Tehotenská abeceda O

Ľuba Lapšanská 0

OA – osobná anamnéza

Všetko podstatné o zdravotnom stave vášho tela. Podstatné ochorenia, ale aj úrazy a operácie, ktoré by mohli nejako ovplyvniť váš terajší stav.

Zapisujú sa napríklad úrazy či operácie na chrbtici, v panve v brušnej dutine a pod. A všetky choroby, aj detské, ktoré ste prekonali.

Obrat vonkajšími hmatmi

otočenie bábätka v brušku v polohe koncom panvovým, pomocou vonkajšej stimulácie rukami. Slúži na lepšie upravenie polohy dieťatka pred pôrodom.  U nás sa tento úkon už takmer nerobieva. 

Obrátená maternica

občas sa hovorí aj prevrátená maternica. Normálna poloha maternice je taká, že je trochu otočená smerom dopredu k spone lonovej kosti (symfýze) alebo laicky – smerom k brušku.

Ak maternica nie je otočená dopredu, ale dozadu smerom do vyhĺbenia krížovej kosti (os sacrum) alebo laicky k chrbtu, tak to nazývame obrátená. Takto obrátenú maternicu môžete mať od narodenia, ale aj od pôrodu vlastného dieťatka. Obvykle nespôsobuje žiadne problémy (ak sa nespojí s problémom endometriózy alebo zrastov), niektoré ženy ale tvrdia, že sa im dlhšie nedarilo otehotnieť.

Ak je vaša maternica obrátená dozadu, tak  ľahšie otehotniete v polohe „odzadu“. A po akte si ešte pol hodinky poležte na brušku. Krček maternice je v tomto prípade totiž tiež posunutý –  v pošve je  uložený viac vpredu – za sponou lonových kostí (za symfýzou).

Okolo 16. týždňa tehotenstva, keď narastie, sa maternica „postaví“ a bude ako u všetkých ostatných žien. A aj pred otehotnením vraj pomáhajú klasické ženské bylinky – alchemilka a rebríček. Skúste čajíky, zábaly, kúpele. Receptíky si iste nájdete…

Očistky

(lochia)  – posledné stopy vášho tehotenstva, krvavá tekutina vychádzajúca z hojacej sa maternice. Prvé 3-4 dni sú očistky červené, postupne sa stávajú hnedými, s prevahou leukocytov (bielych krviniek) ich farba prechádza do žltej, neskôr obsahujú najmä hlien a sú belavé.

Dočítate sa o nich všade, a tak len upozornenie – k lekárovi bežte ak náhle pár dní po pôrode prestanú alebo ak sa zmenia z tmavočervených až hnedých na jasné červené. Tak isto by ste sa mali dať skontrolovať, ak sa ich zápach výrazne zmení. 

Odgrgnutie

bábätko počas satia do bruška okrem mliečka prehĺta aj vzduch. Joj, koľko mamičiek má s týmto problém. Takže – niektoré detičky a to sú najmä tie vysmiate a spokojné, bez bolestí bruška, ktoré pijú pomaličky si ani nepotrebujú odgrgnúť.

Tie savce, ktoré sa nedočkavo prilepia na prsník a hltajú ako o život to však obvykle potrebujú. Pomôžu vzpriamené polohy a jemné poklepkávanie po chrbátiku. Ak si dieťatko ani do 20 minút neodgrgne, uložte ho spinkať na bok.

Odsávačka na mlieko

– laktačná pomôcka. Ako a či si vyberať odsávačku, si prečítajte v samostatnom článku. Potrebná je hlavne pre mamičky, ktorých dieťatko je inde – napríklad na inom oddelení nemocnice zo zdravotných dôvodov, napr. je nedonosené.

Alebo pre mamky, ktorých detičky nemôžu piť z prsníka (napr. majú rázštep podnebia) a pijú materské mliečko z fľašky.

Existujú rôzne druhy, za rôzne ceny, s rôznou funkčnosťou. Ak ste zdravá, máte zdravé dieťatko tak si ju zbytočne nekupujte dopredu. Pár dostriekaní zvládnete aj rukou. Najlepšia odsávačka je dieťa.

Odsávačka na hlieny (na soplíky)

– v obchodoch nájdete nepreberné množstvo rôznych odsávačiek. Elektrické, na vysávač, s podtlakovou pumpičkou atd. Odsávačka hlienov – áno – či nie?

Lacná a veľmi šikovná verzia je odsávačka, ktorá sa „ovláda“ vašimi ústami. Skladá sa z nádobky a dvoch cievok. Jednu priložíte k nošteku, druhú do úst a krásne viete regulovať koľko a ako silno ťahať. Za babku a super!

Odstavenie

– myslíme tým odstavenie dieťatka od prsníka. Na túto tému sa vedú dlhéééé diskusie. Osobne si myslím, že raz príde deň, kedy drobec povie dosť.

Ak však musíte napríklad zo zdravotných dôvodov odstaviť skôr a máte problém s naliatymi prsníkmi – skúste šalviový čaj, homeopatiká a stiahnuté prsia.

Odtok plodovej vody 

– jeden zo zrejmých začiatkov pôrodu. Ako rozoznať či je to plodová voda?

Obvykle ak je dieťatko dole hlavičkou a už v pôrodných cestách, tak vody odtečie iba kúsok. Potom odteká silnejšie pri každej kontrakcii, keď sa maternica stiahne a vytlačí trochu vody okolo hlavičky.

Ak je dieťatko ešte vysoko alebo je v inej polohe ako hlavičkou dole, tak odtečie veľké množstvo naraz. Plodová voda vonia sladko, je priezračná alebo v ojedinelých prípadoch už zelená. V lekárni sa dajú kúpiť aj testy, ale odporúčam radšej odchod do pôrodnice.

Operatívny pôrod

za operatívny pôrod považujeme taký, kde sa použili na vybratie bábätka nástroje nahrádzajúce vypudzovacie „sily“. U nás sa používajú forcepsy – kliešte a vákuumextraktor – „vákuová pumpa”.

OP – ozvy plodu.

Skratka v tehotenskej knižke. Môžete tam mať aj značky:  OPP –  ozvy plodu počuteľné, OPN – ozvy plodu nepočuteľné, alebo kombináciu oboch – (OP+/-).

A ešte predsa len jedna – OPPP – znamená, že  ozvy plodu sú  počuteľné a pravidelné. 

OTP

– očakávaný dátum pôrodu. Dátum vypočítaný podľa poslednej menštruácie alebo podľa ultrazvukového vyšetrenia…

Oxytocín

– hormón lásky. Viac si prečítajte o oxytocíne v samostatnom článku.

Ožarovanie „žltačkových detí“

– ak má vaše bábätko veľmi silnú žltačku, pravdepodobne ho budú v pôrodnici dávať pod tzv. „modré svetlo“. Prikryjú mu očká páskou a vložia pod lampu.

Tá slúži na rýchlejšie odbúravanie bilirubínu z krvi. Pomôže aj účinné dojčenie. Novorodenecká žltačka – ako prebieha liečba?  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár