Lenka pracovala niekoľko rokov vo firme, kde mala dobrý príjem. Plánovala tehotenstvo. Materské by jej vyšlo v maximálnej výške. Lenže koncom roka rozviazala pracovný pomer. Tehotná nebola.
Od januára začala poberať dávku v nezamestnanosti. Krátko na to otehotnela. Za akých podmienok jej môže vzniknúť nárok na materské?
Podmienky na vznik materského
Nárok na materské môže vzniknúť v prvom rade za predpokladu, že poistenkyni trvá nemocenské poistenie, resp. jej trvá ochranná lehota.
Ukončením pracovného pomeru Lenke nemocenské poistenie zaniklo. Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade poistenkyne, ktorá je tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, ochranná lehota trvá osem mesiacov. Ochranná lehota sa prípade Lenky nedá aplikovať, nakoľko v čase rozviazania pracovnej zmluvy nebola tehotná.
Mohlo by vás zaujímať: Materské (celý článok) »»»
Aby vznikol Lenke nárok na materské, bez nového nemocenského poistenia to nepôjde.
Možnosti vzniku nového nemocenského poistenia sú v zásade dve – nový pracovný pomer alebo dobrovoľné nemocenské poistenie. Založiť si živnosť za účelom získania materského je v podstate zbytočné, nakoľko v prvom roku podnikania SZČO neplatí poistné do Sociálnej poisťovne, iba odvody do Zdravotnej poisťovne.
Ak by Lenke vzniklo nové nemocenské poistenie, zároveň splní aj druhú podmienku vzniku nároku na materské, a to podmienku trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, nakoľko do obdobia 270 dní je možné započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom.
Ak by sa Lenka znova zamestnala alebo by sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie, do 270 dní by sa jej zarátalo aj povinné nemocenské poistenie z ukončeného pracovného pomeru a nárok na materské by jej mohol vzniknúť.
Ako by sa vypočítalo materské, ak by podala prihlášku na dobrovoľné poistenie
Pri výpočte materského by sa neprihliadalo na jej príjem dosiahnutý v predošlom zamestnaní. O výške materskej by rozhodlo, koľko trvalo jej dobrovoľné nemocenské poistenie.
Ak by jej dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo ku dňu uplatnenia si nároku na materské nepretržite aspoň 26 týždňov, výška materského by sa jej určila z vymeriavacích základov dosiahnutých z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak by však dobrovoľné poistenie trvalo nepretržite menej, výška materského by sa určila len z minimálneho vymeriavacieho základu.
Podmienka 26 týždňov nepretržitého poistenia je zámerne nastavená tak, aby nebolo možné kalkulovať so zvyšovaním materského. Ak tehotná nezíska 26 týždňov nepretržitého poistenia, bude mať iba minimálne materské.
V takom prípade je treba zvážiť, či sa prihlasovať na nemocenské poistenie a platiť poistné alebo ostať bez materského a požiadať si o rodičovský príspevok, na ktorý vznikne žene nárok, či už zamestnaná bola alebo nebola.
Prečítajte si viac: Ako sa vypočíta výška materského zamestnankyni (celý článok) »»»
Ako by sa vypočítalo materské, keby sa znova zamestnala
Pri výpočte materského by sa bralo do úvahy, koľko dní trval nový pracovný pomer ku dňu uplatnenia si nároku na materské. V zásade platí, že ak by získala u nového zamestnávateľa viac ako 90 dní nemocenského poistenia, materské sa vypočíta z príjmu, ktorý dosiahne u neho.
Ak by však mala na konte menej ako 90 dní nového nemocenského poistenia, v takom prípade by sa prihliadalo na jej príjem dosiahnutý v predošlom zamestnaní a materské by sa vypočítalo zo mzdy u bývalého zamestnávateľa.
Prečítajte si aj: Tehotná v skúšobnej dobe – oznámiť tehotenstvo alebo nie?
Dobrý deň, bola som zamestnaná od novembra 2021 do konca apríla 2022 u 2 zamestnávateľov, pričom z oboch zamestnaní som platila nemocenské. Od mája 2022 pracujem v Čechách, tu som aj otehotnela a som tu do konca februára 2022. Potom sa vraciam domov, na úrad práce ako nezamestnaná s tým, že termín pôrodu mám 16.juna a nástup na materskú 2.maja. za posledné 2 roky mám na SVK zaplatených 167 dní u oboch zamestnávateľov, ale v rovnakom období. Je možné pri rátať tieto dni spolu do počtu 270 dní? Ak nie, rozmýšľala som nad tým, že si začnem platiť dobrovoľné poistenie na tie zvyšné dni (cca 3 mesiace). Viete mi poradiť aké mám možnosti? Ďakujem za odpoveď, Barbora.
Dobrý deň chcem sa spýtať či mám nárok na materskú dovolenku keď som pracovala 2roky ale tento rok som bola na úrade práce to sa mi bude rátať posledné dva roky alebo minulý a tento rok pracovný pomer som skončila 31.12.2019 a od 1.1.2020 som na úrade práce a materská mi začne teraz 13.11.2020
Dobry den
Chcem sa opytat mam dceru ktora bude mat 10 mesiacov a v septembri sa jej narodi surodenec bude mat 1rok a 8 mesiacov dostanem materske z predosleho zamestnania ked prve dieta nedovrsilo 3 roky ked pracovny pomer skoncil 31.7.2018 dakujem za odpoved
Dobrý deň,
mám k tejto téme otázku. Nepretržite som bola zamestnaná cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa až do 31.1.2018. Od 1.2. do 5.3.2018 som bola zamestnaná u iného zamestnávateľa. V čase rozviazania druhého pracovného pomeru som už pravdepodobne bola tehotná, ale som o tom ešte nevedela. Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota? Ochranná lehota sa počíta 8 mesiacov do vzniku nároku na materské (6 týždňov pred pôrodom) alebo do dňa pôrodu (ktorý je neskôr)? Ak som teraz nezamestnaná a vzťahovala by sa na mňa ochranná lehota, musím si dobrovoľne platiť poistné aby mi vznikol nárok na materské? Bude sa mi potom materské počítať z príjmu za minulý rok (2017) alebo z dobrovoľného poistenia?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,
Kika