Ženy, ktoré rodia po 30-ke, sa dožijú vysokej staroby

Anna VEselá 0

Výskum Fakulty medicíny na Univerzite v Bostone prišiel so zaujímavou tézou: ženy, ktoré majú dieťa po 33. roku života, majú väčšiu šancu dožiť sa vysokej staroby v porovnaní so ženami, ktoré skončili s reprodukčnými aktivitami do 29. narodenín.

iStock

Výskumu pod taktovkou profesorky Paoly Sebastiani sa podrobilo 551 rodín, z ktorých mnohí členovia sa dožili vysokého veku. Údaje 462 žien obsahovali aj poznámku, kedy sa mi narodilo posledné dieťa, ako aj vek, ktorého sa dožili.

Na základe toho prišli k záveru, že ženy, ktoré porodili posledné dieťa po 33. roku života, majú dvojnásobnú šancu dožiť sa 95 a viac rokov, v porovnaní so ženami, ktoré posledné dieťa porodili do 29. roku veku. Odborníci to vysvetľujú tým, že ženám, ktoré sú dlhšie plodné, t. j. môžu prirodzenou cestou otehotnieť a porodiť, pomalšie starne telo.

K podobným výsledkom sa dopracovali aj niektoré skoršie výskumy, napríklad z Nového Anglicka, ktorý si zobral na mušku tamojšie storočné ženy: ukázalo sa, že ženy, ktoré rodili po štyridsiatke, majú až štyrikrát väčšiu šancu, že sa dožijú 100 rokov, ako ženy, ktoré porodili svoje posledné dieťa v mladom veku.

Prečítajte si tiež: Mám x-té dieťa v 40-ke

Mladé mamy, nezúfajte, aj vy sa môžete dožiť stovky

Najstaršia žena sveta, Japonka Misao Okawa, ktorá zomrela v apríli 2015 vo veku 117 rokov, mala so svojim manželom 3 deti, ale ani jedno po 33. narodeninách, keďže práve v tom veku sa stala vdovou. Jej recept na dlhovekosť bol suši a spánok.

109-ročná Jessie Gallan zo Škótska nemala deti žiadne. A tiež žiadneho muža. Vyhýbať sa mužom, pretože tí prinesú žene do života viac problémov, ako úžitku a nestoja za to trápenie, bol zase jej zaručený recept, ako sa dožiť vysokej staroby a tiež miska ovsených vločiek každý deň, plus trochu si zacvičiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár