Tehúl je dokola dosť a neexistuje, aby ste si zákonite s nejakou „pridruženou tehu partiou“ nevymieňali informácie o pôrode, o tom, ako, kedy a prečo práve tak to má byť. Diskusie k tomu sú značne búrlivé – a možno budú teraz ešte viac.
Nevyhnutnosť alebo niečo iné?
Cisársky rez musí byť – teda má byť – indikovaný z vážnych zdravotných dôvodov matky alebo dieťaťa. Je tomu však vždy tak?
Ak by to tak bolo, potom by neboli štatistiky o jeho „prevádzkovaní“ na Slovensku také vysoké: aby každý štvrtý pôrod – teda celkovo 28,7% zo všetkých – končil práve takto, je dosť. Samotní pôrodníci priznávajú, že mnohokrát je cisársky rez úplne zbytočný, a veľmi často je motivovaný aj strachom ženy z prirodzeného pôrodu. Na porovnanie: v Taliansku je 37% pôrodov vedených cisárskym rezom, v Holandsku 14%. Podľa prednostu neonatologickej kliniky v Košiciach MUDr. Petra Krchu je optimál kdesi uprostred, ale stále aj to naše slovenské číslo je príliš veľké. Málokto vie, že nárast počtu cisárskych rezov má za príčinu zvýšenú chorobnosť a zdravotné komplikácie populácie.
Prečo?
Podľa MUDr. Krchu deti vedia, kedy sa majú narodiť – a tak to fungovalo dlhé stáročia, rodili sa prirodzene vo svoj čas a tak to bolo pre ne najlepšie. Z akéhokoľvek hľadiska – medicínskeho či psychosomatického – má každé dieťa dôvod byť v maternici presne toľko, koľko ono potrebuje na svoj zdravý vývin.
Každý jeden ubratý deň môže spôsobiť problémy – možno nie prioritne so zdravím, ale isto so správaním buď v puberte (kedy psychologička hovorí o veľmi vážnych problémoch v komunikácii a rešpekte dieťaťa) alebo – čo je ešte náročnejšie – v zrelom veku po tridsiatke…. kedy už je dávno zabudnuté, ako sa človek narodil a kde má tá jeho nečakaná zmena príčinu.
Jeden zaujímavý fakt od MUDr. Krchu: asi 700 min pred pôrodom sa pľúca dieťaťa naplnia vodou – je to preto, lebo počas pôrodu sa vďaka adrenalínu prudko vstrebávajú tekutiny a pľúca sú ohrozené. Ak sa dieťa rodí cisárskym rezom, nie je pripravené dýchať, nemalo priestor na to, aby svoje pľúca prirodzeným vývojom v maternici pripravilo na pôrod – a ešte horšie je to v predčasnom pôrode.
Nie je teda pravdou to, čím masírujú niektorí gynekológovia mamičky po sotva začatom 38. týždni, že dieťa už je zrelé a už sa môže hocikedy narodiť a je jedno, či to bude hneď teraz – na vyvolávačku alebo cisársky – alebo potom o pár týždňov prirodzene.
Ako teda s tým pôrodom?
Pokiaľ to skutočne nie je v ohrození života mamy alebo bábätka, naučte sa počkať – s tým, že vaša trpezlivosť a výdrž pomôžu dieťatku dozrieť a v ten pravý okamih sa narodiť. Tam, kde je to nevyhnutné, je z dôvodu nepripravenosti detí na pôrod a následných problémov veľmi potrebné správne načasovanie pôrodu, vždy však treba brať ohľad na to, čo potrebuje dieťatko – čo vyžaduje tímové rozhodnutie lekárov (gynekológov a neonatológov). Ak vám čo len trošku teda záleží na celkovej prosperite vášho potomka, nenechajte sa vtlačiť gynekológom (lebo aj takí sú) alebo „vlastnou úľavou“ do cisárskeho rezu. Uvidíte, bude to stáť za to…
mne ho budu robit buduci tyzden a tak naposledy este zhanam par info o tom, co zenam skutocne pomohlo zmiernit bolest po sekcii…sestra mi vrvaela ze v nemecku sa pouzivaju nejake pumpy, ktore sa pripevnia na brucho a ona by mala bolest eliminovat na minimum… nepoznat eju ?
Odporúčam knihu Rodičovstvo od počatia. Sú tam ľudskou rečou zhrnuté posledné poznatky o to, čo sa deje s dieťaťom v maternici a pri pôrode a prečo je to dôležité.
Napríklad že prechod pôrodnými cestami stalčí hlavičku dieťaťa a naštartuje psychologické procesy, bez ktorých majú deti po celý život sklony k menšej samostatnosti a vyrovnanosti.
Alebo že pri prirodzenom pôrode zaplavia matku aj dieťa hormóny, ktoré pomôžu vytvoriť medzi nimi veľmi silné puto. Ak sa oxytocin podá injekciou (pri vyvolávačkách), pre ženu to väčšinou znamená oveľa bolestivejší pôrod, pôrodné cesty sa nestihnú tak uvoľniť ako pri prirodzenom priebehu…
Nevieme čo presne spustí pôrod, ale asi si to určí dieťa. Tak ako má aj dospelý počas dňa fázy únavy, spánku, alebo vrcholu bdelosti, aj dieťa má svoj rytmus a nie je jedno v ktorej faze sa narodí. Pri vyvolávačkách alebo sekcii je veľmi pravdepodobné, že sa narodí v nevhodnej faze a dieťa bude mať väčší stress z pôrodu.
Mayra uplne s tebou suhlasim!!!! Pekne si to napisala
Som presvedcena, ze je dolezite zeny pred porodom pozitivne motivovat a povzbudzovat, aby sa nebali, nenechali zmanipulovat lekarmi, ktorym sa hodi, aby ich pacientka odrodila prave ked budu mat sluzbu a podobne..Ale je naozaj nutne, aby sa neustale niekto zaoberal tym, ako vplyva cisarsky rez na dietatko ??? Ved taka zena, ktora je rozhodnuta a zela si ho, si to citat nebude a ani sa nebude obtazovat tomu verit a taka, co rodila sekciou urgentne po mnohych hodinach, co sa trapila pri kontrakciach a jednoducho to uz dalej neslo, ma toho na srci uz beztak dost, ako ju to trapi a preco jej este pridavat, ze jej dieta je teraz take a onake, lebo sa nenarodilo normalne. Netrapte este viac mamy, ktore si zelali rodit prirodzene, ale nepodarilo sa. Navyse je iste, ze na tom, ake bude dieta v dospelosti ma podiel omnoho viac faktorov, akym je “len” porod..Ten je len zaciatkom. Poznam mnoho zien, ktore rodili prirodzene, ale v ostatnych ulohach rodica zlyhali.
K problémom detí po psychickej stránke: vrátim sa k tomu viac v osobitnom článku, hľadám možnosť na rozhovor s p. psychologičkou, ktorá sa psychosomatike v prenatálnom období versus dospievanie a/alebo až dospelosť venuje profesionálne dlhé roky. Z toho, čo som mala možnosť vypočuť a čomu zodpovedá aj Alexandrin príspevok: pokiaľ nie je cisársky rez indikovaný po zdravotnej stránke v konzultácii gynekologa a pediatra a širšieho konzília ako stav ohrozenia matky alebo dieťaťa /ako o tom hovorí dr. Krcho/, dieťa môže byť v puberte alebo až v dospelosti po 30 veľmi problematické, “rebelské”, prevracajúce všetky hodnoty a pravidlá, často táto zmena prichádza nečakane ako blesk z jasného neba… Fyziologické problémy dieťaťa sú tiež jednoznačne dané jeho pripravenosťou na svet – sama teraz spolu s kamoškou bojujeme za prirodzený pôrod, hoci ju jej gynekológ už druhý týždeň bezdôvodne psychologicky masíruje, aby dieťa priviedla skôr, vyvolávačkou…
Dôvody, ktoré sme si overili, nie sú vôbec opodstatnené a ona ich nesplňa… Koľko detí sa takto narodí? Pritom to vôbec nebolo nutné… všeobecne SLK konštatovala, že cisárskych rezov je na SK veľmi veľa a zbytočných… koľko z nich je skutočne zdravotne nevyhnutných? Aj toto je cesta, ako si “vydupať” prirodzený pôrod a rešpekt k nemu – nedajte sa a hájte si svoje právo. Je to ťažké, ale je to aj o našom postoji, každej z nás… Vždy máte šancu konzultovať svoju situáciu s iným lekárom..
Súhlasím s autorkou článku.
Cisársky rez naozaj môže zachrániť život matky a/alebo dieťaťa. A v takýchto prípadoch sa samozrejme neodmieta. Lenže zneužívanie medicínskych postupov nám komplikuje život oveľa viac než si myslíme. Ženy by mali viac dbať o svoje telo aj dušu a nemylslím tým kaderníčku, kozmetičku a podobne.. ale naučiť sa počúvať svoj inštinkt a viac si veriť. Dvakrát som rodila prirodzene a ešte dvakrát plánujem. Pri prvom som zistila čo je to za bolesť a bola som nútená zvládnuť to sama. Napriek tomu pri druhom som mala dve špeciálne želania – aby manžel mohol byť stále pri mne a aby mi v žiadnom prípade nepodávali nič proti bolesti, aj keby som ja sama žiadala.. A oplatilo sa.. Pôrod bol krásny, zotavenie ešte krajšie a extrémne rýchle, dojčenie a šestonedelie bezproblémové.. A hlavne ten pocit, že som dopriala svojim deťom, aby boli v brušku presne toľko, koľko chceli.. Netvrdím, že som lepšia, ako ženy, ktoré rodili cisáraskym rezom, ale priviesť dieťa na svet prirodzenou cestou má svoj zmysel. V mojom okolí je viac žien, ktoré sa nechali prehovoriť lekárom alebo cisársky rez si priam vyžiadali z rôznych dôvodov.. Mladé, zdravé, s minimálnym rizikom, ale ovplyvnené maximálnym strachom či neinformovanosťou.. To, aký má vplyv na život človeka spôsob jeho príchodu na svet sa ukáže až časom.. Takisto ako všetko ostatné, čo chceme svojim deťom (či sebe?) uľahčiť a ani si neuvedomujeme, ako tým všetko skomplikujeme..
Cisársky rez môže zachrániť jeden alebo aj viac životov. Ale takisto môže spôsobiť problémy, za ktoré sa draho platí. Lebo príroda stále chce nastoliť rovnováhu. Preto sa neoplatí ísť proti nej bezhlavo…
Tiež mi nie je jasné, kam smeruje tento článok.
To autorka robí osvetu medzi ženami, aby odmietali cisársky rez, aj keď je indikovaný z dôvodu tiesne plodu, ktorá je skutočná? Ako môže rodička posúdiť, či sa lekár náhodou nemýli a dieťa teda nie je v ohrození? Osobne by som na to nemala odvahu.
Možno niektoré sekcie sú zbytočné lebo sa po nich narodí zdravé dieťa a interpretuje sa to tak, že ono je zdravé preto že ho zachránila sekcia, hoci v skutočnosti mu nič nebolo, ale kto už to spätne zistí? Ako vlastne môžu ženy zabrániť tomu , aby im bola urobená takáto zbytočná sekcia?
Ak autorka vie ako na to, nech napíše.
U mňa to bolo tak isto ako u Alexandry (až na to, že som “rodila” 2 dni). Ani som nevedela ako a už bol čípok dnu. Skoro sme o syna prišli, doteraz je chorľavejší. Druhý sa narodil prirodzenou cestou (hádam preto, že primár mal dovolenku) a jediná choroba boli kiahne. Neviem si tento pôrod vynachváliť po fyzickej aj PSYCHICKEJ stránke.
Ale nemám nič proti SC, ak je indikovaná zo zdravotného hľadiska, len si myslím, že u mňa to mohlo byť riešené inak.
Prajem všetkým mamičkám len radosť z ich zlatíčok 🙂
No neviem ani ja ake su nasledky cisarskeho, lebo mam tri deti a vsetky prisli na svet cisarskym, do konca treti o tri tyzdne skor a je to najlepsie dieta , kludne usmievave , vyrovnane, zdrave, nebol nikdy chory a ani nadchu nepozname a nemam ziadne problemy s detmi a ani v skole a ani v spravani. Tiez by som rada vedela ako Julia, ze z coho tak usudzujete?
Pekne napísané. Ja mám tiež dcéru sekciou narodenú,má 10rokov,nebýva chorá ani odmala nebývala,je múdra šikovná samostatná,samé jednotky,logické myslenie,výborná pamäť,ľúbime ju najviac na svete. Ja len nechápem,že čo to je teraz za trend,aby sa len odsudzovalo posudzovalo odhováralo
no, mne prvy porod nasilu vyvolali skor, lebo doktor tak rozhodol, a syn ma problemy, ano psychicke, od narodenia bol nepokojny, a stale je, citala som, ze to nervova sustava nestihla dozriet, a potom sa dieta nevie prisposobit, ked pride na svet, kde je zrazu vela novych podnetov, … a syn fakt posobi dojmom, akoby na kazdy jeden podnet musel reagovat, vsetko ho vyrusuje, nevie sa sustredit, teraz je uz v skole a je to tazke…..
pred druhym porodom som sa branila akymkolvek zasahom, a mam doma aj normalne dieta, samozrejme mi bolo opat navrhnute, ze sa ma dieta narodit teraz, aby to bolo v sluzbe daneho lekara, nastastie teraz aspon mali tu slusnost, ze sa ma opytali ci to chcem, prvy raz sa ma nik neopytal a len ma “vysetril” a pritom mi vtlacil do krkcu prostin a potom len tak povedal – do tretej to stihneme, a kym som pochopila, co, tak som rodila, dodnes mam z toho zly pocit….
no zase jeden clanok, tak ale toto je uz terno. osobne by ma skor zaujimalo preco sa na slovensku neda rodit prirodzene ako to tu dotycna ospevuje, pretoze toto co sa deje u nas snad nie je nikde inde mozne. nech da statistiku zbytocnych nastrihov a porodnych poloh s nohami hore.
Aj ja by som rada vedela o tych problemoch, ktore moze mat dieta v dospelosti. Bohuzial aj ja som musela mat cisarsky v 39tyzdni pretoze moja dcera bola v nevhodnej pozicii zadockom dole. Booted dakujem za odpoved.
No ja teda neviem, ja som sa narodila sekciou, lebo moja mama (kvôli telesnému postihu) inak rodit nemohla. A aké by som to mala mat problemy so spravanim? Mohla by ste prosim doplnit pricinnu suvislost? Nie som fanda sekcii, sama som rodila prirodzene a som za to vdacna. A su mi jasne vsetky rizika a komplikacie cisara. Ale ako ta sekcia ma ovplyvnovat spravanie sa cloveka? Ak su na to nejake dokazy, mozete ich prosim presne citovat, z coho tak usudzujete? Dakujem.