Ako premeniť cisársky rez na pozitívny zážitok

M. Kopčíková/H. Celušáková 0

Každá tehotná žena, aj keď nemá plánovanú sekciu, by mala myslieť na to, že sa pôrod môže udiať aj úplne inak, ako chcela. Napriek tomu, že tehotenstvo prebieha v poriadku a pôrodná činnosť sa dobre rozbieha, dieťatko nakoniec príde na svet cisárskym rezom.

shutterstock

Myslíme si, že je dobré pripraviť sa aj na takúto eventualitu, aby potom zžívanie sa s bábätkom, ako aj rozbiehanie laktácie bolo čo najmenej problémové.

Ktoré dva dôležité faktory prispievajú k celkovému dobrému „pocitu“ zo zvládnutej sekcie?

  • mať dieťa blízko pri sebe, môcť sa oň starať a dojčiť
  • a zároveň možnosť čím skôr sa po cisárskom reze starať i sama o seba.

8 tipov, ktoré vám pomôžu dobre zvládnuť prvé dni po sekcii

Prečítajte si aj:

Bojím sa pôrodu, chcem cisársky rez.

1. Blízka osoba na šestonedelí

Pri takejto „teoretickej príprave“ môžete rozmýšľať napr. o tom, kto z blízkych vám môže byť k dispozícii počas pobytu na šestonedelí. Kto akoby zastúpi sestričku a bude tam s vami len pre vás (mama, svokra, sestra, manžel)?

Tento „niekto“

  • môže podať dieťatko kedykoľvek,
  • môže pomôcť zaujať správnu polohu pri dojčení,
  • môže výrazne pomôcť psychicky podporiť čerstvú maminku tak, aby všetko zvládla lepšie.

2. Druh anestézie

Ak ku sekcii dôjde a pokiaľ je možnosť sa ešte rozhodnúť o spôsobe jej prevedenia, buďte počas operácie radšej bdelá (spinálna anestézia). To, že môžete hneď vidieť svoje dieťa, mať ho pri sebe na operačnej sále i potom, keď sa budete po operácií zotavovať, vám môže napomôcť k rýchlejšej rekonvalescencii.

3. Blízka osoba počas cisárskeho rezu

Pokiaľ sa to čo len trocha dá, majte počas operácie i po nej pri sebe partnera, dulu alebo inú blízku osobu. Pomôžu vám zvládnuť túto náročnú situáciu, podporia vás a budú vám oporou.

4. Bonding po cisárskom reze

Snažte sa o čo najskoršie prvé priloženie dieťaťa. Ak budete rodiť v lokálnej anestézii, môžu vám dieťatko priložiť ešte na pôrodnej sále. Ak budete rodiť v celkovej anestézií, môže vám byť novorodeniatko priložené hneď, ako sa prebudíte k plnému vedomiu z narkózy.

Ženy majú pred sekciou rôzne predstavy. Ako môžete dojčiť hneď po sekcii?

5. Pomoc pri dojčení

Žiadajte v nemocnici o pomoc pri dojčení. Nebojte sa! Ak aj nebudete mať pri sebe niekoho na pomoc, je dôležité, aby vám dieťatko nosili na dojčenie často. Musíte len dať najavo svoju vôľu.

6. Pýtajte si pomoc

Požiadajte personál, aby vám bol nápomocný pri prikladaní dieťaťa.

7. Vankúš môže byť nápomocný

Na brucho si vždy klaďte vankúš, aby bola operačná rana chránená. Majte k dispozícií minimálne dva vankúše. Prípadne si z domu nechajte doniesť špeciálny vankúš na dojčenie.

8. Špeciálne polohy na dojčenie po cisárskom reze

Naučte sa špeciálne polohy pri dojčení po CR. Osvojte si tiež techniku ručného odstriekavania materského mliečka. Môže sa vám zísť v prvých dňoch na odstriekavanie mledziva, keby bolo treba dieťatko kŕmiť alternatívnym spôsobom.

Všetky zásady k rozbiehaniu laktácie platia ako pri prirodzenom pôrode:

  • Dieťa treba prikladať často a neobmedzovať ho v dĺžke dojčenia.
  • Dôležité je predísť kŕmeniu z fľaše alebo dokrmovaniu UM.
  • Čím dlhšie odlúčenie matky od dieťaťa, tým viac je dojčenie ohrozené, pretože dieťa môže byť medzičasom dokŕmené fľašou.

Toto vám v prípade sekcie pomôže pri dojčení. Špeciálne polohy na dojčenie.

Prvé dni po cisárskom reze iste nie sú ľahké. Mamičky potrebujú veľa osobnej sily, niekedy potrebujú do istej miery prekonať svoje hranice a k tomu bezpochyby potrebujú pomoc a podporu. V prvých chvíľach najmä od personálu nemocnice a od svojich najbližších.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár