Čo je to cervikálne skóre?

Ľuba Lapšanská 0

V ďalšej časti nášho seriálu, v ktorom odkrývame Tajné kody v tehotenskej knižke  sa pozrieme na malú tabulečku s nápisom Cervikálne skóre. Nájdete ju vedľa, resp. nad veľkou tabuľkou, ktorú sme spomínali v druhej časti tohto seriálu.

Čo to teda je cervikálne skóre?

Najskôr si vysvetlime pojem cervix. Je to kŕčok maternice. Tá časť vášho tela (vašej maternice), ktorá ústi do vagíny a pevne uzaviera (resp. tak by to malo byť) počas celého tehotenstva maternicu.

shutterstock

Otvor je vraj taký úzky, že by ním neprešiel ani vlas. Naviac zo strany pošvy je tam ešte hlienová zátka – sekrét, ktorý chráni krčok maternice. Pred termínom pôrodu, u niektorých žien  už počas tretieho trimestra či dokonca skôr , nastávajú zmeny na krčku maternice.

V jeho konzistencii, uložení, dĺžke, otvorení atd. To všetko píšu práve v tejto tabuľke. Tá slúži v podstate na objektívne posúdenie, resp. obodovanie stavu vášho krčku. Za každú „vlastnosť“ sa podľa tabuľky udeľujú body. (Vidno to hore – od 0 do 2.)

Čím viac je kŕčok pripravený na pôrod, tým viac bodov na to poukazuje.

Tak poďme na to:

1) dĺžka (krčka maternice)

a vedľa nápisy „zachovaný“, „do 1,5 cm“ , a „menej ako 1,5 cm“.  Pred pôrodom sa totiž kŕčok maternice skracuje. Takže, čím je kratší, tým je pripravenejší.

2) dilatácia (krčka maternice) – teda otvorenie

Ako som už skôr spomínala, počas tehotenstva je kŕčok pevne uzavretý. Postupne ale, časom, ako sa pripravuje na pôrod sa začne pomaličky otvárať. Niektorým ženám až tesne pred pôrodom či počas neho, iným už trochu skôr.

Takže pri vaginálnom vyšetrení vám zistia, či je ešte „zatvorený“ alebo už je otvorený „tesne pre prst“ alebo dokonca „voľne pre prst“.

A myslí sa tým naozaj prst – jediný nástroj použitý na meranie otvoru tohto pôrodného kanála. A otvorenie sa zisťuje zo smeru od vagíny. Neskôr zistíme prečo… máme ešte ďalšie kritériá. 

3) orientácia (krčka maternice)

mnoho žien to netuší, ale krček mení aj svoju pozíciu vo vagíne, časom, ako dozrieva a pripravuje sa na pôrod. Takže orientácia dorzálna znamená, že oproti maternici je akoby sklonený dozadu. Ešte nepripravený.

Postupne sa dozrievaním presúva do stredu – to je orientácia mediálna. A tesne pred pôrodom už je pripravený a orientovaný anteriórne – dopredu.

4) konzistencia (krčka maternice) – alebo tuhosť.

Konzistencia sa mení u žien každý mesiac už pred počatím, v rámci menštruačného cyklu. Čím bližšie k ovulácii, tým je mäkší, čím ďalej odo dňa D, tým je tuhší. Pred pôrodom je to podobné.

Počas tehotenstva je kŕčok maternice tuhý, postupne mäkne (polotuhý) a tesne      pred dňom D, ktorým bude pre vás pôrod, úplne zmäkne (mäkký). Aby mohol pracovať – skracovať sa a rozťahovať a strácať a pustiť bábätko a atd.

5) cerviko – korporálny uhol

– tak to je uhol, ktorý meria strmosť zúženia otvoru  v oblasti vnútornej časti krčka maternice – teda tej časti krčka, ktorá je v maternici, tam kde dieťatko bude hlavičkou naliehať a tlačiť. V tabuľke je to aj nakreslené. Kuk sa na stĺpček      „vysvetlivky“.

Je to jednoduché. Ak je tá časť ešte pevne uzavretá (zachovaná), tak nerodíte. Intermediálny v preklade znamená niečo ako tvoriaci medzičlánok, prepojenie – teda začína sa otvárať (pripomínam že z tej vnútornej strany) a prepájať s vagínou.

Vyrovnaný (cerviko – korporálny uhol) je taký, ktorý už je na pôrod pripravený. V podstate je kŕčok z vnútornej strany, zo strany maternice „otvorený“.

6) naliehanie

– teda prítomnosť, umiestnenie či „vzťah“ niektorej časti telíčka dieťatka v tejto      oblasti ku vnútornej strane krčku – najčastejšie hlavičky alebo zadočku. A potom tu máme tri podivuhodné pojmy. 

Prázdne klenby – znamená to, že dieťatko je ešte vysoko, ešte „nenalieha“, je tam na pohmat „prázdno“.

Voľné naliehanie – hlavička (či iná časť tela) už do tejto oblasti vstúpila, ale ešte nie je pevne usadená.

Formácia dolného segmentu – naliehanie je intenzívne a pripravené na pôrod.

U prvorodičiek a viacrodičiek je tento postup rozdielny.

Všeobecne známe je napríklad to, že u viacrodičiek môže byť kŕčok maternice skôr otvorený. Ale aj to, že prvorodičkám „klesne bruško“ (rozumej dieťatko sa posunie nižšie do pôrodných ciest – pozri bod 6) skôr ako viacrodičkám. Tým sa to často stane až tesne pred pôrodom, kým ženy čo čakajú prvé bábätko môžu mať „bruško dole“ aj týždeň pred samotným pôrodom. 

Pod tabuľkou vidíte aj rozdiely v maximálnej tolerancii. To znamená, že síce sa každý kŕčok hodnotí a boduje  rovnako, ale viac „dovolíme“ viacrodičkám ako prvorodičkám. Nie preto že sú skúsenejšie a že už rodili ;-).

Ale proste preto, lebo príroda to tak zariadila. Že je to už inak. Takže v stĺpci maximálna tolerancia vidíte rozdiely pre primi (primipara – prvorodička) a multi (mulitpara – viacrodička) s ohľadom na konkrétne týždne gravidity. Číselko znamená maximálny počet bodov, ktoré môže váš krček „dosiahnuť“, aby sa to ešte nemuselo medicínsky riešiť.

V podstate tieto údaje hodnotia pripravenosť krčku maternice na pôrod

Dôležité je však to, ako prebiehajú v reálnom čase. Aké sú zmeny rýchle.

No a na záver ešte rozlúštime tajomný kód na vrchu tejto tabuľky:

CI nad MT: ad ambulancia RG!  

Waw! Takže što eto? 😀

No, znie to šialene, ale v podstate je to jednoduché.

CI – je cervikálny index – počet bodov, ktoré sa spočítajú podľa toho čo som písala vyššie.

MT – maximálne tolerancia – stĺpček extra pre prvo a viac mamy.

RG – riziková gravidita

Takže v preklade: ak je cervikálne skóre (index) vyššie ako to číselko maximálnej tolerancie v tabuľke s ohľadom na týždeň tehotenstva, a prvo či viacrodičku,  je potrebné ženu odoslať na ambulanciu rizikovej gravidity.

Všetky články zo 7 dielneho seriálu – Tajné kódy tehotenskej knižky: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár