Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?

Gréta Čierna 1

Celé stáročia bolo manželstvo, rodičovstvo a výchova súčasťou komunitného života. Aj africké príslovie hovorí, že na výchovu dieťaťa treba celú dedinu.

Rozhovory o materstve a tehotenstve boli teda odjakživa späté s rodinným a spoločenským životom. Ženy sa vypytovali, zaujímali sa, zisťovali. Jedna o druhej sme celé generácie vedeli všetko…

shutterstock

Tehotenstvo, vec intímna

Možno preto, že som sa vydávala v piatom mesiaci, sa ma na deti nikto nespýtal. Po prvom rýchlo prišlo druhé, takže som si obavy, smútok pri menštruácii, nespočet tehotenských testov a pohľady do cudzích kočíkov nevedela predstaviť.

Vo chvíli, keď kamarátky zakotvili vo zväzku manželskom, som so zatajeným dychom očakávala prvé „zvesti“. Ak sa ani do roka neohlásil bocian, nenápadne som sa spýtala, ako sa veci majú. Zdravotný problém? Rieši sa bývanie?

Dnes by som sa už neodvážila. Z každej strany počúvam, že na tehotenstvo a deti sa nikoho nemám pýtať. Je to nevychované, necitlivé, nevhodné. Z tehotenstva, súčasti života nielen rodiny, ale celej komunity, sa stala vec intímna a súkromná.

Nedarí sa nám a nechcem to stále opakovať

V čase, keď má takmer každý siedmy pár problém otehotnieť, je to pochopiteľné. Nikto nechce nahlas hovoriť o mesiacoch čakanie, spontánnom potrate a napätí vo vzťahu.

Moja spolužiačka Mirka počúva otázky, kedy z nej bude mama, denne.

Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné.

Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“

Mirka sa nad rečami o bábätkách a kočíkoch len pousmeje.

 

Prečítajte si aj: Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?

 

Otázky o tehotenstve sú nepríjemné

Čo však v prípade, ak je na dieťa najvyšší čas, a všetci vám to pripomínajú? Otázku, kedy bude bábätko, rieši aj ekonómka Renáta.

Mám tridsať, sedem rokov vážny vzťah, z toho tri sa pokúšame o dieťa. Zbytočne. V práci, v partii, všade sa riešia len plienky. Každý týždeň otehotnie nejaká známa.

Rodina, okolie, susedia, všetci sa ma pýtajú. Kedy bude dieťa? Čo mám hovoriť? Je máme zlé výsledky, že premýšľame nad umelým otehotnením, že v izbe, ktorú sme chceli ako detskú, raz mesačne plačem?“

Hnevajú ju otázky o tehotenstve?

shutterstock

Chápem, že sa ľudia zajímajú. Normálne im odpoviem: uvidíme, kedy to príde. Nechce sa mi vysvetľovať, že možno nikdy.

Na druhej strane, aj ja sa opýtam kamošky, či už plánujú druhé, či dojčí a podobne. Veď sme baby a kamarátky, nie?

Ja pracujem ako ekonómka, a keď príde na prehľad o prídavkoch a nárokoch na materskú, tak otázka, či a kedy kto plánuje dieťa, už tabu nie je.“

Pýtať sa, či nepýtať na bábätko?

Životný štýl mladých párov sa zmenil. Namiesto „najprv svadba, potom dieťaťa“ sa páry rozhodujú, či vôbec chcú potomka.

Bábätko sa nenecháva na náhodu, pretože do rozhodnutia vstupuje aj otázka bývania, zamestnania a vhodného partnera.

Mnohé ženy by sa tiež odhodlali mať dieťa skôr, avšak potencionálny otec rodičovstvo odkladá. A potom sú tu zdravotné problémy či ťažkosti s otehotnením.

Psychologička: otázka o bábätku je nevhodná

Pýtať sa na dieťa sa zdá čoraz ťažšie a nevhodnejšie. Nikto nemá chuť vysvetľovať niektorý zo spomínaných dôvodov. Je teda otázka, kedy plánuje kamarátka bábätko, nevhodná?

Psychologička Jana Škvarková si myslí, že nie.

Otázka o plánovaní bábätka určite tabu nie je. Vnímam ju skôr ako klasickú otázku od ľudí. Napríklad také mamičky môže iritovať otázka, koľko bábätko v noci spí, najmä ak je v skutočnosti celú noc hore.

To, či je takáto otázka v poriadku, závisí od vhodnej konštelácie. Nejde o nejakú tabu tému, ku ktorému by sme sa nemali vyjadrovať.

Ak s ňou ženy nie sú úplne v pohode, stačí, ak dajú najavo, že im je to nepríjemné, alebo že na túto tému nechcú komunikovať. Dôležité je, kto sa pýta, a prečo.“

Či ide o zvedavosť, úprimný záujem, alebo uštipačnosť. Stačí, ak použijeme vhodný komunikačný vzorec. Potom by otázka o tehotenstve nemala byť tabu, uraziť city ženy, no ani zostať nevypovedaná.“

Pýtajte sa s citom

Skôr, ako pred bezdetnou kamarátkou skryjete hrkálky a rozhovor zavediete na počasie, položte si otázku. Máme spolu blízky vzťah? Akú odpoveď môžem očakávať? Mám prípadne podobnú skúsenosť?

Pri blízkom vzťahu sa nemusíme vo vhodnej chvíli obávať položiť otázku, či je bábätko v pláne. Ak o tom bude chcieť hovoriť ďalej, v poriadku.

Ak nie, nechajte jej priestor. Vyhnite sa radám o liečbe, adopcii či zraňujúcim komentárom.

Otázku o plánovaní bábätka určite nie je vhodné položiť známej, ktorú sme po štyroch rokoch náhodou stretli v potravinách, či párom, o ktorých je známe, že sa o dieťa už dlhšie pokúšajú.

A nezabúdajte, že odpoveď, najmä ak je veľmi osobná, si treba nechať pre seba.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. planovali sme, nedarilo sa a pritom sme boli obaja v poriadku. Tak som začala brat vitaminy pilulka.sk/ogestan-matka-a-dieta-30cps a počitala si plodne dni a podarilo sa ❤

Pridaj komentár