ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Kým rastie bruškoPsychika

Viete, čo to je tokofóbia?

 Mária Kopčíková   06.08.2017   0

Pamätám si, ako pred pár rokmi prišla na kurz mladá žena, ktorá hneď na prvom stretnutí povedala vetu: „Od narodenia sa bojím pôrodu!“

Spýtala som, že: „Hádam nie od narodenia, ale možno vám v detstve rozprávali dramatické historky a to zanechalo nepríjemné pocity a vyvolalo obavy?“

Mladá žena pritvrdila: „Nie! Od narodenia mám z pôrodu des!“

Shutterstock

 

Nuž, nepátrala som ďalej, čo onú budúcu maminu viedlo k takýmto vyhlásenia, neviem, ako pôrod nakoniec prežila, ako naňho teraz spomína. Je pravdou, že ženy pomerne často s istými obavami, či strachom z pôrodu bojujú. U niektorých sa tiež objaví fóbia.

Nebýva to často, ale ak vás táto téma zaujíma, niekoľko otázok sme položili psychologičke Hanke Celušákovej, ktorá sa téme tehotenstva a pôrodov venuje už celé desaťročie.

Čo to vlastne je tokofóbia?

Je to silný a iracionálny strach z konkrétnej situácie, v tomto prípade z tehotenstva, pôrodu. Prítomná je tendencia vyhýbať sa tejto situácii.

Ak sa objaví tento druh fóbie, môže ženu priviesť k rozhodnutiu porodiť dieťa cisárskym rezom, či k vyhnutiu sa tehotenstvu vôbec – napriek dlhodobej a zrejmej túžbe po dieťatku.

Naozaj hlboký strachu a úzkosti z pôrodu uvádza asi  6% tehotných. Odborné publikácie uvádzajú, že tokofóbia sa častejšie rozvinie u žien, ktoré boli psychicky či sexuálne zneužívané, u žien s vyššou mierou úzkostnosti ako osobnostnej črty, či u žien s nedostatkom podpory od okolia.

Shutterstock

 

OK, to je teda fóbia, extrémny jav. Ale so strachom z pôrodu sa asi stretávaš častejšie.

Strach z pôrodu je v istej miere prirodzená reakcia na neznámu situáciu. Tento strach má zväčša racionálne príčiny - strach o život svoj i dieťaťa, strach z pôrodných bolestí, strach zo správania sa personálu pri pôrode, strach, či zvládnem svoju materskú rolu...

Je tokofóbia záležitosť prvorodičiek?

Rozlišujeme tokofóbiu primárnu a sekundárnu. Práve primárna fóbia rozvíja u prvorodičiek, zväčša v puberte. Obvykle „podklady“ k tejto fóbii zbiera dievča od mala, vďaka negatívnemu rodinnému pôrodnému príbehu a tiež vďaka istej predispozícií. Príbehy o tom, ako ženy rodia dlhé hodiny v bolestiach nie sú teda to, čo by naše dcéry mali počúvať.

Sekundárna tokofóbia sa týka žien, ktoré mali negatívnu, až silne traumatizujúcu skúsenosť s pôrodom, či inou udalosťou týkajúcou sa ich reprodukčného zdravia, napr. problematické otehotnenie, spontánny potrat. V tomto prípade je však na zvážení, či budeme hovoriť o tokofóbii alebo o riziku rozvoja posttraumatickej stresovej poruchy. 

Ako sa tokofóbia u ženy prejaví, ako to môže žena alebo jej okolie rozoznať?

Prejaví sa podobne ako ostatné úzkostné poruchy. Na jednej strane sú to príznaky ako potenie rúk a studený pot, závrate, sucho v ústach, búšenie srdca, ťažkosti s dýchaním, poruchy spánku. A potom psychické príznaky - napätie, strach, obavy, nutkavé myšlienky, nočné mory, strach zo smrti.

To, že je strach neprimeraný, si žena obvykle uvedomí, ale nemá dosť síl, aby ho vedela sama prekonať.

Shutterstock

 

Aká je cesta z kola tokofóbie? Dá sa nejako liečiť?

Samozrejme, máme – ako na iné úzkostné poruchy – niekoľko možností. V prvom rade je to psychoterapia - KBT, EMDR, dlhodobá psychoterapia. Ak nepomôže tento spôsob, môže byť žene odporučená farmakoterapia.
Osobne však zastávam názor, že strach z pôrodu sa neobjaví v živote ženy izolovaný.

Úplným základom pre úspešnú liečbu je teda práca na sebe – či už v psychoterapii alebo pomocou vlastných zdrojov. Podporovaním vlastnej sebaúcty, svojej ženskosti, spokojnosti s vlastným telom, prežívaním plnohodnotného partnerského života.

No a k tomu všetkému by žena mala mať dostatok relevantných informácií. Tie však nezíska, ak bude sledovať len katastrofické mediálne „skazky“ o pôrodoch, ktoré predstavujú pôrod ako drastickú, či extrémne bolestivú, život ohrozujúcu udalosť, ktorú v podstate nie sme schopné bez nejaký vonkajších zásahov a medikamentóznych pomocníkov ani zvládnuť...

Pôrod je pre veľa žien krásnym a posilňujúcim zážitkom. Treba hľadať a počúvať aj tieto príbehy!

Shutterstock

 

Na záver

Je prirodzené, že ženy počas tehotenstva vyhľadávajú iné ženy, aby s nimi mohli toto obdobie zdieľať. Preto si vyberajte tie, ktorých postoj alebo skúsenosť vás posilňuje. V prípade, že vás strach zahlcuje, neváhajte vyhľadať pomoc, či už psychoterapeutky (-ta) alebo skúsenej duly, či pôrodnej asistentky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised