Akým vyšetreniam sa vyhýbať v tehotenstve?

Marcela Beňová 0

Dve čiarky na tehotenskom teste neznamenajú len kúpu nového kočíka, ale predovšetkým veľkú zodpovednosť voči sebe a novému prírastku do rodiny.

Nezabúdajte teda, že pokiaľ máte pred sebou vyšetrenia u lekára a preventívne prehliadky, lekár by mal byť vždy o tehotenstve informovaný.

shutterstock

Nezáleží na tom, či už máte za sebou potvrdenie od gynekológa, pozitívny test alebo len meškajúcu menštruáciu.

Röntgen ani CT nepripadajú do úvahy

Zlomená ruka, zdravotné komplikácie, bolesti zubov. Dôvodov na röntgenové vyšetrenie je v priebehu roku viac. Pri úrazoch a poraneniach je to často jediný spôsob ako pomôcť pacientovi.

CT vyšetrenie je kombináciou röntgenu a počítačového vyhodnocovacieho systému. Najčastejšie sa využíva na kontrolu mozgu, chrbtice, brucha a panvy.

Obe tieto vyšetrenia sú však v tehotenstve vylúčené, pretože zvyšujú riziko poškodenia plodu a rôznych malformitov, alebo môžu spôsobiť potrat.

Ak je to naozaj nevyhnutné, lekári ponúknu mamičke špeciálne oblečenie (olovnatú zásteru), ktoré vytvorí ochrannú vrstvu pred žiarením.

Mnohí lekári upozorňujú, že na nie je dôvod na prílišné obavy. Jeden nevyhnutný röntgen, najmä ak môže mamičku zbaviť bolesti, či pomôcť v liečbe, a nejedná sa o vyšetrenie v panvovej oblasti, bábätku neublíži.

Pokiaľ teda potrebujete skontrolovať bolestivý zub alebo narazené koleno, röntgenového vyšetrenia sa obávať nemusíte.

Len v nevyhnutných prípadoch

CT vyšetrenie je kombináciou viacerých röntgenov, takže vplyv na organizmus sa tu ešte znásobuje. V tehotenstve je lepšie sa mu vyhnúť. Pokiaľ však majú lekári u mamičky vážne podozrenie, CT vyšetrenie sa môže odporučiť napríklad na kontrolu lebky či mozgu.

Pri vyšetrení sa však nesmie použiť kontrastná látka, ktorá je pre dieťa nebezpečná. Najcitlivejšie obdobie je pritom do 12. týždňa tehotenstva, keď sa môžu u bábätka rozvinúť rôzne vývojové chyby. Ožiarenie v neskoršom období sa zas spája s onkologickými ochoreniami.

Okrem röntgenu a CT sa budúce mamičky musia vyhýbať aj mamografii. Povolené je len sono a palpačné vyšetrenie prsníkov.

Prečítajte si aj: Ako často mám cítiť pohyby bábätka? (video)

 

Magnetická rezonancia je bezpečná

Magnetická rezonancia funguje podobne ako CT, avšak na základe pôsobenia magnetického poľa. Okrem mozgu a miechy si môže pacient nechať vyšetriť aj mäkké tkanivá a kĺby.

Narozdiel od röntgenu sa budúca mamička vyhne nebezpečnému žiareniu a lekári získajú aj presnejšie výsledky.

Pred vyšetrením je dôležité, aby sa mamička zbavila všetkých kovových predmetov – od oblečenia, šperkov, hodiniek, mobilného telefónu až po kreditné karty.

Nemala by prísť ani nalíčená, pretože niektoré druhy kozmetiky môžu obsahovať čiastočky kovu. Dve hodiny pred vyšetrením nesmie jesť ani prijímať tekutiny. Aj v tomto prípade však treba vopred informovať lekára o vašom zmenenom stave.

Ultrazvuk je už samozrejmosťou

Rovnako ako magnetická rezonancia je aj ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve bezpečné. Slúži na monitorovanie bábätka, sledovanie jeho vývoja, zisťovanie množstva plodovej vody a ďalších údajov.

shutterstock

Lekári odporúčajú absolvovať maximálne štyri ultrazvukové vyšetrenia, väčšie množstvo nemá pri starostlivosti o tehotnú ženu zásadný význam.

U rodičov je veľmi obľúbený – umožňuje zistiť pohlavia bábätka, sledovať pohyby alebo si odniesť domov fotografiu. 

Ak sa pri vyšetrení necítite pohodlne alebo sa vám točí hlava, oznámte to svojmu gynekológovi. Zvyčajne sa jedná o supinačný syndróm, pri ktorom stačí upraviť polohu tela.

Vyšetrenia krvi

Pokiaľ vám pri odbere krvi nebýva zle, netočí sa vám hlava a nehrozí omdletie, nemusíte sa báť. Takýchto vyšetrení môžete podstúpiť, koľko bude treba.

Odber krvi rýchlo odhalí problémy s cukrom, nedostatok železa  ďalšie dôležité informácie a stave matky. Dokonca môže prezradiť aj samotné tehotenstvo. Odberov sa teda báť nemusíte.

Naopak, darovanie krvi v tehotenstve je nebezpečné. Strata väčšieho množstva krvi môže ohroziť dieťa a vyčerpať telo matky. Darcovstvo krvi si teda odložte až po skončení dojčenia, keď budete mať dostatok energie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár