Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Ako sa pripraviť , alebo Ako sa rodí mama

 Hana Celušáková   23.12.2017   0

Tehotenstvo, pôrod, šestonedelie nie je len obdobie narodenia bábätka. Rodí sa aj mama. Rodíte sa vy, ako mama.

 

Viete akou mamou chcete byť?

V minulých článkoch som sa v 10 bodoch snažila zhrnúť praktické aspekty prípravy na pôrod. Dnes sa chcem pristaviť skôr pri príprave psychickej.

Pôrod je vyvrcholením a zároveň koncom obdobia tehotenstva.

Vnímam ho ako zážitok hlboko sa zapisujúci do osobnej histórie každej ženy.

Zároveň je aj súčasťou nepretržitej rodovej línie žien.

Babička – mama – ja - každá žena má svoj príbeh

Váš pôrodný príbeh sa začínal už pri vašom narodení, možno už pri narodení vašej mamy. Boli ste pri ňom, aj keď si ho nepamätáte. V čase pôrodu vlastného dieťaťa sa dostávate do rovnakého hormonálneho rozpoloženia, ako keď ste sama prichádzali na svet.

 

Poznáte svoj pôrodný príbeh?

Myslím, že obdobie tehotenstva je vzácnou príležitosťou rozprávať sa s vlastnou mamou a babičkou, ale aj mamou vášho muža, ako sa rodia deti vo vašej rodine. Nie vždy sú tieto príbehy len povzbudzujúce, ale skúste sa ich pýtať, ako to prežívali, čo im pomohlo, čo by si boli želali inak.

V srdciach našich mám často zostáva veľa bolesti z necitlivého prístupu zdravotného personálu, z odlúčenia od vlastných detí, z neúspešného dojčenia. Aj keď sa Vám niekedy môže zdať, že ich predstavy o pôrode, dojčení a výchove dieťatka sú veľmi vzdialené vašim, počúvanie ich skúseností a aj skúseností babičiek vás môže priblížiť vášmu rodu.

Pomôže vám prehĺbiť pochopenie ich skúseností. O rodičovstve sa často vraví, že ho preberáme po rodičoch, alebo sa snažíme o opačný prístup. Pochopenie, prijatie a odpustenie v sebe nesie aj schopnosť vykročiť možno úplne novou cestou, ale vybavení tým najlepším, čo nám naša rodina mohla dať.

Máte v rodine tradíciu prvého jedla po pôrode pre šestonedieľku? Možno by ste sa s mamou mohli dohodnúť, že vám niečo veľmi dobré donesie na prvú návštevu. Viete, akou uspávankou vás uspávala mama? Nechceli by ste ju spievať aj vy?

Spev, tanec a radosť v duši

Nie náhodou som sa pýtala na uspávanku. Myslím, že niet pre ženu lepšej prípravy na pôrod, ako pravidelne spievať už v tehotenstve. 

Spev, alebo spev s tancom v sebe prináša emocionálne uvoľnenie.

Viete sa vyblázniť i vyplakať, uvoľniť i odreagovať, popustiť uzdu fantázii i prísť na iné myšlienky, alebo nemyslieť vôbec. 

Bábätko váš spev vníma a zhruba od 20. týždňa tehotenstva už počuje podobne ako dospelý človek. Hudba dokáže aj ovplyvniť tlkot jeho srdca.

Spevom mu môžete sprostredkovať svoju náladu

Na pomalé piesne a uspávanky potrebujete dýchať do brucha – na bránicu, s pomalým výdychom, čo je najefektívnejší nácvik dýchania na prvú dobu pôrodnú.

Spev s tancom pomôže uvoľneniu celého tela,

zmierňuje bolesti chrbta (hlavne krúživé pohyby v panvovej oblasti – tu sa vzal základ brušných tancov pre tehotné) a je to tiež veľmi dobrý tréning na pôrod. Samozrejme nemyslím tanec v hlučnom prostredí, prudké natriasanie a riziko úderu. A ani nemusíte nikam chodiť na špeciálne kurzy. Keď sa hanbíte, spievajte a tancujte sama doma, na obľúbenú hudbu, sebe a bábätku pre radosť.

Najčastejšou námietkou tehotných býva:

„ja nespievam, neviem spievať“

Vždy si spomeniem na Idu Kelarovú, ktorá vraví: „každý vie spievať“. Len náš vnútorný prísny sudca tvrdí, že to „nie je dosť dobré, dosť čisté, dosť vysoké...“. Hoďte hodnotenie za hlavu.

Pre vaše dieťa niet krajšieho spevu

A keď vám úzkosť prestane sťahovať hrdlo, zistíte, že vám možno aj strach prestal sťahovať svaly, srdce. Spontánnosť pri speve je malá skúška na nečisto, čaká vás pôrod, kde budete potrebovať aj odvahu, aj chuť skúsiť niečo nové a hlavne umlčať onen hodnotiaci hlas.

Pôrod je cesta do nepoznanej krajiny

To, čo si beriete so sebou je odvaha, spontánnosť, radosť a viera v seba. Vaše telo je váš spojenec na tejto ceste, rovnako ako počas celého tehotenstva.

Je pre dieťa jediným miestom, kde vie vyrásť tak, aby mohlo prísť na svet.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised