Plánujeme dieťaPočatie

Mamou po päťdesiatke...je vek iba číslo?

 Adriana Bachoriková   19.07.2020   0

Kedy je správny čas na dieťa? To závisí od toho, koho sa opýtate. Gynekológ Vám pravdepodobne povie, že okolo 25. roku života. Vaša mama Vám povie, aby ste ešte počkali. Správnu odpoveď však dostanete, ak si otázku položíte sama.

Hoci je to výnimočné, dnes už nie je nemožné stať sa mamou vo veku, kedy sa vaše rovesníčky tešia z vnúčat. Mnoho známych žien je toho dôkazom. Na jednej strane sú odsudzované, na druhej môžu byť nádejou pre ženy, ktoré sa o dieťatko dlho pokúšajú.

Vraví sa, že tehotenstvo je najkrajším obdobím v živote ženy. S rastúcim vekom ale pribúdajú aj potenciálne riziká, ktoré budúca mamička musí brať do úvahy.

 

Tehotenstvo nie je bez rizika

Tehotenstvo je pre telo fyzickou záťažou. V zrelšom veku to môže žena pociťovať intenzívnejšie. Veľa závisí od jej kondície, no faktom ostáva, že s vekom rastie aj riziko komplikácií ako tehotenská cukrovka, preeklampsia, vysoký krvný tlak či vcestná placenta.

Keď sa už budúca mamička prenesie cez tehotenstvo, na jeho konci je aj s ohľadom na jej vek oveľa častejšie indikovaný pôrod cisárskym rezom.

U starších rodičiek sa častejšie stáva, že dieťatko sa narodí predčasne, s čím je spojená nižšia pôrodná hmotnosť bábätka.

S vekom rastie tiež riziko vrodených chýb dieťatka. Tie sa ale dajú včas odhaliť pri pravidelných lekárskych prehliadkach.

Mnohé zrelé ženy dnes vyzerajú na dvadsať, príkladne sa o seba starajú a vedú zdravý životný štýl. Napriek tomu sa môže stať, že niekedy toho na ne bude priveľa. Starostlivosť o malé bábätko dá zabrať aj mladším ročníkom a prebdené noci a boľavý chrbát sú len špičkou ľadovca.

Prečo ísť do toho

S vekom pribúdajú skúsenosti, mnohé z rizík si ženy uvedomujú, a napriek tomu sa pre bábätko rozhodnú. Byť mamou je pre ne viac, než strach a riziká. Je to šťastie a láska na celý život.

Materstvo vo vyššom veku so sebou prináša aj mnoho pozitív:

 

  • Zrelé ženy majú väčšinou čo to za sebou, vytvorili si zázemie a dieťa čakajú s vedomím, že sa o neho vedia a môžu postarať.
  • Viac skúseností je predpokladom, že mama zvládne niektoré stresové situácie lepšie, ako keď bola mladá a neskúsená.
  • Mamy, ktoré dosiahli úspech v práci a sú so svojím životom spokojné, si zvyknú materstvo užívať viac, ako tie, ktoré sa pasujú s existenčnými problémami, nenaplnenými ambíciami a mnohými cieľmi, ktoré „ešte treba dosiahnuť“.
  • Vyšší vek so sebou prináša rozhľad a poznanie, ktoré môže mama odovzdať ďalšej generácii.

Veľký vekový rozdiel medzi súrodencami má tiež svoje výhody. Starší, častokrát dospelí súrodenci, sa chcú podieľať na starostlivosti o bábätko a príchod nového člena rodinu ešte viac stmelí.

O šťastnú novinu sa v uplynulých dňoch podelila aj europoslankyňa Monika Beňová. Pre dieťa sa v zrelom veku rozhodla aj Erika Judínyová, zo svetových hviezd Janet Jackson, Halle Berry, Brigitte Nielsen či Sophie B. Hawkins.

Koniec koncov byť mamou to je poslanie na celý život.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised