Tehotenská abeceda Ka – Kl

Ľuba Lapšanská, Hana Celušáková 0

Kandidóza

ochorenie zapríčinené malými guľatučkými kvasinkami rodu kandida. Ak sa tieto potvorky premnožia, môžu vám spôsobiť nemalé problémy. Ženy s nimi často bojujú najmä v oblasti prirodzenia.

V pošve sa tvorí biely povlak, niektoré ženy majú silný výtok, iné vločkovité prostredie. Medzi príznaky niektoré postihnuté radia aj výrazné svrbenie. Avšak – odborníci hovoria, že je to ochorenie tráviaceho traktu. Takže milé dámy – kandida je z rodu húb – má rada vlhko, teplo a sladkosti! Pomôžte si protikvasinkovou diétou.

S kvasinkovými ochoreniami sa môžeme stretnúť aj u detí, prečítajte si viac o ich príznakoch a liečbe. Hovorí sa im aj soor, žabka, múčivka.

Kardiotokograf

mnohé asi tušíte čo znamená „kardio“ – „voľačo so srdcom“.  A všetky určite viete čo je „graf“.

Ale čo to „toko“ medzi nimi?

Takže kardiotokograf je prístroj, ktorý zaznamenáva dve veci – po prvé ozvy srdiečka vášho dieťatka v brušku (srdečnú frekvenciu), a po druhé vaše kontrakcie – resp. ich „silu“.

Je to najčastejšia vyšetrovacia metóda pred a aj počas pôrodu. 

Kardiotokografia

vyšetrovacia metóda v pôrodníctve. Pozri vyššie na kardiotokograf.

Kefalohematóm

hematóm je krvný výron pod kožou alebo aj v hlbších tkanivách. Kefalohematóm vzniká pri pôrode. Je to poranenie hlavičky dieťatka, krvný výron pod lebečnou kosťou. Na spôsob ošetrovania a manipulácia s takýmto novorodencom  sa opýtajte svojho lekára.

Kefalopelvický nepomer

(niekde aj cephalo – pelvický nepomer). Tento názov nie je odvodený od Kefala – syna gréckeho boha Herma. Ak ste čítali vyššie, určite vás už napadlo, že to bude mať niečo spoločné s hlavičkou. A máte pravdu. V tomto prípade ide o to, že hlavička dieťatka je väčšia ako otvor v panve ženy. Niekedy sa to zistí meraním vopred, občas až vtedy keď sa rozbehnutý pôrod zastaví, či nepostupuje. Nemusíte sa však obávať, táto komplikácia je skôr výnimočná.

Kegelove cviky

resp. cviky na posilnenie panvového dna. V päťdesiatych rokoch 20. teho storočia s nimi prišiel na svetlo sveta  americký gynekológ Arnold Kegel.

Okrem toho že výrazne pomáhajú tehotným ženám pred aj po pôrode (hlavne ako prevencia inkontinencie moču), odporúčajú sa v podstate všetkým. I chlapom! Všeličo viete takým jednoduchým zatínaním svalov zdokonaliť! A neverím, že ešte neviete ako sa cvičia.

Kliešťový pôrod

pôrod ukončený pomocou klieští – forcepsov. Prvá zmienka o pôrodníckych kliešťach pochádza z konca 16. storočia. Za ich autora sa považuje anglický pôrodník Hugh Chamberlen. Ale nemyslite si, že ich hneď svetu ukazoval. Nechával si ich schované pre „prominentné“ ženy, ktorým takýmto spôsobom pomáhal priviesť na svet dieťa.

A možno by sme kliešte ani nikdy nemali, keby ich koncom 19. storočia neobjavili schované v lekárskom kufríku pod dlážkou, pri oprave domu.

Jednými zatracované, inými podporované. Ako laik vám veru nepoviem či je dobré ich používať alebo nie. Každopádne si ako laik myslím, že by ich mali používať iba skúsené osoby a v opodstatnených prípadoch.

Klobúčiky na dojčenie

silikónový vynález, ktorý má mamám uľahčiť dojčenie. I tu platí – kým ich začnete používať, zamyslite sa nad tým, či je to NAOZAJ potrebné!

Na tomto webe nájdete mnoho článkov o dojčení a vplyve klobúčikov na dojčenie, prečítajte si ich skôr ako začnete klobúčiky používať. Poznám pár prípadov, kedy naozaj pomohli, ale väčšinu takých, keď narobili zbytočné problémy…

Klitoris

je pravdepodobne najcitlivejšia časť ženských pohlavných orgánov. Nachádza sa v mieste kde sa spájajú malé pysky ohanbia.

Klystír

resp. klyzma, črevný výplach. Prakticky: do konečníka sa zavedie hadička a cez ňu sa črevá naplnia vodou. Stolica sa rozriedi a jednoduchšie vyjde von z tela.

Je to úkon, ktorý nepatrí počas pôrodu medzi medicínske postupy (teda také, ktorými chceme niečo liečiť), preto ho rodičkám nik nemôže pred pôrodom nútiť. V niektorých pôrodniciach vás poučia a budú rešpektovať vaše rozhodnutie, či chcete alebo nechcete klystír. Niekde Vám ponúknu miniklyzmu alebo čípky.

Aj napriek tomu sa bežne robí. Je mi jasné, že dlhé roky patril medzi rutinné postupy pri príjme rodičky na pôrodnú sálu. Ale v tomto čase sa už  prístup v jednotlivých pôrodniciach líši. Svetová zdravotnícka organizácia považuje rutinné podávanie klystíru za metódu škodlivú alebo neefektívnu, ktorá by sa mala eliminovať. 

Klystír alebo pôst môže byť jedným z efektívnych prirodzených prostriedkov na vyvolanie pôrodu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár