přístup.“

Je nepochybně pravda, že nemocnice není nejpříjemnější místo k životu. Je to ovšem místo, kde

dokáží život zachránit, je-li to zapotřebí. Je rovněž pravda, že těhotná žena se porodu bojí – to je

opakovaně prokázáno velmi sofistikovanými metodami, kterými disponuje psychodiagnostika.

Dnešní cíl předporodní přípravy těhotných je jednoznačný – snížit úzkost a strach těhotné a

připravit ji na vše, co se může během porodu stát, včetně komplikací a operačních porodů. Pokud

máme zkušenosti s ženami připravovanými na porod v domácnosti, jejich úzkost je předporodní

přípravou naopak zvyšována, je posilován jejich strach z nemocnice, chtějí-li přesto rodit v ústavu,

jsou vyzývány ke konfliktům se zdravotnickým personálem porodnic, protože „jsou to jejich práva

a ta si musí vydobýt“. Tyto ženy jsou vedeny k přesvědčení, že pokud se budou chovat správně a

naslouchat svému tělu, vše prostě musí dopadnout dobře. To je přístup k předporodní přípravě, který

stál v jejích počátcích v době před druhou světovou válkou a který už v 70. létech minulého stoletíbyl kritizován a dnes je dávno odmítnut – protože neproběhne-li porod úspěšně (a skončí např.

císařským řezem), žena to vnímá jako své selhání a pocity viny ji mohou provázet roky.

Dostáváme se tak k tomu, že předporodní příprava, jak je vedena porodními asistentkami u žen před

porodem v domácnosti, je prováděna non lege artis a že následky na psychiku ženy mohou být

dlouhodobé. O tom, jaký dopad má prezentace těchto postupů v hromadných sdělovacích

prostředcích na ženskou populaci můžeme jen spekulovat, o tom žádný seriózní výzkum neexistuje.

defacto aj tento web draumatizuje celu jednu generaciu zien Cool lebo im nahovara, ze vedia rodit.

schamka napísané 18.01.2012 15:44

tak mytus c.7 nechapem uz duplom Mr. Green

Zuzana Laffersova napísané 12.01.2012 16:57

Okrem porodu v nemocnici a doma je aj hypoteticka moznost porodu v porodnom dome (na Slovensku zatial neexistuje), preto ta odpoved. Je pravda, ze komplikacie zvycajne nebyvaju nahle, ale je to tak casto rodickam prezentovane a preto chcu vediet, co v pripade "nahlych komplikacii".

anička napísané 05.01.2012 16:59

v tomnto prípade je jasné, že na Slovensku je všetko len vec náhody...akého lekára rodička dostane a či náhodou neskončí so sekciou, aj ked je zdravá a nemala žiadne problémy. pôrod len s p.a. je vlastne scifi a este dlho bude. vacsina zien si mysli ze bez MUDr to proste nepreziju

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised