Žiť s povedomím, že nám biologické hodiny tikajú na poplach, môže byť niekedy desivé. Staršie tehotné môžu mať pocit, akoby sa na ich pozerali ako na geriatrické „prípady.“
Je fakt, že vekom žene klesá počet vajíčok, takisto sú tu možné ďalšie riziká komplikácií, ktoré sa viac týkajú tehotných po 35-ke, ako je napríklad hypertenzia, cukrovka, či chromozomálne abnormality .
Na druhej strane by sme si mali povedať, že je tu aj veľa prekvapivých výhod, ktoré so sebou prináša materstvo v neskoršom veku.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Tehotná po 35-ke, zrelá do starobinca ?
Pexels
Silnejší mozog starších matiek
Štúdie ukazujú, že mať deti v neskoršom veku je dobré pre mozog, pretože ho robí „bystrejším.“
Napríklad štúdia, ktorou sa zaoberala Americká geriatrická spoločnosť (nech vás tá geriatria v názve neirituje) skúmala 830 žien v strednom veku. Cieľom štúdie bolo zistiť, či existuje súvislosť medzi pôrodom v neskoršom veku a výkonom mozgu.
Závery boli také, že ženy, ktoré porodili posledné dieťa po 35. roku života, mali lepšiu verbálnu pamäť. Taktiež ženy, ktoré porodili svoje prvé dieťa po 24. roku života, boli v riešení problémov schopnejšie ako ich rovesníčky, ktoré mali deti skôr, pred 24. rokom života.
Väčšia opatrnosť, menej detských úrazov
Samozrejme, každá mama chráni svoje dieťa najlepšie ako vie, bez ohľadu na to, či je mladšia alebo staršia.
Viaceré štúdie však poukazujú na skutočnosť, že riziko neúmyselného poranenia dieťaťa, ktoré si vyžaduje lekársku starostlivosť, klesá so zvyšujúcim sa vekom matky.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Keď som čakala tretie dieťa, staršie už mali vodičák .
Emocionálna zrelosť matiek – aj detí
Spolu so zvyšujúcim sa vekom nepochybne prichádza aj väčší pocit zrelosti. Len si pomyslite, ako veľmi ste sa zmenili od strednej školy! Byť zrelým prináša väčšiu spokojnosť v živote, aj v rodičovstve.
Podľa štúdie publikovanej v European Journal of Development holandskí vedci skúmali psychosociálny vývoj dvoch skupín detí vo veku 7, 11 a 15 rokov. V jednej skupine boli matky, ktoré porodili po 31. roku života a v inej skupine mladšie ako 31 rokov.
Podľa ich analýzy staršie matky menej často deťom nadávajú, či im uštedrujú fyzické tresty. „Deti starších matiek sa správali lepšie, boli dobre socializované a boli emocionálne zdravé vo veku pred pubertou,” skonštatovala jedna z autoriek štúdie, Patricia Salber.
Vzdelanejší rodičia, vzdelanejšie deti
Deti starších rodičov majú väčšie šance, že budú vzdelanejšie. Rovnako ako ich rodičia.
Nejde len o finančnú stabilitu, ktorú má lepšiu šancu dosiahnuť žena, ktorá dokončí vysokú školu a môže si dovoliť investovať čas do rozvoja svojej profesionálnej kariéry (okrem toho zvyčajne aj zarába viac ako matka, ktorá mala dieťa pred začiatkom kariéry).
Ale aj o to, že deti vzdelaných matiek viac kopírujú ich vzorce: deti starších matiek zostávajú vo vzdelávacom systéme dlhšie, majú lepšie výsledky v štúdiu, je tiež väčšia pravdepodobnosť, že budú navštevovať vysokú školu v porovnaní s ich rovesníkmi, ktoré majú mladšie mamy.
Deti v neskoršom veku predlžujú život
Často sa stretávame s názorom, že mať deti neskôr znamená menej energie, ktorú majú mladšie ročníky na rozdávanie. Takisto vás upozorňujú na to, že už tu nemusíte byť v čase, keď bude dieťa maturovať, že ho možno neuvidíte stáť pred oltárom alebo si nepodržíte v perinke vnúčatko.
No nemali by sme sa tak rýchlo nechať týmito argumentmi odradiť. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Menopauza zistila, že ženy, ktoré majú deti po 33. roku života, majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa dožijú 95 rokov v porovnaní so ženami, ktoré odrodili deti pred tridsiatkou. To stojí za úvahu, nie?
»»»»»»» Prečítajte si aj: Ženy, ktoré rodia po 35-ke, sa dožijú vysokej staroby .
Loading...