RodímeDuly a pôrodné asistentky

Prečo matky rodia s dulami?

 Andrea Kožíková   16.12.2016   0

Rodiť prirodzene a v pohode, je snom mnohých mamičiek. Pôrody v sprievode duly už nie sú ani na Slovensku výnimočné a ich počet stále pribúda.

Dôvody, prečo ženy duly kontaktujú, sú rôzne.

Foto: Ingimage.com

 

Keď partner nechce ísť

Jednou z možností je situácia, keď partner nechce, alebo z nejakého dôvodu nemôže ísť k pôrodu, alebo to nechce mamička.

Je jedno aký je dôvod, neznamená to, že muž je horší, ani to že ženu menej miluje, ani nebude horší otec... pôrod je odpradávna skôr ženskou záležitosťou, a aj z tohto dôvodu existujeme my duly, ženy, ktoré žene poskytujú počas pôrodu fyzickú, ale najmä psychickú pomoc.

Dulu vyhľadávajú aj ženy, ktoré by chceli konkrétne informácie o pôrodniciach v oblasti ich regiónu, alebo na odporúčanie kamarátky "stretni sa s dulou a dozvieš sa veľa potrebných informácií".

Foto: Ingimage.com

Porodiť čo najprirodzenejšie

Rovnako tak nás vyhľadávajú mamičky, ktoré chcú porodiť čo najprirodzenejšie, lebo to tak cítia a túžia potom. Vedia totiž, že my duly máme informácie, ako a kde sa dá čo najviac vyhovieť ich požiadavkám.

Služby, ktoré poskytuje dula sú rôzne, od individuálnej prípravy na pôrod, prípravu na pôrod otecka, sprevádzanie pri pôrode až po služby po pôrode, po návrate domov z pôrodnice.

Ako vlastne dula poskytuje svoje služby?

V prvom rade poskytuje informácie. Poskytuje podporu. Nikdy nevnucuje svoj názor, svoju predstavu o pôrode. Nie je podstatné ako by chcela rodiť dula, ale ako si svoj pôrod predstavuje mamička.

V rámci stretnutí pred pôrodom sa matka s dulou postupne spoznávajú. Hľadajú to najvhodnejšie miesto pre danú ženu. Počas samotného pôrodu sa dula riadi požiadavkami ženy.

Foto: Ingimage.com

 

Zároveň nikdy nezasahuje do činnosti zdravotníckeho personálu. Dula prácu zdravotníkov dopĺňa.

Z personálu nemocnice nie je s mamičkou nikto stále...v sprche, nepodáva vodu, nerobí masáž od bolesti...Dula všetko toto robí.

Navyše poskytuje psychickú podporu, pocit že tam nie je sama.Nemusí mať zdravotnícke vzdelanie, je špeciálne vyškolená a robí fyzickú a psychickú oporu.

Foto: I.stock.com

Rastie aj záujem stať sa dulou

Každý z nás je iný, každá z nás žien je iná, a preto OZ Slovenské duly každoročne prijíma do nových kurzov (mimochodom aj tu záujem rapídne rastie) nové duly tak, aby pokryli jednak regionálny záujem, ale aby aj duly boli rôzne, aby si mohli mamičky vybrať si tú "svoju".

Pri výbere duly je totiž veľmi dôležitá osobná sympatia, typ ženy. Ďalším faktorom pri výbere sú aj odporúčanie, či skúsenosti duly ako takej. Pôrod je vo svojej podstate veľmi intímna záležitosť.

Žena by preto mala byť s niekým, kto je jej sympatický a s kým si rozumie

TO čo ženy chcú, alebo naopak nechcú je na nich. Dula však stojí vždy na ich strane.

Občianske združenie Slovenské duly je jediné na Slovensku, ktoré duly vzdeláva a združuje.

Členky združenia OZ Slovenské duly dodržiavajú etický kódex, aktívne duly chodiace k pôrodom nájdete v zozname Slovenských dúl. Vaše skúsenosti s pôrodom s dulou nájdete v príbehoch "rodila som s dulou".

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised