Na kurzoch pre budúcich rodičov roky počúvame otázky, prečo je u nás taký vysoký počet cisárskych rezov. Vnímame skupinu rodičov, ktorí si bedlivo uvedomujú všetky riziká, ktoré sa s cisárskym rezom spájajú.
No občas sa objaví žena, ktorá z rôznych dôvodov chce priviesť dieťa na svet votívnym cisárskym rezom. Spomínam si na jednu, ktorá už na prvom stretnutí povedala, že ona sa „od narodenia bojím pôrodu a inak ako cisárskym rodiť nebudem“.
Chcem cisársky rez
Určitú rolu v % cisárskych rezov má tlak rodičiek. Tento názor vyjadril Doc. Záhumenský, ktorý ďalej zdôraznil, že by bolo dobre, aby sa ženy dozvedeli, že rodiť sekciou vôbec nie je ideálne.
Aké sú príčiny nárastu cisárskych rezov, prečo je Slovensko spoločne s Českom a Maďarskom zaradené medzi krajiny s vysokým nárastom počtu cisárskych rezov?
Dôvody sú samozrejme i medicínske, najmä nárast veku rodičiek, ich celkový zdravotný stav či životný štýl. No na miere sekcii sa podpisuje i spôsob, akým bolo dieťa počaté: vyššie percento SC sa spája s umelým oplodnením.
Doc. Záhumenský však upozorňuje i na „paramedicínske“ dôvody, a to už spomenutý tlak rodičiek na votívne cisárske rezy, ako aj prístup zdravotníckych pracovníkov.
Pre niektorých z nich je to „rýchly výkon vo vhodnom čase“ – keďže sa dá naplánovať a zároveň výkon, za ktorý dostanú aj nejaké peniaze od poisťovne (na rozdiel od prirodzeného pôrodu – poisťovňa nehradí pôrod, ale ukončenú hospitalizáciu po 4 dňoch, teda to, že žena vlastne po pôrode ostáva hospitalizovaná).
Okrem rizík pre matku sú tu i riziká s ohľadom na dieťa
Deti rodené plánovaným cisárskym rezom majú o 41% vyššie riziko úmrtia do veku 21 rokov. Krajiny s vysokým podielom cisárskych rezov majú aj vyššiu detskú úmrtnosť.
Deti rodené primárnym cisárskym rezom majú o 23-66% vyšší výskyt akútnej lymfatickej leukémie.
Pôrod cisárskym o 79% zvyšuje riziko asthmy bronchiale.
Pôrod cisárskym rezom dvojnásobne zvyšuje riziko potravinovej alergie.
Doc. Záhumenský upozorňuje ženy i na ich vlastné riziko spojené s cisárskym rezom, ktoré jednak vníma v kontexte rany na maternici, ktorá môže komplikovať až znemožniť ďalšie tehotenstvo.
Vníma ho však i v rovine dlhodobého užívania analgetík, až závislosti na nich, problémov s nepravidelnosťou cyklu či sexuálnych problémov.
Ako znižovať percento cisárskych rezov?
Toto vôbec nie je jednoduchá otázka, resp. nie je jednoduché na ňu hľadať odpovede. Doc. Záhumenský hovorí, že je to otázka analyzovania vlastných výsledkov na pracovisku a následne prijatých opatreniach.
Iste, sú pôrodnice, kde z rôznych dôvodov rodí viac žien s rôznymi komplikáciami v tehotenstve, takže % sekcii na týchto pracoviskách je prirodzene vyššie.
Najdôležitejšia je však zmena filozofie pracoviska, cieľom práce by mal byť bezpečný prirodzený pôrod.
K ďalším opatreniam patrí podľa doc. Záhumenského revízia indikácii primárnych cisárskych rezov, odmietnutie zbytočných nepôrodníckych indikácii, trpezlivosť a informovaný súhlas s prirodzeným pôrodom po cisárskom reze.
Prečítajte si tiež: Vaginálne po cisárskom.
Ja odporúčam doc. Záhumenskému nech si na vlastnej koži v pozícií ženy vyskúša taký dobrý 32 hodinový pôrod. Uvidíme, čo potom nezmení názor na cisársky rez….