Daňový bonus – časté otázky rodičov

Kristína Kováčiková 4

Daňový bonus je forma daňového zvýhodnenia, ktorú si môže uplatniť daňovník na každé nezaopatrené dieťa, žijúce s ním v domácnosti.

O túto sumu sa daňovníkovi znižuje daň (nie základ dane), čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat.

»»»»»»» Chcete lepší prehľad súm a rôznych životných situácií? Prečítajte si viac v článku Koľko je daňový bonus na dieťa.

Daňový bonus životné situácie

Danovy bonus, co je, kto ma narok

Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník? Patrí mi daňový bonus, ak dieťa pracuje?

Plus ďalšie otázky, ktoré najčastejšie zaujímajú rodičov v súvislosti s daňovým bonusom.

Daňový bonus – manželia, nezosobášení

S priateľkou máme syna. Mám nárok na daňový bonus, hoci nie sme zobratí?

Zákon nerozlišuje, či rodičia dieťaťa sú alebo nie sú manželia, takže nárok na daňový bonus má aj nezosobášený pár, ktorý má spolu deti.

Prečítajte si aj: Daňový bonus, aká je výška, kto má nárok?

 

Manželka má z prvého manželstva syna, spolu máme dcéru. Môžem si uplatniť daňový bonus na obidve deti?

Daňovník môže bonus dostať aj na dieťa manžela či manželky z predchádzajúceho manželstva, teda na dieťa, ktoré nie je jeho vlastným dieťaťom.

Žijem s priateľkou, ktorá má dve deti z prvého manželstva, spolu máme jedno dieťa, nie sme zobratí. Priateľka nemá príjem. Mám nárok na daňový bonus aj na jej deti z prvého manželstva, ktoré s nami žijú v spoločnej domácnosti?

Na dieťa druha alebo družky daňovníkovi nevzniká nárok na daňový bonus.

Daňovník – druh si môže uplatniť daňový bonus iba na ich spoločné dieťa, na deti z prvého manželstva jeho družky mu nárok nevzniká, nakoľko sa nejedná o deti druhého z manželov.

Prečítajte si aj: 10 otázok na tému: daňový bonus

 

Daňový bonus a práca

Moja dcéra sa deň po maturite zamestnala. Mám nárok na daňový bonus?

Podľa zákona o prídavku na dieťa sa za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie považuje aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole. T.j. bez obmedzenia.

To znamená, že rodič má nárok na daňový bonus aj počas posledných prázdnin po skončení strednej školy (do 31.8.) bez ohľadu na to, či sa toto dieťa zamestná alebo eviduje na úrad práce.

Budem mať nárok na daňový bonus, ak sa dcéra na VŠ (denná forma) zamestná (hlavný pracovný pomer)?

Áno. Ak dieťa, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti počas sústavnej prípravy na povolanie štúdiom poberá príjem, či už ako zamestnanec alebo SZČO, poberanie príjmu nezaopatreným dieťaťom nemá vplyv na daňový bonus.

Môj syn nespravil maturitu, v septembri ho čaká opravný termín. Ak uspeje, môžem si uplatniť daňový bonus za mesiac september? Ak neuspeje a bude opakovať ročník, môžem si uplatniť daňový bonus?

Sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie je aj obdobie po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené.

Školský rok končí vždy 31. augusta. Ak má dieťa opravný termín až v septembri, daňovník má nárok na daňový bonus najdlhšie za mesiac august. Za september by už nárok na daňový bonus nevznikol.

Opakovanie ročníka sa však považuje za sústavnú prípravu na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa, v takomto prípade by daňovník mal nárok na daňový bonus do ukončenia štúdia vykonaním maturitnej skúšky najdlhšie do konca školského roka (31. august). Za týmto účelom musí predložiť doklad o návšteve školy.

Môj syn bude študovať VŠ externe. Mám nárok na daňový bonus?

Nie. Nárok na daňový bonus nevznikne, nakoľko za nezaopatrené sa považuje dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, pričom sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa je štúdium

a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,

 b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

Mám nárok na daňový bonus, aj keď dieťa prerušilo štúdium na VŠ?

Počas obdobia prerušenia nie, avšak ak by dieťa v štúdiu pokračovalo neskôr, tak áno.

Rodič má nárok na daňový bonus do skončenia prvého stupňa vysokej školy (dennou formou). Ak bude pokračovať na druhom stupni, do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku (čo nastane neskôr).

Dcéra študuje na VŠ (bakalárske štúdium). Jeden ročník si chce rozložiť na dva roky, celkovo tak bude študovať štyri roky. Budem mať nárok na daňový bonus?

Nie. Ak má bakalársky štúdijný program trvať tri roky, za štvrtý rok už nebude patriť daňový bonus.

»»»»»» Prečítajte si aj: Aké povinnosti majú absolventi po ukončení štúdia?

Základné informácie nájdete v článku: Daňový bonus.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň. S bývalou priateľkou sme žili skoro 12 rokov. Máme spoločného syna. Ona je dobrovoľne nezamestnaná (samo platca)a ja som riadne zamestnaný. Nemáme súdom určenú starostlivosť o dieťa, a tak je syn striedavo u matky a u mňa. Mám nárok na uplatnenie si bonusu na dieťa?

  2. Dobry den.

    Z prveho manzelstva mam dve deti, 1.12.2018 som sa vydala druhy krat, chcela by som vediet ci moj manzel moze ziadat o danovy bonus na moje deti .

    Dakujem

  3. Dobrý deň,

    Prosím Vás,

    S priateľkou máme syna, nie sme zobratí, a môj trvalý pobyt nezhoduje s trvalým pobytom môjho syna. Mám nárok na daňový bonus?

    Ďakujem pekne.

  4. Dobry den,

    Prosim vas,

    Mam narok na danovy bonus na dieta ked zijeme v zahranici ale mame trvaly pobyt na Slovensku ,slovesnky rodny list aj pas.Danove priznanie si podavam na Slovensku kazdy rok.

    Dakujem za odpoved

    Zuzana

Pridaj komentár