Ako si vybrať ovulačný test?

Marcela Beňová 0

Načo slúžia ovulačné testy? Vyhľadávajú ich nielen ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, ale aj tie, ktoré chcú tehotenstvo odložiť aj bez užívania hormonálnej antikoncepcie.

Shutterstock

Čo je ovulácia?

Ovulácia je krátky dej, ktorý je súčasťou cyklu zdravej ženy. Dozreté vajíčko sa uvoľní z folikulu a je pripravené na oplodnenie. Svoju úlohu tu zohráva aj synchronizácia vajíčka so sliznicou maternice.

Ak má žena v tomto období nechránený pohlavný styk, je veľká pravdepodobnosť, že sa oplodnené vajíčko uhniezdi a môže začať obdobie tehotenstva. V celom cykle sa väčšinou vyskytnú dva po sebe idúce plodné dni.

V prípade, že má žena problém s počatím, alebo sa o otehtnenie pokúša neúspešne nejaký čas, môže jej informácia, kedy je čas ovulácie, veľmi pomôcť. Rovnako to platí aj v prípade, ak sa chce tehotenstvu vyhnúť.

Pokiaľ sa rozhodne nezaťažovať organizmus hormonálnou antikoncepciou, je určenie plodných a neplodných dní kľúčové pre prirodzené plánovanie rodičovstva.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať tehotenský test?

Okrem sledovania rôznych prejavov ako hlien či teplota, ktoré indikujú čas ovulácie, ženám pri určovaní plodných dní pomôžu aj ovulačné testy.

Ako si vybrať ovulačný test?

Kým v minulosti sa o ovulácii veľa nehovorilo, a v prípade, že žena neplánovala otehotnieť, sa pár spoliehal len na antikoncepciu predpísanú u lekára, dnes je situácia iná.

Čoraz viac žien sa zaujíma o svoje zdravie a fungovanie tela. Sledovanie plodnosti je jeho súčasťou. Pri určovaní ovulácie sa ženy môžu riadiť nielen správnym určením samotných prejavov, ale majú k dispozícii aj moderné pomôcky – ovulačné testy.

V lekárňach si ženy môžu kúpiť viacero druhov: prúžkový, digitálny, kazetový tehotenský test a mikroskop. Ktorý je  najvhodnejší?

Prúžkový ovulačný test

Najjednoduchšou a najlacnejšou variantou je prúžkový test. Svojím výzorom aj použitím je takmer totožný s tehotenským testom. Narozdiel od neho však nemeria prítomnosť HCG hormón, ale Luteinizačný hormón (LH). Pri prúžkovom ovulačnom teste si dajte pozor na expiráciu.

Na testovanie nie je vhodný ranný moč. Ideálny čas na testovanie je medzi 10. a 20. hodinou, predtým by ste nemali dve hodiny piť, aby výsledok nebol skreslený. Výsledok sa ukáže asi do minúty.

Pokiaľ sú obe čiarky výrazne ružové, znamená to, že ovulácia už prebieha. Pred a po ovulácii je jedna čiarka výraznejšie zafarbená ako druhá. Pokaľ má žena neplodné dni, je naružovo zafarbené len jedna čiarka.

Prúžkové ovulačné testy stoja od 2 do 13 eur a sú obľúbené vďaka jednoduchému používaniu. Medzi overené značky patrí RapiClear, Woman Secret či GS Ovultest.

Prečítajte si aj: Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?

 

Kazetový ovulačný test

Aj v tomto prípade sa jedná o pomôcku podobnú tehotenskému testu. Test má tvar kazety, ktorá má priestor, kam stačí pomocou pinzety nakvapkať niekoľko kvapiek moču, a na displeji sa zobrazí výsledok.

Tento test je hygienický a pre mnohé ženy veľmi praktický. Výsledok testu sa zobrazí do 5 minút, takže zásadný rozdiel v použití nečakajte. Je o niečo drahší, za jedno testovanie zaplatíte asi 7 eur. Kazetový test vyrába napríklad značka Your Days.

Digitálny ovulačný test

Digitálne testovanie je obľúbené nielen v prípade tehotenstva, ale aj pri sledovaní ovulačných dní. Test sa skladá z dvoch častí – digitálneho prístroja, kde sa zobrazuje výsledok, a pozorovacích tyčiniek.

Moderné testy ich ponúkajú niekoľko, takže vám vystačia na jeden cyklus. Výsledok sa odráta najrýchlajšie – do 15 sekúnd, kedy test potvrdí alebo nepotvrdí ovuláciu.

Shutterstock

Ďalšou nevýhodou je, že pokiaľ si chcete sledovať rast cyklu či nástup plodných dní, digitálny test vám na rozdiel prúžkového neumožňuje sledovať aj drobné odchýlky. Obľúbenou značkou je test od Clearblue.

Mikroskop na sledovanie ovulácie

Kým pri ostatných ovulačných testoch sme sa zamerali na meranie zo vzorky moču, na trhu môžeme nájsť aj jednoduché a praktické riešenie. Ovuláciu si môže žena kontrolovať zo slín pomocou mikroskopu.

Jeho výhodou je možnosť používať test niekoľko rokov, stačí sa ho len naučiť dobre ovládať. Na mikroskopické sklíčko nanesieme vzorku slín, ktoré necháme desať minút stáť, aby uschli. Potom skličkom otočíme podľa pokynov v návode a zaostríme na vzorku. Podľa vzorky, akú sliny vytvoria, môžeme vidieť, v akom štádiu sa cyklus nachádza.

Nespojené rozhádzané bodky signalizujú neplodné dni. 2 až 3 dni pred ovuláciou sa bodky spájajú do vlásočníc, a v tomto období je šanca otehotnieť 20 až 30%. Počas ovulácie vytvárajú bodky tvary papradia alebo malých stromčekov. Za tieto tvary môžu kryštále estrogénu, ktorý je prítomný v tele.

Prečítajte si aj: Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?

Pri niektorých mikroskopických testoch sa môže namiesto vzorky slín použiť hlien z krčka maternice. Presnosť testu je až 98% a veľkou výhodou je, že nemá čas expirácie.

Nevýhodou je prácnejšie používanie. Medzi overené značky patrí mikroskop OvuPred či FertilControl od Donny. Cena testu sa pohybuje od 18 do 22 eur.

Na čo nezabúdať?

Predovšetkým ak chcete využiť sledovanie ovulácie ako prirodzenú metodu plánovania rodičovstva, mali by ste sa vyhnúť náhodnému meraniu párkrát počas cyklu a zanamenať si najmä prvé mesiace každý deň. Samotná ovulácia by sa mala merať 5 až 6 dní za sebou, aby sme ju určili presne.

Okrem ovulačných testov si môžeme pomôcť napríklad bazálnym teplomerom, ktorý slúži na sledovanie teploty v ranných hodinách. Odchýlky teploty nám pomôžu presnejšie určiť nástup ovulácie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár