4. september – Rozália (meniny a význam mena)

0

Meno Rozália nájdeme v slovenskom kalendári 4. septembra.

Podľa rozšíreného kalendára oslavujú meniny aj Róza, Rozálio, Rozalín, Rozeta, Rozita, Rusalka, Kandid, Kandida, Mojžiš, Rusalka.

Význam mena Rozália

Ženské meno Rozália je talianskeho pôvodu, odvodené od mena Rosalia. „Rosaria“ v latinčine znamená ružová, „rosalia“ zase znamená sviatok ruží.

Rozália, meniny a význam mena
Shutterstock

Význam mena však môže byť aj rosa – ruža a lilium – ľalia (lat.).

Rozália má meniny 4. septembra

Nositeľky tohto mena oslovujeme aj Róza, Rózka, Rozárka.

Vo svete nájdeme tieto obdoby mena Rozália: Rosalia alebo Lia (tal.), Rosalie (franc.), Rozalija (rusky), Zala (slovinsky).

Obdobné mená sú Rose, Rosalie, Rosie.

Od mena Rozália sú odvodené viaceré domácke podoby mien, ktoré sa neskôr ustálili ako nové mená. U nás je to Ružena, ktorá oslavuje meniny 30. augusta, v srbochorvátčtine nájdeme obdobu Ružica, po taliansky je to Rosetta, nemecky Rosina, španielsky Rozita.

Svätá Rozália

Patrónka Palerma a Sicílie má takisto sviatok 4. septembra. Žila v 12. storočí ako pustovníčka v jaskyni na hore Pellegrino. Keď v 17. storočí vypukol v Palerme mor, mala sa zjaviť chorej žene a neskôr poľovníkovi, ktorému naznačila, kde sa nachádzajú jej pozostatky. Keď ich našiel a trikrát s nimi prešli mestom, mor prestal. Potom bola Rosalia uctievaná ako patrónka Palerma a v jaskyni bola postavená svätyňa, kde boli objavené jej pozostatky. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár