Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?

Marcela Beňová 0

Čoraz viac párov hľadá alternatívu k dostupným antikoncepčným metódam.

Dôvodov je viac, najčastejšie však ženám prekáža zbytočné užívanie hormonálnej antikoncepcie, ktorú nepokladajú za najbezpečnejšiu, a tiež financie.

shutterstock

Mnoho žien sa obáva aj vedľajších účinkov brania tabletiek, ako je priberanie, nepravidelná menštruácia či zmeny nálad.

Aj preto sa stále viac hovorí o takom plánovaní rodičovstva, ktoré by rešpektovalo ženský cyklus a nezaťažovalo organizmus.

»»»» Prečítajte si aj: Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?

Aké metódy sa používajú pri plánovaní tehotenstva

Na prirodzené plánovanie rodičovstva môžete používať viacero metód. Tie sa vo všeobecnosti delia na niekoľko druhov.

Prvou sú metódy založené na fixnom pravidle alebo výpočte, a orientujú sa podľa dĺžky cyklu ženy.

Druhou metódou je sledovanie plodných dní podľa konkrétneho príznaku, ako bazálna teplota či hlien.

Treťou metódou je sledovanie viacerých príznakov.

Väčšina žien si vyberá metóda podľa toho, koľko času a pozornosti je ochotná jej počas dňa venovať.

Ešte predtým, než sa rozhodnete pre niektorý konkrétny variant, zvážte viacero otázok. Pri rozhodovaní je dôležitá aj dĺžka cyklu, nepravidelná menštruácia, stresové zamestnanie, práca na smeny a podobne. To všetko ovplyvňuje ženský cyklus.

Knaus – Ogino metóda

Pomerne jednoduchá metóda, ktorá však počíta s tým, že cyklus má 28 dní.

Pre koho je táto metóda: je vhodná pre ženy s pravidelnou menštruáciou, u ktorých všetko funguje ako hodinky.

Pre koho nie je táto metóda: v každom prípade, ak sa vás aj takýto opis netýka, metóda je vhodná minimálne ako orientačný spôsob určovania plodnosti.

Knaus – Oginova metóda vychádza z toho, že pokiaľ má váš menštruačný cyklus 28 dní, ovulácia prichádza na 14. deň. Presné číslo však dosiahne žena tak, že po dobu 12 mesiacov bude sledovať menštruačný cyklus.

Z najkratšieho cyklu potom odpočíta 17 a z najdlhšieho 13 dní. Výsledok jej ukáže, v akom intervale dní sa ovulácia pohybuje.

Výhody a nevýhody

Táto metóda, pokiaľ má žena pravidelný cyklus, je najjednoduchší spôsob výpočtu. Nemusí robiť žiadne ďalšie merania ani značenia. Avšak počíta so sexuálnou abstinenciou počas celého času určovania.

Je potrebné spomenúť aj to, že ženám sa cyklus počas života mení. Na druhej strane je ako orientačná metóda na určenie intervalu ovulácie pomerne jednoduchá.

Standard Day Method

Praktická a pomerne rýchla metóda, ktorá si však vyžaduje pravidelný menštruačný cyklus. Podmienkou je, aby cyklus nebol kratší ako 26 a dlhší ako 32 dní.

shutterstock

Metóda opäť funguje na meraní menštruačného cyklu, ktorá určuje po sebe nasledujúce obdobia. 1. až 7. deň prebieha menštruácia, po ktorej nasleduje (8. až 19. deň) plodné obdobie.

Po 20. dni sa už v cykle plodné dni neobjavujú. Súčasťou metódy je aj tzv. CykleBeads, kruhová pomôcka, na ktorej sa plodné a neplodné dni dajú odpočítavať.

Výhody a nevýhody

Výhodou tejto metódy je pomerne vysoká spoľahlivosť (až okolo 95%) a dobré skúsenosti mnohých párov. Niektoré zahraničné stránky propagujúce túto metódu ponúkajú aj mobilnú aplikáciu, kde si môžu páry plodné dni sledovať.

Nevýhodou metódy je pre niektoré páry pomerne dlhé obdobie abstinencie v cykle, ale aj fakt, že je nevhodné pre ženy po vážnej chorobe, operácii a pri nepravidelnej menštruácii.

Billingsova metóda

Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus.

Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie. Sledovanie začínate po ukončení menštruácie, keď nasleduje niekoľko dní bez hlienu.

Nastupujúce zmeny znamenajú začiatok plodného obdobia, keď sa hlien mení.

shutterstock

Pokiaľ sa pre rozhodnete pre túto metódu, nájdete na trhu množstvo dostupnej literatúry či farebne odlíšené nálepky, ktoré vám pomôžu priebeh a zmeny sledovať.

Výhody a nevýhody

Billingsova metóda je spočiatku náročná, no postupom času v nej nájdete systém. Vyžaduje si tabuľky, čo nie je pre každého, a trpezlivosť.

Na druhej strane je nápomocná aj zo zdravotného hľadiska, zaznamenané zmeny v cykle môžu indikovať vážny zdravotný problém.

Doeringova metóda

Je známa aj ako teplotná metóda. Žena sleduje zmeny teploty a zapisuje si ich. Počas cyklus sa teplota mení.

V prvej polovici býva nižšia, v druhej polovici vyššia. Je potrebné zaobstarať si vhodný teplomer, pretože rozdiely sú naozaj minimálne.

 

Prečítajte si aj: Naše mamy rodili strašne, riadne si to odtrpeli

Deň po ovulácii teplota náhle stúpne,  pred nástupom menštruácie zas klesne. Keď si toto pozorovanie zaznamenáte do menštruačného kalendára, získate prehľad o cykle za celý mesiac.

Výhody a nevýhody

Nespornou výhodou je, že meranie teploty nie je náročné e nevyžaduje veľa rozlišovania.

Nevýhodou je ťažkosť sledovania, ak napríklad pracujete na smeny, ste často chorá či prežívate hektické obdobie (narodenie dieťaťa). To všetko môže ovplyvniť výsledky merania.

Symptotermálna metóda

Symptotermálna metóda je kombináciou sledovania hlienu, teploty a polohy čípku. O sledovaní bazálnej teploty už sme hovorili pri predchádzajúcej metóde.

Pri sledovaní hlienu platí, že sledujeme jeho zmeny, ktoré prebiehajú až po deň ovulácie. Najvýraznejší je deň pred ovuláciou, v deň ovulácie je už slabší, prípadne sa vôbec neobjaví.

shutterstock

Po skončení plodných dní až do menštruácie sa už hlien nemá vyskytovať. Zmeny sa prejavujú aj na čípku, ktorý sa pred ovuláciou začne uvoľňovať, a po jej skončení sa opäť uzavrie.

Žena si vedie o všetkých zmenách tabuľku, ktorá jej vyhodnotí všetky zmeny, a určí plodné a neplodné dni. Zároveň si môže zaznamenať aj zmeny menštruácie, bolesti hlavy či lieky, ktoré užívala.

Výhody a nevýhody

Po zvládnutí tejto metódy získate presné výsledky. Zároveň sledujete svoj zdravotný stav a vyhodnotený záznam môžete poskytnúť svojmu lekárovi.

Veľkou výhodou symptotermálnej metódy je presné určenie plodného obdobia, najmä ovulácie, čo môže pomôcť párom, ktoré majú problém otehotnieť.

 

Prečítajte si aj: Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?

Nevýhodou je každodenné sledovanie, určitá náročnosť a potreba získania skúsenosti.

Plusy a mínusy prirodzeného plánovania rodičovstva

Ak uvažujete o niektorej metóde prirodzeného plánovania rodičovstva je dobré uviesť aj pár slov o plusoch a mínusoch.

Prirodzené plánovanie nie je klasická antikoncepcia. Je vhodné pre páry, ktorá sa chcú vyhnúť počatiu bez požívania antikoncepcie, ale aj pre páry, ktoré chcú počať.

Základom je pochopiť fungovanie ženského tela a striedanie plodného a neplodného obdobia. To samozrejme kladie nároky aj na samotný pár. Metódy prirodzeného plánovania vyžadujú zdržanie počas plodných dní a naopak, ako by s úsmevom niektoré páry doložili, využitie tých neplodných.

Tieto metódy sú určené pre stabilné páry, ktoré sú pripravené k vzájomným ústupkom, keďže okrem večernej dobrej nálady sa vyžaduje aj rešpektovanie rytmu ženského tela.

Tu sa dostávame k základu správneho uchopenia prirodzených metód. Tým zrelá komunikácia o spoločnom sexuálnom živote a spoločné rozhodnutie o výbere, s ktorým budú partneri spokojní.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár