Keď sa nedaríNeplodnosť

Keď za problémy s otehotnením môže nepravidelná menštruácia

 Marcela Beňová   01.01.1970   1

Žien, ktoré majú problémy s otehotnením, pribúda. Jedným z dôvodov je aj nepravidelná menštruácia. Tá spôsobuje, že v cykle ženy chýba ovulácia, ale môže byť aj prejavom hormonálnych porúch.

Ingimage

 

Nepravidelná menštruácia sa dá liečiť, treba však poznať príčiny jej vzniku.

Syndróm polycystických vaječníkov

Jedným z najčastejších dôvodov nepravidelnej ovulácie je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý spôsobuje, že sa u ženy objavuje menštruácia len niekoľkokrát do roka a ovulácia vôbec. 

Ide o poruchu, pri ktorej sa v čase ovulácie neuvoľňuje vajíčko a na vaječníkoch sa vytvárajú cysty.  PCOS sa vyskytuje u takmer 10% žien v produktívnom veku. Za toto ochorenie je z časti zodpovedná genetika, z časti hormóny a životospráva.

Okrem nepravidelnej menštruácie ju môžu ženy rozpoznať podľa typických prejavov - ukladanie tuku v oblasti brucha, tmavé pigmentové škvrny, pribúdajúce ochlpenie, rednutie vlasov, akné a pocity úzkosti a depresie. Často sa objavuje spolu s cukrovkou.

Jedným z možných riešení je hormonálna liečba pomocou antikoncepcie. Tá však v prípade, že sa žena snaží o otehotnenie, nepomôže. Základom je preto zmena životosprávy.

 Prečítajte si aj: Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?

 

PCOS nie je možné vyliečiť úplne, vhodnou stravou a pravidelným pohybom ho však vieme dostať pod kontrolu.

Na začiatok sa žene vždy odporúča schudnúť, čo vedie k zlepšeniu hladiny inzulínu. Sladkosti a biele pečivo musíme vymeniť za potraviny bohaté na vlákninu a zeleninu.

Primárna nedostatočnosť vaječníkov

Spočiatku menštruácia vynechá raz, potom však počet „pozabudnutých“ cyklov pribúda, až sa neobjaví vôbec. Tento problém sa vyskytuje u jednej zo 100 žien.

Napriek tomu, že je ešte mladá a do menopauzy jej zostáva veľa času, vaječníky predčasne prestanú vytvárať vajíčka a žena nemôže otehotnieť. Primárna nedostatočnosť vaječníkov má viacero príčin, najčastejšie však ide o genetiku.

Ak sa skorší nástup menopauzy prejavil u vašej mamy, starej mamy či napríklad sestry, môže sa týkať aj vás. Primárnu nedostatočnosť vaječníkov však môže spôsobiť aj autoimunitné ochorenie a objaviť sa môže napríklad po liečbe chemoterapiou.

Ingimage

 

Varovným signálom je opakované vynechanie menštruácie, vypadávanie vlasov, náladovosť, priberanie a nočné potenie. Tento problém žiaľ patrí k tým, ktoré je veľmi ťažké diagnostikovať a podchytiť, takže sa odporúča najmä neodkladať tehotenstvo príliš dlho.

Cukrovka

Mnoho mamičiek trpiacich cukrovkou sa tehotenstva obáva. Lekári však zdôrazňujú, že pokiaľ sa choroba lieči a pacientka si pravidelne sleduje hladinu cukru, nie je dôvod, aby mala žena problém s počatím.

Problém nastáva v prípade, ak diabetička chorobu dlhodobo zanedbáva. Jedným z príznakov, že cukrovka nie je pod kontrolou, je nepravidelná menštruácia.

Ďalším problémom u ženy s diabetes je, že sa ľahšie nakazí rôznymi infekciami či mykózami, ktoré sa pomalšie liečia. V prípade, že sa žena s cukrovkou snaží o otehotnenie, musí na seba dávať oveľa väčší pozor, a tehotenstvo vopred naplánovať.

Za problémy s otehotnením môže aj nadváha, čo je prvá vec, ktorú by mala žena pri snahe o bábätko riešiť.

Ochorenia štítnej žľazy

Štítna žľaza je nenápadný orgán, ktorý ale zasahuje do fungovania celého nášho organizmu. Pokiaľ nie je v poriadku, prejaví sa napríklad nepravidelnou menštruáciou.

 Prečítajte si aj: Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?

 

Medzi ďalšie príznaky patrí trasenie, vypuklé oči, chronická únava, podráždenosť, náhle chudnutie či priberanie a nespavosť. Ochorenia štítnej žľazy bývajú často spojené s problémami s otehotnením.

Keďže nie sú bolestivé, a majú len nenápadné prejavy, ženy si poruchy štítnej žľazy často zamieňajú za únavu a dlhodobý stres. Pri nepravidelnej menštruácii sa preto nebojte vyhľadať pomoc endokrinológa, ktorý problémy pri produkovaní hormónov štítnej žľazy zistí jednoduchým krvným testom.

Neliečené poruchy štítnej žľazy sú nebezpečné aj v tehotenstve, pretože tento orgán priamo zodpovedá za rozvoj centrálnej nervovej sústavy bábätka.

Obezita

Optimálny BMI index ženy sa pohybuje medzi hodnotami 20 až 25. Ak sa však toto číslo presiahne, začínajú u žien rôzne zdravotné komplikácie. Často je to napríklad nepravidelná a silná menštruácia a problémy s počatím.

Lekári odporúčajú ženám, aby svoju hmotnosť postupne znižovali o 0,5 až 1 kilogram za týždeň a pri chudnutí nezabúdali na vhodný každodenný pohyb.

 Prečítajte si aj: 5 faktov o neplodnosti

 

U väčšiny párov sa po schudnutí vyrieši problém s otehotnením sám a nepotrebujú ďalšie lekárske zásahy.

Keď na vine nie je choroba

Nepravidelná menštruácia sa vyskytuje u žien rôzneho veku, a nie vždy sa lekárom podarí zistiť príčinu. Veľmi často ju spôsobujú lieky, medzi inými napríklad antidepresíva.

Na vine sú aj choroby spojené s príjmom potravy ako anorexia, bulímia a neprimerané cvičenie. Mnoho žien má nepravidelnú menštruáciu v období zvýšeného stresu v zamestnaní, či naopak riešia tento problém niekoľko rokov.

Nepravidelnú menštruáciu veľakrát upraví antikoncepcia, v prípade, že sa žena usiluje otehotnieť zas vhodne nastavená hormonálna liečba.

Všetky problémy s nepravidelným cyklom je potrebné vždy konzultovať so svojím gynekológom, a v prípade iných zdravotných problémov aj s ďalšími odborníkmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Simona napísané 05.03.2021 20:45

preto som to nikdy nepočitala a uživala som to. Manžel bral amarex, aby mal lepšie spermie a mal ich viac a podarilo sa nám otehotniet. Odporučam vyskušať

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Simona napísané 05.03.2021 20:45

preto som to nikdy nepočitala a uživala som to. Manžel bral amarex, aby mal lepšie spermie a mal ich viac a podarilo sa nám otehotniet. Odporučam vyskušať

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised