Náhradné súčiastky pre telo

Ema Temerová 0

Pupočná šnúra je životodarné spojenie medzi matkou a dieťaťom. Prostredníctvom ciev uložených v tejto kompaktnej rôsolovitej hmote prúdi krv dieťaťa k placente a naspäť. Plod tak dostáva všetky potrebné živiny a zbavuje sa odpadových látok.

Po pôrode sa pupočná šnúra podviaže, prestrihne a spoločne s placentou sa stane odpadovým produktom. Pritom už od osemdesiatych rokov minulého storočia sa vie, že obsahuje cenné kmeňové bunky, ktoré môžu neskôr zachrániť život.

Práve kmeňové bunky majú zásluhu na tom, že dieťatko v maternici rastie a vyvíja sa. A po pôrode sú to ony, čo mu pomáhajú zotaviť sa z ochorení a zranení, pretože sú po celý ľudský život schopné regenerácie.

Kmeňové bunky obsahuje nielen pupočníková krv, ale aj tkanivo pupočníka, špirálovito stočenej pupočnej šnúry, ktorá je dlhá 50 až 60cm. Tkanivo pupočníka obsahuje veľké množstvo mezenchymálnych (tkanivových) kmeňových buniek, ktoré sa môžu diferencovať na nové tkanivá, chrupavky či kosti. Ide o obrovský potenciál pre celkom nový odbor medicíny – regeneratívnu medicínu, ktorá sa zaoberá obnovou (regeneráciou) poškodených orgánov.

Cenné mladé kmeňové bunky

Každá z približne sto biliónov buniek ľudského tela dospelého človeka pochádza z kmeňovej bunky.

foto: iStock

„Kmeňové bunky tú totiž predchodkyňami buniek, z ktorých vznikajú všetky tkanivá. Z nich sa vyvíja koža, chrupavky, kosti, nervy, krv, srdce, mozog, pečeň – takmer dvesto tkanivových typov ľudského tela,“

tvrdí nemecký profesor medicíny Frank Emmrich, riaditeľ Inštitútu pre bunkovú terapiu a imunológiu a Translačného centra pre regeneratívnu medicínu v Lipsku.

,,S pomocou týchto buniek by sa teoreticky dali liečiť mnohé defekty na týchto tkanivách, napríklad zničená pečeň alebo infarktom poškodený srdcový sval.“

18 rokov skúseností a výskumu

„Zaoberám sa kmeňovými bunkami a pupočníkovou krvou už roky a som presvedčená, že v budúcnosti nastane v medicíne široké využitie pupočníkovej krvi,“ tvrdí Dr. Petra Rauprichová, špecialistka vedecko-výskumného oddelenia spoločnosti Vita 34.

Ide o najstaršiu banku pupočníkovej krvi na autológne účely (pre vlastnú potrebu) s najväčšími skúsenosťami v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Už 18 rokov táto spoločnosť pracuje ako vysokošpecializované zariadenie na uchovávanie zamrazenej pupočníkovej krvi a pupočníkového tkaniva. Jej skúsenosti, výskumy a inovácie pomohli rozšíriť vedecké poznatky aj za hranicami Nemecka.

Jej slovenskú pobočku založili 18. júna 2011. Presne na 18. výročie vzniku nemeckej materskej firmy bol na Slovensku urobený prvý odber pupočníkovej krvi pod hlavičkou  Vita 34 Slovakia.

 

Skríningové vyšetrenia DNA z pupočníkovej krvi

“Rodičkám, ktoré si objednajú odber a uskladnenie pupočníkovej krvi spolu s pupočníkovým tkanivom pre svoje dieťatko, ponúkame zadarmo preventívne skríningové vyšetrenie DNA, vďaka ktorému možno z krvi dieťaťa zistiť geneticky podmienené zdravotné riziká, ktoré by v budúcnosti mohli dieťa ohroziť,“ hovorí konateľ firmy Vita 34 Slovakia Dr. André Gerhard Gerth.

Viac o preventívnom skríningu od Vita34 v článku:

 Možné choroby vieme zistiť už z pupočníka novorodenca »»»

 

Vlastniť jedno vzácne deci

Prvý register pupočníkovej krvi vznikol v roku 1993 v New Yorku. Začal sa tak vytvárať súbor transplantátov, ktoré by v budúcnosti mohli zachrániť život potenciálnym príjemcom.

Myšlienka skladovať pupočníkovú krv pre potrebu konkrétneho dieťaťa na seba nenechala dlho čakať. Samozrejme, bolo by ideálne, keby každý z nás mohol vlastniť „vzácne jedno deci“ (priemerne sa podarí odobrať približne 100 ml pupočníkovej, resp. placentárnej krvi).

O podobný celonárodný program sa neúspešne pokúšali v Dánsku, nijaká krajina si však nemôže dovoliť, aby čosi podobné pre všetky novonarodené deti celoplošne financoval štát. Rodičia, ktorí však chcú uskladniť pupočníkovú krv či dokonca pupočníkové tkanivo pre svojho potomka, mu to môžu zaplatiť. Vzácny obsah ciev v pupočníku či v pupočníkovom tkanive, kmeňové bunky, tak zostanú životodarným spojením aj po prestrihnutí pupočnej šnúry. 

Viac na www.vita34.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár