Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Hypnopôrod bez strachu a bolesti - ako rodila Kate Middleton

 Marcela Beňová   03.09.2021   0

Zvykli sme si už na to, že mamy sprevádza pri pôrode dula alebo že hľadajú pôrodnice, v ktorých môžu priviesť svoje dieťa vo vode.

No veľa tehotných tiež zaujíma aj hypnopôrod. V zahraničí je táto technika pomerne bežná, u nás ju preslávila až kráľovská mamička Kate Middleton, ktorá pomocou hypnopôrodu priviedla na svet svoje tretie dieťa.

Ide o dobrý komerčný trik, alebo hypnopôrod naozaj zaručí, že na deň narodenia svojho bábätka bude mamička spomínať s radosťou a úsmevom?

Hypnoporod
Shutterstock

 

Čo je hypnopôrod

Ako už naznačuje názov, odvodený je od "hypnózy," teda ide o zmenený stav vedomia; postup, počas ktorého človek zažíva navrhované zmeny v pocite, vnímaní, myšlienke alebo správaní, v tomto prípade počas pôrodu.

Cieľom hypnopôrodu je pomôcť žene vyrovnať sa s akýmkoľvek strachom alebo úzkosťou, spojenou s pôrodom.

Hypnopôrod zahŕňa rôzne relaxačné a autohypnózne techniky, ktoré pomáhajú uvoľniť telo pred pôrodom a počas pôrodu.

Hypnopôrod je spôsob vedenia ľahšieho a menej bolestivého pôrodu, ktorý vychádza z presvedčenia, že keď sú telo a myseľ v úplne uvoľnenom stave, pôrod môže prebehnúť rýchlejšie a bezbolestne, pretože telo nebojuje proti prirodzenému procesu.

Príprava na hypnopôrod

Samotnému hypnopôrodu známemu aj pod názvom HypnoBirth predchádza niekoľkomesačná príprava.

Na príprave sa tehotné prostredníctvom hypnotických techník, osvojovania si správneho spôsobu dýchania, cvičení prevažne jógového charakteru a radám od vedúceho kurzu snažia postupne zbavovať telo aj myseľ stresu a strachu z pôrodu.

Hypnopôrod bez bolesti

Ženy sa pripravujú na priebeh pôrodu po psychickej a fyzickej stránke.

Správne dýchanie a uvoľnené svalstvo má mamičku lepšie pripraviť na spracovanie bolesti, zachovanie síl a lepšie uvedomenie si svojho tela počas všetkých troch pôrodných dôb. Budúce rodičky by sa po absolvovaní kurz mali úplne zbaviť obáv z pôrodu a naplno si vychutnať príchod dieťatka na svet.

Okrem toho sa tehotné ženy učia využívať tzv. vizualizáciu, teda predstaviť si, ako vaše dieťa prichádza na svet, ako všetko prebieha v poriadku a preniesť tieto predstavy do reality.

Naprázdno neobídu ani oteckovia, ktorí sa učia správne masírovať hrádzu, aby partnerke uľahčili priebeh pôrodu.

Hypnoporod skusenosti
Shutterstock

Skúsenosti s hypnopôrodom

Mamičky v zahraničí, ktoré majú hypnopôrod za sebou, sú nadšené. Príprava trvá zvyčajne dva mesiace a stojí od 200 do 450 libier, no ženy sa zhodujú v tom, že vynaložené financie stoja za to.

Kurz a samotný hypnopôrod vyskúšala aj mamička Zuzana, ktorá rodila v Anglicku.

Osobnú skúsenosť mám dobrú. Nemôžem síce porovnať, aké by to bolo bez toho, ale ja som mala ľahký pôrod. Bolesti neboli vôbec strašné a rodila som do vody. Otvorila som sa za polovičný čas ako normálne.

Kurz na hypnopôrod ma naučil ako správne dýchať, tlmiť tým bolesť a hlavne byť v pokoji, čím sa vlastne uvoľní aj svalstvo. Dokonca ho už použili aj pri cisárskom reze, maminka zostala pokojná a nepanikárila.“

Samotný pôrod prebieha podľa rozhodnutia mamičky, dôležité však je, aby pri ňom dôverovala predovšetkým schopnostiam svojho tela a nevyužívali lieky proti bolesti ani epidurálky.

Okrem kratšieho a jednoduchšieho pôrodu kurz sľubuje, že čerstvá mamička bude rýchlo vo forme a pohodlne nabehne na starostlivosť o svoje dieťa.

Možno vás bude zaujímať:

Epidurál ako výhra? »»»

Hypnopôrod online

Aj slovenské budúce mamy môžu absolvovať kurz hypnopôrodu, no treba si pri ich výbere všímať nielen, koľko stojí, ale tiež ako dlho trvá a kto ho vedie - komu ste ochotná zveriť svoju dôveru, že vás pripraví na pôrod.

Je tiež na mieste otázka, či vám povedzme dvojdňový kurz môže ponúknuť rovnako kvalitnú prípravu na pôrod v porovnaní s viacmesačným.

Alternatívou je aj stiahnuť si kurz online. Podľa jednotlivých vyučovacích hodín môžete postupne správnym spôsobom precvičovať jednotlivé svalové partie a učiť sa dýchať tak, ako to pôrod vyžaduje.

Pre koho je hypnopôrod

Premýšľate, či sa oplatí s kurzom hypnopôrodu začínať? Jeho úlohou je predovšetkým pripraviť prvorodičky na neznámu cestu, dodať im odvahu a precvičiť pred samotným pôrodom svalstvo.

Mnohým ženám, najmä ak majú za sebou sekciu alebo traumatický zážitok z tehotenstva, pomáha poraziť strach a opätovne začať sebe ako matke veriť.

No je tiež dobré poznamenať, že kvalitná príprava na pôrod by sa nemala začínať a končiť iba pri samotnom akte pôrodu. 

Ak sa rozhodujete pre kurz pre budúcich rodičov, odporúčame vám taký, ktorý pozná slovenské "reálie," pracuje s tým, aby mali tehotné dopredu čo najviac faktov, ako sa o seba starať aj po pôrode, v rámci šestonedelia, ako sa starať o dieťa, čo je dôležité, keď túto informáciu nedostanete od personálu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised