ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
pondelok 20.11.2017 | meniny má Félix  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Môžem podnikať, keď som na materskej?

 Kristína Kováčiková   01.01.2017   0

Počas materskej dovolenky sa spravidla obmedzia príjmy matky najprv na materské, neskôr na rodičovský príspevok.

Častá otázka žien preto smeruje k otázke: môžem mať príjem na materskej? Môžem podnikať? Neprídem o materské, či rodičovský príspevok?

Ingimage

 

Na materskej môžete podnikať

V prípade matky-podnikateľky na materskej žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia. Živnosť netreba ani prerušiť, ani pozastaviť.

SZČO môže aj naďalej vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená a nepríde o materské.

To isté platí aj v prípade, keď SZČO poberá rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa, resp. do 6 rokov dieťaťa v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Ak ste na materskej, či rodičovskej dovolenke, kedykoľvek začnete s podnikaním, aj ďalej môžete poberať materské, resp. rodičovský príspevok.

Odvody SZČO na materskej

Mama podnikateľka je oslobodená od povinnosti platiť odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie počas doby, kedy poberá materské.

"V období, počas ktorého sa povinne nemocensky poistenej SZČO poskytuje materské, jej nevzniká povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie. Takisto povinne dôchodkovo poistenej SZČO nevzniká povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie.

V období, v ktorom sa povinne dôchodkovo poistenej SZČO poskytuje materské, platí za ňu poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity štát, a to do posledného dňa poskytovania materského."

To, čo platí pri materskom, neplatí pri rodičovskom príspevku. Keď SZČO skončí nárok na materské a požiada si o rodičovský príspevok, už nie je oslobodená od povinnosti platiť poistné na povinné poistenia. 

Odvody do zdravotnej poisťovne

Mama podnikateľka, ktorá poberá materské, sa považuje za poistenca štátu na účely zdravotného poistenia. Odvody do zdravotnej poisťovne platí za ňu štát.

Ak SZČO poberá rodičovský príspevok, štát za ňu bude platiť poistné na zdravotné poistenie iba vtedy, ak nebude mať zároveň príjem ako zamestnanec alebo SZČO vyšší ako 15-násobok životného minima.

Môžem dať dieťa do jaslí, do škôlky?

Ani tu neplatia pre mamu, ktorá podniká, obmedzenia. Ak chce dať dieťa do jaslí alebo do škôlky, môže si vybrať, či si požiada o rodičovský príspevok vo výške 212,30 eur alebo o príspevok na starostlivosť o dieťa.

Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť v tomto zariadení, najviac však vo výške 280 eur mesačne. Poberať oba príspevky však možné nie je.

Ak má mama podnikateľka prerušenú živnosť, môže poberať iba rodičovský príspevok, nakoľko nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa má iba ten rodič-SZČO, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť, z ktorej je povinne dôchodkovo poistený.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised