Kým rastie bruškoMóda (Out (or) fit)

Môžu si tehotné farbiť vlasy?

 Marcela Beňová   26.08.2021   1

Tehotenstvo rozdeľuje mamičky na dva tábory. Za cvičenie a proti cvičeniu, za bylinky a proti nim. Rovnako je to aj pri farbení vlasov. Môžu is tehotné farbiť vlasy? Škodí chémia bábätku?

shutterstock

 

Kým budúce mamičky po dvadsiatke sa nad problémom len pousmejú, ženy, ktoré už potrebujú zakryť prvé šediny či odrastajúci melír, sa s vlasmi môžu potrápiť.

Mamičky si vlasy môžu farbiť

Na otázku, či si budúce mamičky môžu farbiť, nám odpovedala kaderníčka Lucia:

„Farbenie vlasov zakázané nie je a mamičky si ich farbiť aj zvyknú. Nie je dôvod obávať sa, že by farba mohla bábätku ublížiť. Produkty na farbenie sú agresívne predovšetkým pre samotné vlasy.

Ak sa ženy farbenia obávajú, môžu použiť aj henu, ktorá je na prírodnom základe. Šediny však nezakryje.“

Mamičky sa chcú páčiť aj v tehotenstve a mnohé na peknú farbu vlasov nedajú dopustiť. Faktom ale zostáva, že hormonálne zmeny v tehotenstve môžu mať vplyv na kvalitu a štruktúru vlasov.

 

Niekedy vlasy zostanú jemnejšie a krehké, stratia na objeme, alebo sa ich stav podstatne zlepší. To všetko má vplyv aj na to, ako vlasy zareagujú na farbu. S tým má skúsenosť aj mamička Zuzana.

„Vlasy si farbím od puberty a neprestala som ani v tehotenstve. Preto ma veľmi prekvapilo, keď mi po zafarbení zostali vlasy úplne suché.

Nepomáhal ani kondicionér a masky, takže vlasy šli nakoniec pod nožničky. Tehotenské zmeny a overená farba si nakoniec nesadli.“

Pozor na amoniak

Pokiaľ sa rozhodneme upraviť s vlasy farbou aj v tehotenstve, navštívte kaderníčku a dohodnite sa s ňou na použití farby bez amoniaku.

Výskumy ukázali, že táto látka neškodí len vlasom, ale jej pravidelný kontakt s organizmom môže mať negatívny vplyv na zdravie.

 Prečítajte si aj: Akým vyšetreniam sa vyhýbať v tehotenstve?

 

V minulosti sa veľa hovorilo o tom, že amoniak je karcinogénna látka, môže spôsobovať alergie, podráždenie očí, pokožky či pľúc.

Amoniak môže vyvolať nežiadúce reakcie pre kontakte s niektorými ďalšími látkami. Aj keď vo farbe sa ho nenachádzalo veľa, mnohí výrobcovia už od jeho používania upustili.

V niektorých farbách na vlasy ho však stále nájdete, preto je dôležité požiadať o farbenie takou zmesou, ktorá amoniak neobsahuje. Ďalšia látka, ktorej by ste sa v tehotenstve rozhodne mali vyhnúť, je peroxid.

Hľadajte alternatívu

Klasické farbenie vlasov v tehotenstve môže vplyvom zmien v organizme spôsobiť oslabenie vlasov a ich poškodenie.

 Prečítajte si aj: Tehotná na vysokej? Máte nárok na individuálny študijný plán

 

Ak sa teda chcete či už zo strachu pred zbytočnou chémiou, alebo z opatrnosti pri starostlivosti o vlasy vyhnúť zbytočnému farbeniu, skúste šetrnejšie riešenia.

Jedným z nich je aj nahradiť farbu farbeným šampónov, ktorý síce šediny neprekryje dokonale, ale dodá vlasom objem a uhladí štruktúru.
Ak potrebujete odfarbiť odrasty, máte viacero možností.

Pokiaľ ste donedávna odfarbovali vlasy na blond, môžete využiť ich odrastanie a nechať kaderníčku, aby vám odrastajúce vlasy zafarbila tmavým kontrastným odtieňom.

Takto vznikne zaujímavý efekt, ktorý vám umožní odfarbovať vlasy menej často. Ak sa vám takéto riešenie nepáči, zafarbujte si len tie miesta, kde sú odrasty viditeľné. Šetríte tak zdravie vlasov, ktorým dá zabrať aj samotné tehotenstvo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Monika napísané 31.03.2021 22:48

vlasy si farbim už niekolko rokov, pretože mám šediny a bez farbenia by som nevyšla ani so smetim

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Monika napísané 31.03.2021 22:48

vlasy si farbim už niekolko rokov, pretože mám šediny a bez farbenia by som nevyšla ani so smetim

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised