Pôrod znamená pre mňa veľmi osobný a hlboký zážitok, pri ktorom žena naplní jedno zo svojich najzákladnejších poslaní. Tak som pristupovala aj k svojim pôrodom. Veľmi som si verila a veľmi som túžila zvládnuť pôrod vlastnými silami s podporujúcimi a láskavými sprievodcami – s manželom a odborným dohľadom v podobe skúsenej ženy.
Prvý pôrod
pred 5 rokmi bol fajn, ale ako prvorodička som nemala šancu v slovenskej pôrodnici niektoré veci predpokladať, spracovať ich a pripraviť sa na ne. Pri druhom pôrode pred 2 rokmi som už presnejšie vedela, čo a ako mám žiadať, na čo a na koho sa môžem spoliehať. Ideálny mi pripadal pôrod v domácom prostredí s pôrodnou asistentkou, čo sa ale na Slovensku ťažko realizuje a ani moje najbližšie okolie nedokázalo podporiť tento môj úmysel. Nakoniec sa okolnosti vyvinuli tak, že som porodila v najbližšej pôrodnici, ale nie celkom klasicky.
Pôrod Kamilky
Do pôrodnice som prišla skoro ráno už s poriadne rozbehnutým pôrodom. Dovtedy som v pohodlí domova, pri sviečke a voňavých olejoch pracovala spolu s kontrakciami na narodení môjho dieťatka. Bola to celkom fuška, ale psychicky som bola v najväčšej pohode. Až keď mi bolo úplne jasné, že pôrod doma sa konať nebude, odišla som do pôrodnice, v ktorej som už v predstihu dala príslušným zdravotníkom na vedomie môj pôrodný plán. .
Hneď pri príjme na pôrodnicu mi „padla do oka“ jedna pôrodná asistentka a spýtala som sa jej, či by mi bola ochotná sama asistovať pri pôrode. Súhlasila. Oznámila som to medzi kontrakciami službukonajúcej lekárke a tá vypísala pre pôrodnú asistentku poverenie. (Z naštudovaných dokumentov som vedela, že pôrodná asistentka môže po poverení lekárom sama odvádzať fyziologický pôrod a v prípade potreby privolá lekára.) Odvtedy sa o mňa starala „moja“ pôrodná asistentka. Bolo to presne tak, ako som si predstavovala. Na mňa s dieťatkom dohliadala v nevyhnutnej miere, nijako môj pôrod neriešila a nezasahovala doň. Poradila, pomohla keď bolo treba alebo keď som ju poprosila o pomoc. Nechala mi s manželom súkromie v samostatnom pôrodnom boxe, prišla vždy so zaklopaním, akceptovala moje želania napísané v pôrodnom pláne. (Dokonca raz prišla so zvýrazňovačom a niečo si do toho môjho plánu zaznačovala ) .
Po spontánnom odtoku plodovej vody ma vyšetrila a pomohla mi uložiť sa na posteli na bok, pretože som cítila potrebu trochu si oddýchnuť. (Prirodzená mobilizácia síl pred veľkým finále – poznala som to už z prvého pôrodu.) Na môj popud išla zháňať pôrodný stolček, aby som ho mohla použiť, keď pocítim potrebu tlačiť. Nestihla však stolček priniesť, pretože ma tlaky „prepadli“ tak intenzívne, že ledva ju stihol manžel zavolať. Napriek ideálnym podmienkam na pôrod v drepe, či kľaku, ako som si vysnívala, som porodila tak, ako som ležala – na boku. (Len som zdvihla jednu nohu ako psík ) .
Narodila sa štvorkilogramová Kamilka, po necelých 2 hodinách v pôrodnici, 6 hodín od prvej kontrakcie, ktorá ma zobudila a vyhnala z postele, a bez akéhokoľvek medicínskeho zásahu. Bol pri mne manžel a pôrodná asistentka, ktorá dokázala byť po ruke, keby bolo treba pomôcť, zasiahnuť. Malinkú som dostala na bruško ešte s pupočníkom a celý čas po krátkom novorodeneckom ošetrení bola so mnou, mojkala som ju, dojčila. .
Pôrodná asistentka a novorodenecký personál sa na nás sem-tam prišli pozrieť. Lekárka-pôrodníčka ma po pôrode skontrolovala, dohliadla na pôrod placenty a ošetrila (1 „symbolický“ steh).
Ak si niekto myslí, že som mala nejaké mimoriadne šťastie, tak ja si to nemyslím. Takto by vyzerala väčšina pôrodov, keby sme si my, ženy, viac verili a keby naše okolie (tým myslím aj pomáhajúcich zdravotníkov) dokázalo primerane podporiť a akceptovať prirodzené tempo a intenzitu nášho pôrodu. V konečnom dôsledku som ušetrila robotu lekárke, ktorá v tej službe pomohla na svet desiatim deťom a mala toho aj bezo mňa viac než dosť a pre seba a dieťatko som dostala asi najprirodzenejšiu starostlivosť, aká je v pôrodnici možná. Pôrod s pôrodnou asistentkou vrelo odporúčam každej žene.
Prajem pôrody, na ktoré budete s radosťou spomínať!
Ilustračné foto: www.sxc.hu
Úžasné, v dobrom závidím a prajem každej mamičke. 🙂
poradi mi niekto….mam vazny problem….moj gynekolog mi vypocital termin porodu o mesiac skor…TP mam 24.4.09 a s priatelom som bola 1.9.08 nevichadza to a teraz je s toho problem….poradte mi niekto prosim….
Ahoj, podla coho Tvoj gynekolog vypocital TP? Mohol sa kludne pomylit, nic si z toho nerob.
Gratulujem Martina, ze ti podarilo zrealizovat porod podla svojich predstav aj v nemocnici na Slovensku.
Ja som svoj druhy porod tiez zobrala do vlastnych ruk, a podarilo sa. V nedelu to akurat budu 4 mesiace a ja som stale v pohode a spokojna, kdezto po prvom porode, som mala depku 3 roky, a to nebol v nejaky hrozny. Myslim ze to bolo skor z toho pocitu bezmocnosti, ze o mne rozhoduje nejaky lekar a nie ja.
Teraz som bola dohodnuta s lekarkou, a ked to porovnavam s tvojou skusenostou s PA, tak v tom ani nebol rozdiel, tiez ma pocas porodu neotravovala, bola som len s manzelom, az na zaver som ho poslala ju zavolat.
Detajlny opis mojich skusenosti je tu:
http://www.predporodnapriprava.sk/index.php
Ahoj Martinka, len tak na ukážku našich lekárov (nesúvisí to s Tvojím pôrodom), ale debatujeme k téme “Pôrod doma je riziko”, tak ako bola odvysielaná reportáž v TV Markíza. Jedna kočka sa namíchla a poslala Dr. Záhumenskému otázočku. A tu je odpoveď:
Tak vam ponukam odpoved od Dr. Zahumenskeho :
Dobry den, chcem sa opytat, ci si naozaj myslite , ze poziadavka rodit na ludskej urovni , s respektovanim vsetkych prirodzenych okolnosti a potrieb matky a dietata je nieco, co chcu matky, lebo nevedia od dobroty co robit?
A v zapadnych krajinach su v tom zjavne podla vas 100 rokov za opicami….
Odpovedá: MUDr Jozef Záhumenský
Dobrý deň,
áno myslím si to.
v záapadných krajinách majú 2x tak vysokú perinatálnu úmrtnosť aj vďaka domácim porodom, inak tento trend neustále klesá, i v holandsku.
Mám osobné skúsenosti so ženami čo skúšali rodiť doma.
Poprosím Vás, až budem nabudúce vysvetľvať rodičom “matky” prečo budú mať postihnuté vnúča, aby ste im Vy povedala Vaše argumenty o ľudskej úrovni.
Inak ta poloha naboku so zdvihnutou nohou je vyhodna pre setrny tlak na hradzu, a je doporucena aj pre zeny ktore maju hradzu oslabenu z predoslych porodov. Skoda, ze u nas sa nevyuziva. Mohla by pomoct tolkym zenam od mizerie s porodnym poranenim a nastrihom.
Ako by si postupovala v situacii ak by PA odmietla asistovat pri porode samostatne? Vobec by som sa necudovala, ved PA u nas v sucasnosti nemaju kde samostatnu prax skusat.
Ak by PA odmietla, tak by som skusila oslovit este druhu PA v sluzbe, ale nesilila by som to…
Porod pri lekarovi nie je pre mna neprijatelny, len to vnimam, za normalnych okolnosti, ako zbytocne “silnu zbran”…
Podla mojho nazoru, kazda PA je schopna zene pri porode pomoct a dohliadnut na vyskyt pripadnych komplikacii… ina vec je, ci si to trufa a ci si u niektorych lekarov nemoze svojou aktivitou “zavarit”… predsa len to mnohi lekari beru ako ohrozenie svojej pozicie…
Podla mna, rozumny lekar by mal vitat aktivne samostatne PA – ony sa adekvatne postaraju o fyziologiu a lekarom ostanu patologie, ved na to aj studovali, vsakze…
Ahojte,
vzhladom na priebeh prveho porodu a vsetkych komplikacii po nom ma zaujima, ci existuje moznost, ze by ihned po cisarskom reze mohlo byt dieta prilozene k prsniku. Napr. by ho sestricka nejako pridrzala alebo by ho priniesla na prve dojcenie hned po prevoze pacientky na izbu.
Ja som totiz rodila cisarskym rezom a malicku mi priniesli az asi po 20 hodinach. Mala som potom velke problemy s mlieckom, s jeho startom. dik
Katko, pokial Ty naozaj chces mat dietatko pri sebe, resp. chces aby Ti ho nosili, tak to povedz (najlepsie uz vopred) a potom to neustale pripominaj… vo vacsine porodnic budu zrejme argumentovat preco este nepriniest dieta (Tvojim stavom, ich zaneprazdnenostou, vyhovujucou nahradnou vyzivou…), ale trvaj na svojom – JE TO TVOJE DIETA a v prvom rade Ty rozhodujes o nom (aj v porodnici – nedaj si nahovorit ine)
drzim palce!!!
Dobry den Katka
V prvom rade pri porode CR treba rozlisit, ci ste rodili v celkovej alebo lokalnej anesteze. V zahranici je bezna prax, ze sa babetko kvoli osidlovaniu bakteriami aj po CR prihlada na hrudnik matky.
U nas toto este bohuzial nie je zauzivane. Prve dojcenie by malo byt aj po CR realizovane co najskor, cize po odozneni celkovej narkozy alebo najneskor po prevoze na izbu sestonedelia. Casto prave ale prve prilozenie byva realizovane velmi neskoro, pretoze personal nema cas skor babetko priniest.
Prala by som to pragmaticky, ak nemozu oni, musite vy. Samozrejme, nie kazda mama po CR moze vstat a ist si pre babatko, takze poproste niekoho z rodiny (nie vzdy to moze byt muz, kvoli zachovaniu intimity ostatnych rodiciek by podla mna bola vhodna skor zena), aby vam prve dni po porode prisla do porode robit vasu vlastnu “sestricku”. Ak totiz budete dojcit v polohach vhodnych po CR budete potrebovat jedny ruky “navyse”. Verim, ze nekonfliktna pomocnicka, ktora odbremeni presonal moze byt vzajomne prospesna, vam pomoze so starostlivosotu o babo a sestrickam odbremeni pracu.
Viac o dojceni po CR najdete aj v clanku http://www.rodinka.sk/index.php
Bolo to na Antolskej v BA.
Aj v takychto tovarnach sa da…len to chce nejaku-tu nemalu angazovanost od zeny.
Ono mnohi zdravotnici sami od seba neinformuju, neponuknu alternativy, nevyjdu v ustrety,… drzia sa zastaralej rutiny, ale ak su k tomu priamo vyzvani, tak daju zadost pacientskym pravam a “inym” postupom… akurat je to obcas “o drzku” mat dost informacii, poznat svoje prava, ozvat sa… a neotravit si tym tehotenstvo a porod
Martinka, a v ktorej pôrodnici si rodila? Myslím, že v BA to nebolo, lebo v BA nie sú pôrodnice, v BA sú továrne na rodenie
Vidíš a to som nevedela, že si žena-rodička môže požiadať o pôrod vedený PA Dobre vedieť. Inak, ja som tiež pri druhom pôrode prišla do pôrodnice až tesne pred narodením malej. Ale keďže som cielene rodila mimo BA (hoci do BA “patrím”), tak som si prvú dobu pôrodnú užila v súkromí hotelovej izby . Karolínka sa narodila 50 minút po príchode do pôrodnice…