12 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko má takmer 3 mesiace.
Ako sa vyvíja trojmesačné dieťatko a čo u vníma?
V polohe na brušku udrží hlavičku zdvihnutú asi minútu. Práve poloha na brušku napomáha tomu, aby si bábätko precvičovalo vzpriamené držanie hlavičky a posilňovaniu rúk. Aj pre plazenie a lozenie bude táto poloha východzia.
Niektoré bábätká sa už pokúšajú prevrátiť z chrbátika na bruško.Pretočenie na bruško je prvý vedomý a aktívny pohyb do priestoru a objavuje sa väčšinou až po treťom mesiaci života.
Dieťa už čiastočne vie udržať hračku v ruke a chvíľku s ňou mávať. Najlepšou hračkou je váš prst, ktorý sa pokúša bábätko uchopiť.
V tomto období dieťatko intenzívne vníma veci okolo seba. Pozoruje svoje ručičky. Spoznáva svoje pršteky a hýbe s nimi. Postupne sa oboznamuje so svojím telom. Dotýka sa jednou rukou druhej, zopne si ruky, čo je znakom koordinácie očí a rúk. V jeho pohľade vidíme čulosť v dôsledku rozvíjania sa očných svalov.
Bábätko dokáže nájsť zdroj zvuku a otáča za zvukom aj hlavu. Na zvuky reaguje pohybom alebo naopak, upokojením. Prihovárajte sa bábätku z oboch strán, aby rovnomerne zapájalo obe strany tela.
Čo ďalšie môžete robiť pre podporu symetrie? Prečítajte si užitočné tipy pedagogičky vývinového pohybu: Prvé tri mesiace, pohyb a poloha
Nerobí rozdiel medzi známymi a cudzími, láskavo sa usmieva na každého.
Prestane plakať, keď uvidí mamu.
Inšpirujte sa aj v našej sekcií o hre a hračkách.
Ako komunikuje trojmesačné bábätko
V tomto období sa začínajú objavovať prvé "rečové" reakcie. Keď sa s dieťatkom rozprávame, odpovedá nám "brumkaním".
Komunikačné schopnosti sa prehlbujú, keď na dieťa hovoríme a usmievame sa na neho. Úsmev bábätka, ktorý sa v tomto období čoraz častejšie objavuje, dáva našej komunikácii nový rozmer.
Dieťatko vydáva zvuky ako „gg, hh, gh.“. Tým sa dostávame k téme vývinových štádií reči.
Môžeme povedať, že pri mrnčaní začína ovládať prvé tóny a pocity v hlase. Hlasom prejavuje spokojnosť a nespokojnosť. Tzv. zrkadlenie, opakovanie toho, ako sa bábätko tvári, pohybuje, toho, aké zvuky vydáva, mu výrazne pomáha, aby začalo oddeľovať seba od okolia: Umenie porozumieť bábätku.
Koľko potrebuje dieťatko spať
V tomto čase môžete zaznamenať zmeny v spánkovom režime vášho dieťaťa. U bábätiek sa v tomto období postupne predlžuje čas nočného spánku, a takto bude zrejme i v prípade bdenia cez deň.
Keď je dieťatko hore, je dobré sa sním hrať, dotýkať sa ho, rozprávať mu a využívať najmä kontakt očí.
Inšpirujte sa aj tu - Prvé tri mesiace.
Podporujte hru svojho dieťatka
Hra v tomto období nie je len zábavka, je to skôr "práca," vďaka ktorej si dieťa osvojuje rôzne vedomosti a zručnosti. Prostredníctvom hry tiež stimulujeme zmysly bábätka a rozvíjame jeho motoriku, jemnú aj hrubú.
Dávajte dieťaťu čo najviac príležitostí k tomu, aby poznávalo svet okolo seba, postupne sa zoznamovalo so svojím telom, učilo sa. Viacej sa dočítate v jej článku - Úloha hry a hračiek vo vývoji dieťaťa.
Prečítajte si niečo zaujímavé
Ako sa bábätká hrajú
Menštuácia po pôrode
Oznámkujte Vašu pôrodnicu
Vaše fórum
Rozprávajte sa v diskusnom fóre s inými maminami, ak na to máte chuť »»»
Ak sa potrebujete poradiť s odborníkmi, navštívte naše poradne.