Glukózový test a EKG v tehotenstve. Tajné kódy tehotenskej knižky 05

Ľuba Lapšanská 0

Dnes si vysvetlíme ďalšiu stranu tehotenskej knižky. 

Začína veľkou a prázdnou tabuľkou s nápisom poznámky a odporúčania UZV pracoviska, v niektorých len „poznámky“. Myslím, že nie je potrebné vysvetľovať podrobnejšie.

Nasleduje relatívne malinká tabuľka, ktorá ale nesie veľa zaujímavých informácií. 

shutterstock

OGTT skríning GDM

V iných je táto tabuľka pod názvom Skríning – gestačný diabetes na vedľajšej strane vpravo. Možno sú už tieto záhadné zhľuky písmen zrejmejšie, ale preložme si to:

Gestačný diabetes = tehotenská cukrovka

Ide o to, zistiť preventívne všetko, čo sa týka tehotenskej cukrovky – gestačného diabetu. OGTT sa u nás už robí plošne všetkých ženám.  Možno ste už toto vyšetrenie absolvovali.

OGTT je orálny glukózový tolerančný test

Prídete nalačno, odoberú vám krv, dajú vám vypiť koncentrovaný glukózový roztok. Po cca dvoch hodinách vám znovu odoberú krv, aby zistili hladinu glukózy v žilnej krvi. Teda to, ako sa s tým váš organizmus vyrovnáva a či náhodou nemáte predpoklad na tehotenskú cukrovku.

Pozor! Ak sa u vás v rodine vyskytuje cukrovka a vaše dieťa (toto, či predošlé) váži/lo viac ako 4000 g, alebo ste obézna, alebo máte cukor v moči, či ste mali v predošlom tehotenstve gestačný diabetes, hypertenziu alebo preeklampsiu, tak vám toto vyšetrenie urobia ešte pred ukončeným 12. týždňom tehotenstva. Resp. čo najskôr. 

Ostatným sa toto vyšetrenie robí približne v 24. – 28. týždni. Pozrite sa do tabuľky trošku nižšie.

Je to tam aj podobne rozdelené:

Riziková skupina v I. trimestri – to sú všetky tie problémy,  ktoré som opísala vyššie. Začiarkne sa pozit. (problémy boli) alebo negat. (neboli).

Neriziková v 24. – 26. týždni – to znamená ak ste doteraz problémy nemali a išli ste na OGTT – zapisujú sa výsledky. Pozitívne – (to bohužiaľ nie sú tie dobré) alebo negatívne – to znamená, že tam nie je prítomnosť problémov.

Pri pozitívnom náleze krv na anti-GAD v 26. t.g. – ak glukózový test nedopadol dobre, tak ešte pôjdete na odber krvi (v 26. týždni tehotenstva). A zapíšu tu výsledky.

Podrobný opis toho čo zisťujú to už je ťažká chémia…  To už naozaj nechám na odborníkov. Verím, že budete v poriadku :). Ak by bol výsledok pozitívny, prečítajte si o strave počas tehotenskej cukrovky.

EKG = elektrokardiografické vyšetrenie

EKG v I. trimestri, v III. Trimestri – aj takéto názvy v tabuľke nájdete. Tieto vyšetrenia ale nerobia každej mamičke. Ak však medzi ne patríte, tak vedzte že EKG je elektrokardiografia.

Je to  vyšetrovacia metóda, ktorá sníma elektrické signály  z oblasti srdca. Teda kontrolujú či je vaše srdiečko v poriadku po fyzickej stránke. 

Psychoprofylaxia a otec po pôrode

Je tam tiež napísané Psychoprofylaxia (II. – III. Trimester), otec pri pôrode a v niektorých aj PEDA.

Takže, zapisuje sa tu, či ste absolvovali psychoprofylaktickú prípravu a či ju absolvoval aj otecko. 

Sú pôrodnice, ktoré majú podmienku, aby otec absolvoval prípravu v pôrodnici, ak vás chce doprevádzať pri pôrode.  Ako je to v tej vašej si prečítajte v Sprievodcovi pôrodnicami.

Ako byť oporou pri pôrode si môže tato prečítať v samostatnej sekcii.

PEDA (pôrodná epidurálna analgézia)

V kolónke PEDA (pôrodná epidurálna analgézia) – si označia, či si ju želáte alebo nie. Vo väčšine pôrodníc si podanie PEDA vyžaduje samostatný pohovor s anesteziológom. 

Naokolo máme dve veľmi husté tabuľky s množstvom skratiek. O tých však až nabudúce… 

Všetky články zo 7 dielneho seriálu – Tajné kódy tehotenskej knižky: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

články autora...

Pridaj komentár