5 najväčších strachov v tehotenstve

Anna Veselá 0

V tehotenstve na nás doliehajú tie najrôznejšie pocity, neraz namiešané v jednom koktejli:  prežívame radosť aj starosť zároveň, tešíme sa, ale aj sa tak trochu bojíme.

iStock

Strach je silnou emóciou,

ktorá sa objaví, bez ohľadu na to, či ide o naše premiérové tehotenstvo alebo ktorékoľvek ďalšie. Pri prvom spravidla nevieme, čo očakávať, riešime v sebe strach z nového a nepoznaného. Pri druhom a ďalšom tehotenstve nás môžu trápiť obavy, ako zvládneme prežiť tehotenstvo s malým dieťaťom, aké to bude, keď nás bude o jedného viac.

Strach sám o sebe nie je vôbec zlý. Dokonca je užitočný. Je našim radarom. Brzdí nás, núti nás zastaviť sa, premýšľať. Nedovolí nám bezhlavo riskovať. Zameriava našu pozornosť správnym smerom. Samozrejme, nesmieme strach nechať, aby nás celkom ovládol. Ak sa k nemu postavíme s rozumom, udrží nás v bezpečí.

 

Strach, či sme pripravené na dieťa

Hoci je v našich zemepisných šírkach väčšina detí plánovaná a chcená, môže v nás počatie dieťaťa vyvolať obavu, či sme predsa len na dieťa pripravené. Nielen vnútorne zrelé, ale tiež dostatočne materiálne, finančne zabezpečené. Môžeme mať obavu, že stratíme v tehotenstve alebo po pôrode prácu, či sa o dieťa zvládneme postarať.

Nie náhodou sa vraví, že na dieťa nikdy nie je správny čas. Nikdy to nebude ideálne ako v našich vysnívaných predstavách. Jednoducho, deti prídu, kedy chcú a my sme pre nich jedinou istotou, ktorú majú.

Prečítajte si tiež: Niečo ako správny čas na dieťa?

 

Strach, aby sme neprišli o dieťa

V prvých týždňoch tehotenstva, kedy je riziko spontánneho potratu najvyššie, mnoho žien trápi obava, že prídu o dieťatko. Väčšina potratov sa udeje približne v termíne očakávanej menštruácie. Dôvody spravidla ostávajú neznáme.

Sú to veci medzi nebom a zemou, ktorým väčšinou nedokážeme zabrániť. Nie je to v našich rukách, musíme ich iba prijať. Obavy, či strach na tom nič nezmenia. Po dvanástom týždni tehotenstva riziko potratu klesá a žena si môže vydýchnuť.

iStock

 

Strach o zdravie bábätka

Po potvrdení tehotenstva začína pre tehotnú kolotoč vyšetrení, vrátane tzv. AFP testov, čo je diagnostika, zameraná na pravdepodobnosť výskytu genetických ochorení (najmä Downov syndróm). Môže však tehotnú ženu zaťažovať, stresovať, už len samotné čakanie na výsledky vyšetrení nie je príjemné.

Ak nedopadnú dobre výsledky AFP, doktor veľmi pravdepodobne navrhne podrobnejšie vyšetrenie, amniocentézu, ktorá sa vykonáva najčastejšie v 15.-16. týždni tehotenstva, čo znamená ďalší čas v strachu a neistote.

Pokiaľ je žena presvedčená, že bábätko prijme so všetkým, také, aké je, môže sa rozhodnúť odmietnuť tieto vyšetrenia a zbytočne sa nestresovať.

 

Strach, či stihneme všetko do pôrodu pripraviť

V poslednom trimestri sa už okrem únavy z veľkého bruška objavuje aj netrpezlivosť, aby sme čím skôr boli vo finále a držali v rukách svoje bábätko. No zároveň s tešením sa na dieťa môže prísť aj panika, či stihneme pripraviť pre bábätko všetko, čo si myslíme, že bude potrebovať, keď sa narodí.

Niektoré ženy postihne tzv. syndróm hniezdenia, upratujú, nakupujú, chystajú výbavičku, tašku do pôrodnice, atď. Je to úplne prirodzené správanie, no aj tak je dobré porozmýšľať, čo by sme mohli nechať na druhých. Zatiaľ môžeme napríklad oddychovať…

iStock

 

Strach z pôrodu

Jeden z najsilnejších strachov je strach z pôrodu, strach o život, o bábätko, strach z pôrodných bolestí. Niektoré ženy trpia až chorobnou úzkosťou z pôrodu (tzv. tokofóbia).

K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií – veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.

Pomôcť odbúrať strach môže dobrá psychofyzická príprava na pôrod, ktorá dokáže zmeniť pohľad na pôrod ako zastrašujúcu a traumatickú skúsenosť. Je dobré informovať sa o pôrode, ako obvykle prebieha, v ktorej fáze sa čo deje.

Ak máte možnosť, navštívte pôrodnicu, v ktorej budete rodiť a pozrite si, ako to tam vyzerá. Počas pôrodu pomáha prítomnosť blízkej osoby – môže to byť váš partner (ak si to vy aj on si želáte), či nejaká druhá blízka osoba, ktorú chcete mať pri pôrode, dula.

Vizualizujte si svoj pôrod. Rozmýšľajte o ňom pozitívne, že všetko prebieha v najlepšom poriadku. Od momentu, ako prídete do pôrodnice, sa o vás starajú milí doktori a pôrodné asistentky, vy aj vaše dieťa ste v bezpečí…

Pozrite si tiež: 3D animácie pôrodu (video)

Majte na pamäti, že ženské telo je múdre, keď rodí, produkuje celý koktejl hormónov (oxytocín, prolaktín, beta-endorfín, adrenalín, noradrenalín), ktoré pomôžu prirodzenému procesu pôrodu. Aj dieťa pri pôrode spolupracuje, aj ono sa pripravuje na pôrod a trénuje pohyby, ktoré ho pri pôrode posúvajú von.

Myšlienky sú mocná vec, ak sa budete sústrediť na pozitívne myslenie, na dobro, to sa aj stane.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár