Dávky pre rodiča žijúceho v EÚ

Kristína Kováčiková 19

Každý štát má svoju sociálnu politiku, a s tým súvisiaci systém sociálnych dávok. V podmienkach slovenského právneho poriadku sa spájajú s narodením dieťaťa a starostlivosťou oň viaceré peňažné dávky, napríklad

Pracujem v EÚ

Ak pracujete v inom členskom štáte EÚ, mali by ste požívať rovnakú právnu ochranu ako jej občania, a táto rovnosť sa týka aj sociálnych dávok. Zároveň platí, že osoby, ktoré sa pohybujú v rámci spoločenstva, majú podliehať systému sociálneho zabezpečenia iba jedného členského štátu.

Ktorý štát má byť zodpovedný za výplatu vašich rodičovských dávok, pokiaľ v jednom máte trvalý pobyt a v druhom pracujete? Toto určujú tzv. koordinačné nariadenia, ktoré nadobudli účinnosť 01.05.2010, a to Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004.

Trvalý pobyt na Slovensku a dávky

Pri posudzovaní nároku na dávku je najdôležitejšie miesto, kde osoba pracuje. Miesto, kde osoba vykonáva činnosť ako zamestnanec alebo SZČO – právnym predpisom tohto členského štátu bude osoba podliehať v prvom rade.

V špecifických prípadoch, najmä pokiaľ ide o osobitné dávky späté s ekonomickým a sociálnym kontextom danej osoby, sa môže zohľadniť bydlisko osoby, bydliskom sa však v kontexte koordinačných nariadení myslí “miesto, kde osoba zvyčajne býva,” nie trvalý pobyt.

Trvalý pobyt nie je prvoradým kritériom pre posúdenie nároku na dávku. Ten má iba akýsi evidenčný charakter. Pri posúdení otázky, kde má osoba bydlisko, sa zohľadňuje dĺžka a trvalosť prítomnosti na území dotknutých členských štátov, situácia dotknutej osoby, vrátane jej rodinného stavu a rodinných väzieb, bytová situácia a pod.

Posudzuje sa celá rodina

V prípade podania žiadosti o poskytnutie rodinných dávok sa zohľadňuje nielen žiadateľ, ale celá rodina.

Žiadosť sa preskúma na základe podrobných informácií poskytnutých žiadateľom, pričom sa zohľadnia všetky skutočnosti a právne okolnosti, ktoré charakterizujú situáciu rodiny žiadateľa. Informačné minimum predstavujú tieto skutočnosti: zamestnanie a bydlisko matky, zamestnanie a bydlisko otca a štát, v ktorom žijú deti.

Ak inštitúcia dospeje k záveru, že jej právne predpisy sú uplatniteľné na základe prednostného práva, poskytne rodinné dávky. Inak by mala postúpiť žiadosť inštitúcii toho členského štátu, ktoré právne predpisy sú prednostné a informovať o tom žiadateľa. V prípade potreby poskytne žiadateľovi rozdielový doplatok.

Ako vyplýva z uvedeného, nárok na rodičovský príspevok alebo prídavok na dieťa len z titulu trvalého pobytu na Slovensku nevznikne. Ak vykonávate zárobkovú činnosť v zahraničí a v tomto štáte žijú aj Vaše deti, musíte sa informovať o dávkovom systéme a podmienkach nároku na sociálne dávky v štáte Vašej zárobkovej činnosti.

Ak pracujete v zahraničí, ale Vaše deti žijú v krajine, v ktorej vykonáva zárobkovú činnosť druhý rodič, môže Vám teoreticky vzniknúť nárok na tzv. vyrovnávaciu dávku.

Príspevok pri narodení: nová podmienka bydliska

Na pojem “bydlisko” reflektuje aj nový zákon o príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý okrem narodenia dieťaťa a trvalého pobytu oprávnenej osoby na Slovensku podmieňuje nárok na príspevok pri narodení dieťaťa aj bydliskom oprávnenej osoby na Slovensku.

Bydlisko na účely príspevku je miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivost, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.

Materské a práca v EÚ

Na rozdiel od vyššie spomenutých štátnych sociálnych dávok, materské je dávka nemocenského poistenia (poistenia pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku tehotenstva a materstva). 

Nárok na materské vznikne, ak je osoba nemocensky poistená na Slovensku, prípadne ak bola nemocensky poistená, nárok jej môže vzniknúť, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu vzniku nároku na dávku. Rozhodujúcim faktorom pre posúdenie nároku na materské je, či bola osoba dva roky pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. (zákon 461/2003 Z. z.). Výška materského závisí od výšky zaplateného poistného do Sociálnej poisťovne.

Ak sa zdržiavate inom v členskom štáte EÚ a nepodliehate povinnému sociálnemu poisteniu v tomto štáte (nevykonávate zárobkovú činnosť) – a zároveň nemáte priznané tieto dôchodkové dávky: starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, môžete sa prihlásiť na Slovensku ako dobrovoľne poistená osoba a čerpať materské z dobrovoľného poistenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry den chem sa opitat sem ceska obcanka a byvam s detmi na slovensku mam narok na pridavky na deti aj ket nemam trvaly pobyt dakujem

  2. Dobry den. Ja by som taktiez k danej teme chcel prispiet otazkou, na ktoru sa mi mozno dostane odpovede aj po rokoch vydania clanku. Nasa situacia s priatelkou je taka, ze priatelka sa ku mne pristahovala pred zhruba troma rokmi z nedalekej obce do mesta, kde ja mam trvaly pobyt uz takmer dve desatrocia. Po troch rokoch spolocneho byvania sme sa rozhodli zalozit si rodinku, co sa vlastne podarilo a ocakavame prichod potomka niekedy okolo Noveho roka a taktiez budeme riesit kupu novej, vacsej nehnutelnosti v okoli mesta do rozsahu asi 30 km, pricom u mna body zaujmu ako zamestnanie budu zachovane v tom istom mieste s dochadzanim. Kupa nehnutelnosti a nasledne stahovanie bude riesene este pred porodom. Zanika touto zmenou bydliska narok na prispevok po narodeni dietata? Dakujem vopred za odpoved.

  3. Dobry den ja by som mala hned aj viac otazok: moj manzel pracuje v nemecku a ja som tehotna. V nemecku som nikdy nepracovala, zaujimalo by ma ze ako sa mozem poistit co najrychlejsie(mam na mysli zdravotne poistenie) po stahovani do nemecka, ci mam narok na rodicovske a hlavne ci moje dieta bude potrebovat slovensky rodny list ak sa narodi v nemecku

  4. Dobrý deň.Mám otázočku .Ideme pracovať s manýelom do CR na slovensku zostane naša plnoletá dcéra ,na ktorú poberáme rodinne prídavky lebo je čtudentkou strednej školy.Má dcéra nárok na rodinne prídavky ked tu nebudeme pracovať.Dakujem za odpoved

  5. Váš komentárdobry vecer,mam malu otazocku.my sme obaja slovaci v cechach.priatelke vznikol narok na matersku lebo splnovala poziadavky,rodicak vznikol na zaklade mna a mojej prace,ale otayku mam na prispevok pri narodeni v cechach nam ho zamietli a nevieme ci mame narok na sk? vopred dakujem za odpoved

  6. Dobry den, chcela by som sa opytat, ci mam narok na prispevok pri narodeni dietata, ak obaja rodicia zijeme a pracujeme v Nemecku, zdravotne poisteni sme tiez v Nemecku, nase dieta sa ale narodilo na Slovensku a v Nemecku sa ziadna takato davka nevyplaca? Obidvaja rodicia sme obcania SR, s trvalym pobytom v SR. Dakujem za odpoved!

  7. Dobry den, rada by som sa informovala. Zijem niekolko mesiacov v UK a ma sa mi narodit babatko. Nepracovala som tu. Otec ma Britske obcianstvo. Predtym som styri roky zila v CR, ale mam slovenske obcianstvo a trvaly pobyt tiez na SVK. Babatko porodim tu v UK. Budem mat narok na prispevok – porodne? Dakujem za rychlu odpoved. Pekny den smile

  8. Ak tomu správne rozumiem, ak by som bola špinavá cigánka, ktorá nikdy nepracovala, kradla a priživovala sa na sociálnych podporách od štátu, ale mala by som slovenskéh pediatra…,mala by som nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Ale ak som sa rozhodla nenechať vyživovať štátom, teda štát neoberám mesačne o nemalé čiastky,ale moje dieťa má českého pediatra.., štát sa na mňa vykašle a nedá mi ani korunu pri narodení mojho dieťaťa so slovenkým občianstvom? Takže obe sme Slovenky s deťmi so slovenským občiasntvom,ale jedna je lajdáčka ktorú štát rád štedro podporí a druhá je sebestačná matka ktorá sa zbytočne nepriživuje a neuberá zo štátnej pokladnice,tak jej za “trest” nepatrí ani koruna? Tu teda platí, čím viac štát ožobračuješ, tým viac nárokov si možeš uplatniť.

    1. A niekto vás núti mať českého pediatra? Skúste najprv porozmýšľať, skôr než začnete chrliť tieto rasistické poznámky.

  9. Dobry den, chcela by som sa spytat. Necely pol rok pracujem v anglicku. V juny 2013 som ukoncila SŠ a hlasila sa naslene na rade prace. po prichode do anglicka a nastupe do prace som poslala naurad prace pracovnu zmluvu. Teraz som vsak zistila som že som tehotna ale uz skoro v 5 mesiaci tehotenstva. Trvaly pobyt a vacsinu zaujmov ako rodinu a osobne zaujmy mam na slovensku. Otec dietata je nepriznany takze figurujem ako slobodna matka. moja otazka znie: chcem sa urychlene vratit na slovensko a porodit a vychovavat svoje dieta tam aky mam narok na rodicovsky prispevok a prispevok pri narodeni dietata ak som neabsolvovala ziadnu prehliadku v 1 trimestri tehotenstva u lekara na Sk kedze som o tehotenstve netusila?! 19. marca ukoncujem pracovny pomer a vraciam sa domov. budem mat nejaky narok ak absolvujem prehliadky u lekara po prichode a prihlasim sa znova na urad prace a doplatim si dobrovolne poistenie?! alebo ako to vlastne mam urobit?! do anglicka som isla za jednorazovym zarobkom ale kedze som tehotna chcem sa vratit domov ale nemozem ostat bez pomoci kym dieta trochu podrastie a budem si moct najst pracu na sk. prosim poradte 🙁

    1. este by som chcela dodat ze tu nepoberam ziadne financne prispevky od statu co sa tyka benefitov a kreditov. poberam iba plat. mam 19 rokov

  10. Dakujem za odpoved len by som este chcel presnejsie vysvetlenie vety—- Ak ale v Rakúsku obdobné dávky ako rodičovský príspevok alebo prídavok na dieťa neexistujú, potom si na Slovensku nemôžete uplatniť nič. —— Len mi stale vrta v hlave , ci je to mozne aj ked ide o slobodnu mamicku—podotykam nie sme manzelia—- a po druhe kde pani na Urade nabrala tu istotu , ze my byvame v jednej domacnosti……ja nechcem zachadzat do extremov, ale myslim si , ze ak uz tak mala narok stopnut tie davky , ale az v tedy ak by mne nieco v AT priznali. teraz nedostavam ani ja nic ani priatelka. Tu na Sk je asi lepsie nikdy nerobit, mat aspon desat deti najlepsie byt ineho etnika a vtedy by asi darovali aj byt. S pozdravom.

    1. Akiste má nejaký význam princíp, že si nárokujem na dávky tam, kde vykonávam zárobkovú činnosť, odvádzam odvody, platím dane. Nepoznám síce podrobne rakúsky sociálny systém, ale veľa mojich známych, ktorí v AT pracujú, si veľmi pochvaľujú a smejú sa nad slovenskými “odrobinkami.” Skúste prelustrovať rakúsky dávkový systém.

  11. Dobrý deň,

    ak ste podrobne čítali článok, najdôležitejším kritériom pre priznanie dávky (rodičovského príspevku, prídavku na dieťa, atď), je zárobková činnosť rodiča – takže ak Vy pracujete v Rakúsku, matka dieťaťa nie je zamestnaná, nárok na rodičovské dávky si musíte uplatniť v Rakúsku. A to aj vtedy, ak celá rodina žije na Slovensku. Do úvahy by slovenská strana pripadala vtedy, ak by dávky na Slovensku boli vyššie, ako tie v Rakúsku – vtedy by mohol vzniknúť nárok na rozdielový doplatok. Ak ale v Rakúsku obdobné dávky ako rodičovský príspevok alebo prídavok na dieťa neexistujú, potom si na Slovensku nemôžete uplatniť nič. Prekvapuje ma však, žeby v Rakúsku nemali rodičovské prídavky. Skúste si to ešte raz preveriť na rakúskej strane, aký majú systém rodičovských dávok. A viac k tejto téme môžete nájsť ešte v tomto článku: tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/davky-zakony-slovenky-v-zahranici/rodicovsky-prispevok-v-zahranici-narok/

    1. Prosim Vas a ako by to bolo v tomto pripade? Pracujem v Rakusku, denne dochazam a striedavo sa zdrzujem v CR a na Slovensku, na Slovensku mam trvaly pobyt. V pripade tehotenstva v Rakusku nie je prispevok pri narodeni dietata. Mala by som narok na prispevok pri narodeni dietata na Slovensku? Dakujem za odpoved.

  12. Dobry vecer. Potreboval by som poradit vo veci rodicovskeho prispevku. Situacia je nasledovna. Ja pracujem v Rakusku a moja priatelka , s ktorou mame syna ziju na slovensku. Rodila na slovensku a ona ako aj nas syn su zdravotne poistení na slovensku. Nakolko ja pracujem v Rakusku , tak som si siel uplatnit rodinne pridavky—teda rozdiel v pridavkoch. Ked som dosiel na Urad prace s potrebnými formularmi na vyplnenie tak pani pri okienku mi s radostou a usmevom na tvari povedala , ze okamzite pozastavuje mojej priatelke detske pridavky a rodicovsky prispevok. Ze si to mam narokovat v Rakusku. Aj ked som marne pani vravel ze moja rodinka stale zije na uzemi Slovenska a pokial so mnou neziju v Rakusku nemam na to narok tvrdila stale to iste. Takze ja teraz nepoberam na syna nic a ani moja priatelka uz nie nakolko jej hned tie davky zastavila. Priatelka bola pred porodom nezamestnana , ale pred tym riadne pracovala. Takze by som chcel vediet ci bolo pocinanie pani v sulade zo zakonom, ked matke s dietatom hned odobrala jediny prijem a ja zo zahranicia na syna tiez nic nepoberam. Ako by som mal postupovat? Dakujem.

    1. No ale ved sa netreba rozculovat,Tomas…treba si zajst na Rakusky finanzamt,daju ti dve tlaciva,tie vyplnis a odnesies na slovensky urad prace socialnych veci a rodiny (je lepsie osobne,lebo to ide rychlesie),donesies spät na finanzamt spolu s rodnymi listami,tvojom potvrdeni o prijme a pracovnou zmluvou a tym potvrdenim zo slovenska ze stopli davky. Potom su rodinne pridavky (familienbeihilfe) odstupnovane podla veku dietata,ale je to cca 300 eur kazde dva mesiace… da sa to vybavit za dva dni a po odovzdani vsetkych dokladov ti pridu peniazky na ucet v prisluchajucom obdobi aj za mesiace spätne,odkedy si tu zamestnany…takze napriklad ak tu robis povedzme 8 mesiacov,tak dostanes na ucet okolo 1200 eur zameskanych rodinnych…

Pridaj komentár