Príprava na pôrodČo budete potrebovať?

Príprava na veľký deň: Čo všetko si treba zbaliť do pôrodnice?

 Katarína Gudiaková   08.04.2016   0

Keď nastane čas zbaliť si tašku do pôrodnice, znamená to, že veľký deň je za dverami a čaká vás veľká zmena – konečne objímete svojho drobčeka, budete zažívať kopec radosti a pocit nekonečnej lásky. Tak sa na to všetko pripravte čo najlepšie!

Ingimage

 

Pri balení sa do pôrodnice, budúca mamina viac myslí na svoj poklad a na to, aby mu nič nechýbalo. No myslieť musí aj na seba, pretože keď je dobre pripravená na zvládanie popôrodných radostí a starostí, je viac v pohode a tým pádom sa bude mať lepšie aj novorodenec.

Výbava pre maličkého

Vo väčšine pôrodníc detičky dostávajú erárne oblečenie, čo sa maminkám možno až tak nepáči, ale je to naozaj praktické. Nikdy neviete, koľkokrát za deň bude treba drobca kompletne prezliecť a možnosti prania alebo skladovania špinavého oblečenia sú v nemocnici obmedzené. Preto stačí, keď budete mať so sebou oblečenie, v ktorom pôjde domov.

Praktické maminy to riešia aj tak, že nechajú doma nachystané dve – tri kôpky oblečenia rôznej veľkosti a tú pravú, najlepšie vyhovujúcu podľa počasia a ďalších okolností donesie hrdý otecko či niekto z príbuzných v deň odchodu z pôrodnice.

Bábo však bude určite potrebovať vlastné plienky (najmenšiu veľkosť), vlhčené utierky a krém proti zapareninám. Nie je na škodu mať so sebou aj nožničky na detské nechty s okrúhlymi koncami, pretože nechty vedia ešte v maternici slušne narásť a mimino sa nimi potom môže doškriabať.

Hodiť sa môže aj cumlík najmenšej veľkosti. Novorodenec nepotrebuje žiadnu špeciálnu kozmetiku. Pri umývaní si v prvých dňoch dokonale vystačí s vodou a obyčajným detským mydielkom.

Mama toho potrebuje viac

Viac oblečenia, viac kozmetiky aj viac hygienických potrieb. Aj keď sa celý svet točí okolo novorodenca, mama ako darkyňa života sa musí potrať aj o seba.

Takže čo si má zbaliť? Určite niekoľko pyžám či nočných košieľ (ideálne prispôsobených na kojenie), pretože jej v nemocnici nikto neoperie a s vysokou pravdepodobnosťou sa nielen kvôli počasiu, ale aj hormonálnym zmenám bude potiť, drobček ju môže ogrckať, môže sa zašpiniť kvôli krvácaniu...

Aspoň aký taký pocit domova pomôže navodiť vlastný župan a zabudnúť netreba ani na papučky či šľapky, v ktorých sa môže aj sprchovať. A na vlastné osušky. Niekoľko. Samozrejmosťou je niekoľko bavlnených podprseniek na kojenie a hodiť sa môžu aj bavlnené ponožky.

 

Ako Čachtická pani

Dôležitou a nevyhnutnou súčasťou výbavy pre nastávajúcu mamičku sú popôrodné vložky. Maternica sa potrebuje zahojiť, a preto si môže čerstvá mamina pripadať ako Čachtická pani.

Na začiatok bude potrebovať dostatočnú zásobu vložiek (denne spotrebuje aj 10 ks). Bežné menštruačné nie sú vhodné, pretože kvôli lepiacemu pásiku dostatočne nedýchajú a dostatočný prívod vzduchu je to, čo popôrodná rana potrebuje ako soľ.

Ideálne sú pôrodnícke vložky, napríklad SAMU a urýchlenému hojeniu prospeje aj vlažná sprcha tak často, ako sa len dá. Nezabudnite si pribaliť aj nepremokavé podložky, väčšina mamičiek používa prebaľovacie detské podložky. V nemoci vám postačí jedno balenie a ešte vám poslúži aj doma.   

Aby maminka bola čo najviac v pohode a nemusela sa obávať „krvavých nehôd“ v posteli alebo na oblečení, do pôrodnice sa treba vyzbrojiť aj fixačnými zdravotníckymi nohavičkami, ktoré sú opäť priedušné, nikde netlačia, no zároveň držia na mieste všetko, čo treba.

No a aby toho nebolo málo, špeciálnymi vložkami treba vyzbrojiť aj podprsenky, aby mliečko zbytočne nerobilo fľaky. Vyberte si také, ktoré sú priedušné a vhodné aj pre citlivú pokožku (aj keď ju bežne nemáte, počas prvých dní kojenia zrejme budete mať) a majú praktickú lepku. Vhodné sú napríklad prsné vložky značky Bell.

Aby poriadne zaguľatená budúca mamina nemusela kvôli svojej výbave do pôrodnice obehať niekoľko drogérií, lekární a obchodov so zdravotníckymi pomôckami, HARTMANN-RICO prichádza so šikovným pôrodníckym balíčkom, ktorý obsahuje nohavičky, pôrodnícke vložky a aj prsné vložky, všetko pekne pokope. Dostanete kúpiť v lekárni alebo v zdravotníckych potrebách.

Rady od skúsených

Aby sa prsníky z kojenia zbytočne nezapálili, skúste si kvapku mlieka po kojení rozotrieť po bradavke. Vo výbave do pôrodnice by však pre každý prípad mala budúca mama mať aj špeciálny gél na bradavky, ideálne taký, ktorý netreba pred ďalším kŕmením bábätka zložito zmývať a neuškodí, keď ich novorodenec olizne.

Hodí sa aj odsávačka mliečka, ktorá pomáha aj vtedy, keď je mliečka viac než drobec zvládne zjesť, aj vtedy, keď sa ho ešte robí málo.

A asi najdôležitejšiu radu skúsených sme si nechali na záver: z ničoho sa nestresujte, vždy, keď dieťatko spí, zdriemnite si tiež a tešte sa. Čakajú vás chvíle, ktoré sa už nikdy nezopakujú! Niektoré momenty môžu byť náročnejšie, ale v prvom rade budete priamou účastníčkou veľkého zázraku – narodenia vášho dieťatka. A tomu sa nič nevyrovná.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised