Pozor! Ak sa u vás v rodine vyskytuje cukrovka a vaše dieťa (toto, či predošlé) váži/lo viac ako 4000 g, alebo ste obézna, alebo máte cukor v moči, či ste mali v predošlom tehotenstve gestačný diabetes, hypertenziu alebo preeklampsiu, tak vám toto vyšetrenie urobia ešte pred ukončeným 12. týždňom tehotenstva. Resp. čo najskôr.
Ostatným sa toto vyšetrenie robí približne v 24. – 28. týždni. Pozrite sa do tabuľky trošku nižšie.
Je to tam aj podobne rozdelené:
Riziková skupina v I. trimestri – to sú všetky tie problémy, ktoré som opísala vyššie. Začiarkne sa pozit. (problémy boli) alebo negat. (neboli).
Neriziková v 24. – 26. týždni – to znamená ak ste doteraz problémy nemali a išli ste na OGTT – zapisujú sa výsledky. Pozitívne – (to bohužiaľ nie sú tie dobré) alebo negatívne – to znamená, že tam nie je prítomnosť problémov.
Pri pozitívnom náleze krv na anti-GAD v 26. t.g . – ak glukózový test nedopadol dobre, tak ešte pôjdete na odber krvi (v 26. týždni tehotenstva). A zapíšu tu výsledky.
Podrobný opis toho čo zisťujú to už je ťažká chémia… To už naozaj nechám na odborníkov. Verím, že budete v poriadku :). Ak by bol výsledok pozitívny, prečítajte si o strave počas tehotenskej cukrovky.
EKG = elektrokardiografické vyšetrenie
EKG v I. trimestri, v III. Trimestri – aj takéto názvy v tabuľke nájdete. Tieto vyšetrenia ale nerobia každej mamičke. Ak však medzi ne patríte, tak vedzte že EKG je elektrokardiografia.
Je to vyšetrovacia metóda, ktorá sníma elektrické signály z oblasti srdca . Teda kontrolujú či je vaše srdiečko v poriadku po fyzickej stránke.
Psychoprofylaxia a otec po pôrode
Je tam tiež napísané Psychoprofylaxia (II. – III. Trimester), otec pri pôrode a v niektorých aj PEDA .
Takže, zapisuje sa tu, či ste absolvovali psychoprofylaktickú prípravu a či ju absolvoval aj otecko.
Sú pôrodnice, ktoré majú podmienku, aby otec absolvoval prípravu v pôrodnici, ak vás chce doprevádzať pri pôrode. Ako je to v tej vašej si prečítajte v Sprievodcovi pôrodnicami.
Ako byť oporou pri pôrode si môže tato prečítať v samostatnej sekcii.
PEDA (pôrodná epidurálna analgézia)
V kolónke PEDA (pôrodná epidurálna analgézia) – si označia, či si ju želáte alebo nie. Vo väčšine pôrodníc si podanie PEDA vyžaduje samostatný pohovor s anesteziológom.
Naokolo máme dve veľmi husté tabuľky s množstvom skratiek. O tých však až nabudúce…
Všetky články zo 7 dielneho seriálu – Tajné kódy tehotenskej knižky:
Loading...