Viete, čo to je tokofóbia?

Mária Kopčíková 2

Pamätám si, ako pred pár rokmi prišla na kurz mladá žena, ktorá hneď na prvom stretnutí povedala vetu: „Od narodenia sa bojím pôrodu!“

Spýtala som, že: „Hádam nie od narodenia, ale možno vám v detstve rozprávali dramatické historky a to zanechalo nepríjemné pocity a vyvolalo obavy?“

Mladá žena pritvrdila: „Nie! Od narodenia mám z pôrodu des!“

Shutterstock

Nuž, nepátrala som ďalej, čo onú budúcu maminu viedlo k takýmto vyhlásenia, neviem, ako pôrod nakoniec prežila, ako naňho teraz spomína. Je pravdou, že ženy pomerne často s istými obavami, či strachom z pôrodu bojujú. U niektorých sa tiež objaví fóbia.

Nebýva to často, ale ak vás táto téma zaujíma, niekoľko otázok sme položili psychologičke Hanke Celušákovej, ktorá sa téme tehotenstva a pôrodov venuje už celé desaťročie.

Čo to vlastne je tokofóbia?

Je to silný a iracionálny strach z konkrétnej situácie, v tomto prípade z tehotenstva, pôrodu. Prítomná je tendencia vyhýbať sa tejto situácii.

Ak sa objaví tento druh fóbie, môže ženu priviesť k rozhodnutiu porodiť dieťa cisárskym rezom, či k vyhnutiu sa tehotenstvu vôbec – napriek dlhodobej a zrejmej túžbe po dieťatku.

Naozaj hlboký strachu a úzkosti z pôrodu uvádza asi  6% tehotných. Odborné publikácie uvádzajú, že tokofóbia sa častejšie rozvinie u žien, ktoré boli psychicky či sexuálne zneužívané, u žien s vyššou mierou úzkostnosti ako osobnostnej črty, či u žien s nedostatkom podpory od okolia.

Shutterstock

 

OK, to je teda fóbia, extrémny jav. Ale so strachom z pôrodu sa asi stretávaš častejšie.

Strach z pôrodu je v istej miere prirodzená reakcia na neznámu situáciu. Tento strach má zväčša racionálne príčiny – strach o život svoj i dieťaťa, strach z pôrodných bolestí, strach zo správania sa personálu pri pôrode, strach, či zvládnem svoju materskú rolu…

Je tokofóbia záležitosť prvorodičiek?

Rozlišujeme tokofóbiu primárnu a sekundárnu. Práve primárna fóbia rozvíja u prvorodičiek, zväčša v puberte. Obvykle „podklady“ k tejto fóbii zbiera dievča od mala, vďaka negatívnemu rodinnému pôrodnému príbehu a tiež vďaka istej predispozícií. Príbehy o tom, ako ženy rodia dlhé hodiny v bolestiach nie sú teda to, čo by naše dcéry mali počúvať.

Sekundárna tokofóbia sa týka žien, ktoré mali negatívnu, až silne traumatizujúcu skúsenosť s pôrodom, či inou udalosťou týkajúcou sa ich reprodukčného zdravia, napr. problematické otehotnenie, spontánny potrat. V tomto prípade je však na zvážení, či budeme hovoriť o tokofóbii alebo o riziku rozvoja posttraumatickej stresovej poruchy. 

Ako sa tokofóbia u ženy prejaví, ako to môže žena alebo jej okolie rozoznať?

Prejaví sa podobne ako ostatné úzkostné poruchy. Na jednej strane sú to príznaky ako potenie rúk a studený pot, závrate, sucho v ústach, búšenie srdca, ťažkosti s dýchaním, poruchy spánku. A potom psychické príznaky – napätie, strach, obavy, nutkavé myšlienky, nočné mory, strach zo smrti.

To, že je strach neprimeraný, si žena obvykle uvedomí, ale nemá dosť síl, aby ho vedela sama prekonať.

Shutterstock

Aká je cesta z kola tokofóbie? Dá sa nejako liečiť?

Samozrejme, máme – ako na iné úzkostné poruchy – niekoľko možností. V prvom rade je to psychoterapia – KBT, EMDR, dlhodobá psychoterapia. Ak nepomôže tento spôsob, môže byť žene odporučená farmakoterapia.
Osobne však zastávam názor, že strach z pôrodu sa neobjaví v živote ženy izolovaný.

Úplným základom pre úspešnú liečbu je teda práca na sebe – či už v psychoterapii alebo pomocou vlastných zdrojov. Podporovaním vlastnej sebaúcty, svojej ženskosti, spokojnosti s vlastným telom, prežívaním plnohodnotného partnerského života.

No a k tomu všetkému by žena mala mať dostatok relevantných informácií. Tie však nezíska, ak bude sledovať len katastrofické mediálne „skazky“ o pôrodoch, ktoré predstavujú pôrod ako drastickú, či extrémne bolestivú, život ohrozujúcu udalosť, ktorú v podstate nie sme schopné bez nejaký vonkajších zásahov a medikamentóznych pomocníkov ani zvládnuť…

Pôrod je pre veľa žien krásnym a posilňujúcim zážitkom. Treba hľadať a počúvať aj tieto príbehy!

Shutterstock

 

Na záver

Je prirodzené, že ženy počas tehotenstva vyhľadávajú iné ženy, aby s nimi mohli toto obdobie zdieľať. Preto si vyberajte tie, ktorých postoj alebo skúsenosť vás posilňuje. V prípade, že vás strach zahlcuje, neváhajte vyhľadať pomoc, či už psychoterapeutky (-ta) alebo skúsenej duly, či pôrodnej asistentky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Pomôže Vám s ňou šikovný psychológ alebo ako u mňa skutočne úprimný rozhovor s mojim lekárom…a uz ma trapi len bolest po cisarskom ale odkedy viem ze su nejake carovne nemecke pumpicky, ktore ma zbavia bolesti tak som celkom spoko len neviem ci naozaj funguju tak, ako sa o nich hovori v zahranici lebo u nas som o nich este nic nepocula – nepoznate ich nahodou ?

    1. Slávne pumpičky čo zbavia bolesti ? v ružinovskej nemocnici si po sekcii vítané a tam o ne možno požiadať, len treba to prebrať dopredu s lekárom aby sa stihli objednať

Pridaj komentár