Tehotenský test „vyrobený“ doma. Funguje to?

Anna Veselá 0

Dnes, keď sa dajú spoľahlivé a vysoko citlivé tehotenské testy kúpiť nielen v lekárni, ale aj supermarkete, či drogérii, sa môže zdať zvláštne vyrábať si tehotenský test doma.

No ak sa nejaký pár dlhodobo pokúša o bábätko, prípadne má žena nepravidelné cykly, každý mesiac si kupovať ďalšie a ďalšie testy sa zdajú po dlhom čase ako vyhodené peniaze.

A tak si možno poviete, prečo nevyskúšať aj „home made“ tehotenské testy, zvlášť, ak sa dajú vyrobiť z ingrediencií, ktoré má doma každý a výsledok sa môžu dozvedieť hneď?

Lenže fungujú vôbec takéto testy alebo sú to len obyčajné výmysly?

Tehotenský test
Shutterstock

Ako sa dajú vyrobiť tehotenské testy doma?

Zistiť, či ste tehotná, vám podľa domácich „metód“ testovania môže pomôcť odhaliť cukor, zubná pasta, sóda bikarbóna, či bielidlo. Aspoň tak hovoria „babské“ rady.

Tehotenský test s cukrom

Pri teste s cukrom nasypete pár lyžíc bieleho cukru do sterilizovanej nádoby a pridáte do nej lyžicu ranného moču. Ak sa cukor hneď rozpustí, žena vraj nie je tehotná, ak sa naopak cukor „zrazí,“ žena je tehotná.

Tehotenský test so zubnou pastou

Na tanier dáte trochu zubnej pasty a pokvapkáte ju močom. Ak pasta zmení farbu a začne peniť, má to znamenať tehotenstvo. Ak moč s pastou nič neurobí a ostane nezmenená, potom žena tehotná nie je.

Tehotenský test so sódou bikarbónou

Moč sa testuje v nádobke, do ktorej pridáme dve lyžice sódy bikarbóny. Ak začne bublinkovať, je to pozitívny výsledok tohto „testu.“

Tehotenský test s bielidlom

Podobne ako pri teste so sódou bikarbónou, aj tu na tehotenstvo ukáže, ako sa bude správať bielidlo, ku ktorému pridáme vzorku moču. Ak nezareaguje, nie je to tehotenstvo.

Fungujú domáce metódy testovania?

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy, že by ktorýkoľvek z týchto testov fungoval.

Tehotenské testy, určené na domáce testovanie, ktoré si môžete zakúpiť napríklad v lekárni, fungujú na princípe, že zaznamenávajú prítomnosť tzv. tehotenského hormónu, ktorý sa nazýva HCG alebo ľudský choriový gonadotropín. Ten sa uvoľňuje z buniek v placente. Ide o veľmi zložitú molekulu, na ktorú cukor, bielidlo, sóda bikarbóna či pasta, nemá prečo reagovať.

»»»»»» Prečítajte si aj: Keď za problémy s otehotnením môže nepravidelná menštruácia.

Gynekológovia by vám určite neodporúčali siahať po metódach, ktoré nie sú spoľahlivé. Zvlášť, keď dnes máme k dispozícii množstvo kvalitných tehotenských testov, ktoré dokážu zaznamenať tehotenstvo už 6 dní pred prvým dňom očakávanej menštruácie.

Gynekológ môže žene potvrdiť tehotenstvo spravidla 6 až 8 týždňov po prvom dni poslednej menštruácie. Objednať sa na vyšetrenie čo najskôr po pozitívnom výsledku tehotenského testu je dôležité aj preto, aby sa potvrdilo, či nejde napríklad o mimomaternicové tehotenstvo.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár